mandyla
29.12.14,11:02
Fyz. osoba pracovala na živnosť ako advokát v práv.kancelárii pritom aj ako prekladateľ. Teraz má nastúpiť do renomovanej firmy ako zamestnanec. Podľa informácie soc.poisťovne prekladateľskú činnosť bude rozumnejšie pozastaviť lebo odvody by musel platiť z celkového príjmu advokáta a prekladateľa za posudzované obdobie. Tieto dva príjmy sa vraj nedajú oddeliť aby mohol platiť daňové preddavky len z prekladateľskej činnosti. Existuje nejaké iné východisko aby prekladateľstvo nemusel prerušiť, na 1a pol roka?
Economic
30.12.14,17:57
Advokát by mal byť zapísaný v advokátskej komore. Na to živnosť nepotrebuje. To je iný register. Prerušiť živnosť na preklady možné je aj na 18 mesiacov. (Najviac na 3 roky myslím)
marjankaj
30.12.14,18:10
A ak by živnosť pozastavil, myslíš, že odvody platiť nebude?
Economic
30.12.14,18:19
Ak bude zamestnaný v tej renomovanej, odvody platí zamestnávateľ,. Ten renomovaný :-)
marjankaj
30.12.14,18:25
Akosi som nevytušil, či bude zamestnaný ako advokát alebo prekladateľ. Že by som bol ja vadný?:eek:
mandyla
30.12.14,18:59
Bude zamestnaný ako firemný právnik. Predtým robil v adv.kancelárii na dohodu, nie ako zamestnanec, pracoval len pre tú kanceláriu, musel mať živnosť a v rámci tej živnosti mohol aj prekladať, v tom mu kancelária nebránila, nebola to konkurenčná činnosť.Jeho príjmy na 90% pochádzali z advokátskej činnosti. Živnosť nemusí zrušiť ale sa mu nevyplatí nechať si ju lebo odvody by musel platiť z celkového príjmu a to je veľká suma ktorá by prevýšila jeho príjem z prekladateľstva. Ak by sa dali oddeliť príjmy z prekladateľstva, odvody by boli primerané, mohol by v tom pokračovať. Podľa soc.poisťovne sa to ale nedá. Chcela by som vedieť, či sa pracovníčka soc.poisťovne nemýli, či si dobre vykladá zákony. Śkoda by bola túto činnosť pre napr. zmätočný výklad zákona, prerušiť.
marjankaj
30.12.14,19:02
Nie pracovníčka SP sa nemýli.
veronikasad
30.12.14,19:06
Ak robil v advokátskej kancelárii na dohodu (§ 5) a príjmy z prekladov nie sú vysoké, tak nerozumiem z čoho by mal platiť odvody. Doplň sumu príjmov z § 6
marjankaj
30.12.14,19:10
No šak to je jasné. Pracoval tam podľa dohody na živnosť.:eek: Toje zlý sen, čo sa tu v poslednej dobe vyskytuje:confused: