misurka
21.10.04,06:45
Dôchodca priniesol výmer o dôchodku a jeho mesač. dôchodok je 5926,-- SK od 1.2.2004. Od 18.10.04 som ho zamestnala na DoVP, môžem mu mesačne odpočítať nezdan. minimum vo výške 6736-5926=810 Sk? A čo pri roč. zúčtovaní? Potrebujem asi od neho aj stary výmer, kt. sa týkal januára 2004 a tieto rozdiely od 1-12. mesiaca zohľadniť aj v roč. zúčtovaní?
beja
21.10.04,05:13
Čau, ak Ti môžem poradiť tak sa riaď nasledovne:

Dôchodcovi môžeš odpočítateľnú položku uplatniť až pri ročnom zúčtovaní dane. Gabika

Zabudla som Ti to dôslednejšie vysvetliť. Takže

- dôchodok x 12 mesiacov, dajme tomu 70 000,- Sk
- odpočítateľná položka 80 832 - 70 000 = 10 832,- Túto čiastku uplatniť ako odpočítateľnú položku v ročnom zúčtovaní.

Dúfam, že som Ti dobre poradila, tak nám to bolo vysvetlené na školení.
vladan
21.10.04,05:33
Čau, ak Ti môžem poradiť tak sa riaď nasledovne:

Dôchodcovi môžeš odpočítateľnú položku uplatniť až pri ročnom zúčtovaní dane. Gabikano neviem, či máš celkom pravdu, beja? Dôchodcovi môžeš normálne odpočítavať mesačne ten rozdiel výšky dôchodku a nároku na nezdaniteľnú časť, nie?
ale ak je tento dôchodca poberateľom dôchodku od 1.2.2004, tak podľa zákona o dani z príjmu si môže ešte v roku 2004 normálne uplatňovať nezdaniteľnú časť v celej výške. Pozri § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmu, tam je uvedené: ....že ak je na začiatku zdaňovacieho obdobia dôchodca dôchodcom, tak vtedy nie je nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti (v prípade vyššieho dôchodku ako je nezdaniteľná časť), čiže z toho mi vyplýva, že ak sa stal poberateľom dôchodku od 1.2.2004 (čo určite nie je začiatok zdaňovacieho obdobia), tak má nárok na celú nezdaniteľnú časť :-)
Pekný deň
misurka
21.10.04,06:19
to vladan:

On je už dôchodcom dlhší čas, ale vo februári sa im dvíhali dôchodky, čiže dostal nový výmer, predtým bol ten dôchodok nižší, čiže dôchodcom bol už k 1.1.04, čiže celu NČ si odpočítať nemôže. Ale myslite, že má nárok mesačne na uplatnenie toho rozdielu?
vladan
21.10.04,07:39
jáááj, ta tak povedz :-)
áno má nárok, pozri ten paragraf, čo som ti napísala. podľa neho má nárok na rozdiel :-)
... to bude oslava :-)
Pekný deň