ZuzanaA
03.05.06,10:33
Je možné uplatniť si DPH z faktúry po častiach? Napr., mám faktúru zo zdaňovacím obbodím 4/2006. Z toho dôvodu, že nechcem sa v tomto mesiaci dostať do nadmerného odpočtu, uplatním časť DPH v apríli a druhú časť v máji. Dalo by sa to? Či asi veľmi špekulujem?
alušik
03.05.06,08:34
Veľa špekuluješ.;)
Tweety
03.05.06,08:35
Je možné uplatniť si DPH z faktúry po častiach? Napr., mám faktúru zo zdaňovacím obbodím 4/2006. Z toho dôvodu, že nechcem sa v tomto mesiaci dostať do nadmerného odpočtu, uplatním časť DPH v apríli a druhú časť v máji. Dalo by sa to? Či asi veľmi špekulujem?Zákon Ti povoľuje uplatniť si právo na odpočet dph v ďalšom zdaňovacom období, prakticky si ju môžeš celú uplatniť v máji.:cool:
evina
03.05.06,08:40
Oprava: uvádzam len citáciu časti §51:
2/ Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
ZuzanaA
03.05.06,08:46
Zákon Ti povoľuje uplatniť si právo na odpočet dph v ďalšom zdaňovacom období, prakticky si ju môžeš celú uplatniť v máji.

Viem, že môžem celú v máji...len som to chcela ešte trochu inač :cool: Tak nič, dík.
Tweety
03.05.06,09:26
Viem, že môžem celú v máji...len som to chcela ešte trochu inač :cool: Tak nič, dík.Taký spôsob uplatnenia, ako si to chceš uplatniť Ty,( čiastočne) zákon nepozná.:cool:
Jana Acsová
03.05.06,10:02
Taký spôsob uplatnenia, ako si to chceš uplatniť Ty,( čiastočne) zákon nepozná.:cool:Pozná ... ale napr. pre prípad, že by bola prijatá dodávka čiastočne pre účely podnikania a čiastočne pre účely súkromné. V prípade, že celá prijatá dodávka súvisí s podnikaním, nie je možné podľa môjho názoru daň uplatniť podielovo.
ALBO
03.05.06,11:18
[quote=evina]Ale to len v prípade, ak si ju neodržala do dátumu podania DP za mesiac apríl...

Toto sa mi nezdá alebo tomu nerozumiem.
Ak mám Fa s DD apríl a obdržím ju v apríli môžem ju dať do apr aj mája.
Ak mám Fa s DD apríl a obdržím ju 20. mája môžem ju dať do apr aj mája.
Ak mám Fa s DD apríl a obdržím ju 28. mája môžem ju dať do mája.
Jana Acsová
03.05.06,11:35
Ale to len v prípade, ak si ju neodržala do dátumu podania DP za mesiac apríl...Ani mne to nesedí na pripnutý citát zo zákona, resp. ostatné súvislosti. Asi tam je preklep. Platí, ako uvádza ALBO, t.j. ak máte faktúru (obdržali ste ju) do termínu na podanie DP t.j. 25.5.2006, môžete uplatniť právo na odpočítanie dane v dvoch zdaňovacích obdobiach. Keby ste ju obdržali po tomto termíne (a to nie je váš prípad), uplatňovali by ste právo na odpočítanie dane v zdaňovacom období, kedy faktúru obdržíte.
evina
03.05.06,12:42
Ani mne to nesedí na pripnutý citát zo zákona, resp. ostatné súvislosti. Asi tam je preklep. Platí, ako uvádza ALBO, t.j. ak máte faktúru (obdržali ste ju) do termínu na podanie DP t.j. 25.5.2006, môžete uplatniť právo na odpočítanie dane v dvoch zdaňovacích obdobiach. Keby ste ju obdržali po tomto termíne (a to nie je váš prípad), uplatňovali by ste právo na odpočítanie dane v zdaňovacom období, kedy faktúru obdržíte.
Jani nie je tam preklep, ale asi sa mi zahmlilo a poplietol sa mi máj s aprílom a či čo?:D Takže v mojom príspevku nechávam pre zopakovanie citáciu časti §51 /aby som nezahmlila aj ostatných/ a samozrejme sú správne odpovede v príspevkoch 3, 8 a 9. ospravedlňujem sa ...