maskadov
29.12.14,14:06
Ahojte, chcel by som sa spýtať, lebo nemal som preventívnu prehliadku u zubára pár rokov, a vždy som si všetko hradil sám, a stále som chodil k inému zubárovi. Lenže už ma to stálo dosť peňazí a našiel u nás v obvode zubára, ktorý ma na starosti aj ľudí z našej ulice. Chcem k nemu zajtra zájsť ( i keď na poslednú chvíľu) , ale neviete niekto , či ma môže teda odmietnúť, ak som nemal pár rokov preventívku a uňho som ešte nikdy pred tým nebol? ďakujem za odpovede :)
veronikasad
29.12.14,13:12
Odmietnuť ťa môže, ale nie z dôvodu, že si nemal pár rokov preventívku, ale preto, že má naplnený pracovný čas objednanými pacientami. Mal si sa zobudiť skôr.
Väčšina zmluvných lekárov v posledných dňoch mesiaca už nepracuje, lebo má naplnený limit, ktorý im prepláca zdr.poisťovňa ...
maskadov
29.12.14,13:14
Tak uvidím, ak by to náhodou nevyšlo, nasledujúci rok si ju spravím a zase si to posplácam sám. Pýtal som sa z dôvodu toho, že ak náhodou bude zajtra robiť a prídem tam a bude mať na mňa čas a ja mu poviem, že potrebujem preventívku, tak či mi povie, že mi ju spraviť nemôže.
terezamaria
29.12.14,13:18
Pokiaľ je to Tvoj zubný lekár, tak určite nie....samozrejme Ťa objedná..... otázka je, či ešte bude mať voľnú kolónku, kde Ťa napíše tento rok, už má len zajtrajší deň.
Anika61
29.12.14,13:25
Skus sa ho opytat telefonicky ci by nebol ochotny takto na poslednu chvilu...no odmietnut Ta moze,za pokus to stoji
Chobot
29.12.14,13:30
Ty si ako ten zajac v tomto vtipe:

http://lusy.najky.sk/obrazky/zajac/

Však tam choď a uvidíš. Na čo špekuluješ dopredu?
marjankaj
29.12.14,13:59
:D
marjankaj
29.12.14,14:00
Možno aj z dovolenky kvôli nemu pribehne.:D
marjankaj
29.12.14,14:02
Šak ide Silvester a nie prvý apríl.
Anika61
29.12.14,15:03
To asi nie :-) -ale ja som si u lekara vybavila den pred Vianocami a bol ochotny a ani ludi nebolo...
sosak
29.12.14,16:44
Keď ideš prvý krát zubárovi podľa obvodu a ten založí kartu, tak obvykle si prezrie stav tvojho chrupu a to sa môže považovať za preventívnu prehliadku. Samozrejme, ak ideš bez objednania, tak nemusí mať voľný termín na počkanie.
marjankaj
29.12.14,18:31
No dobre s lekárom sa dá dohodnúť. Len netuším, prečo sa chce dohodnúť s nami a nie s tým lekárom.
pavol54
29.12.14,19:50
pošucháme gule a budeme vedieť viac
marjankaj
29.12.14,19:52
Pali myslíš svoje?:D
pavol54
29.12.14,21:15
ešte nie som tak zle aby som šúchal cudzie ale nejaká jasnovidka je vítanejšia
Anika61
30.12.14,08:55
Sa rehlim:-) ,ze kde ste sa az prepracovali od zubara...:-)
pavol54
30.12.14,09:00
neviem ale nejak som si vybavil jasnovidecké gule na veštenie a aho ho !!
marjankaj
30.12.14,09:08
No mohol by požiadať svojho opatrovníka, nech mu toho zubára vybaví.
Zdravého človeka by asi takáto otázka nenapadla.:confused:
marjankaj
30.12.14,09:16
Otázka:

Prosím Vás, chcela by som sa spýtať, či zubný lekár môže odmietnuť vykonanie preventívnej prehliadky, na základe toho, že už nemá žiaden voľný termín, aby ma mohol objednať do konca roka. Ďakujem.


Odpoveď:

Dobrý deň, ďakujeme za otázku.

Vykonávanie preventívnych prehliadok u stomatológa je v tomto období aktuálnou otázkou. Konkrétne, uhrádzanie preventívnych zubných prehliadok upravuje §2 ods. 1 písm e) a f) zákona č 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o úhradách“). V súlade s jeho ustanoveniami sa z verejného zdravotného poistenia uhrádza jedna preventívna prehliadka poistenca do 18 rokov veku dva razy v kalendárnom roku a jedna preventívna prehliadka poistenca od 18 rokov veku raz za rok u zubného lekára. Ďalej platí, že v prípade, že poistenec prehliadku neabsolvuje, nebudú mu v ďalšom roku z poistenia uhrádzané zdravotné výkony v základnom prevedení poskytnuté v súvislosti so zubným kazom.

Z vyššie uvedeného ale nevyplýva, že poskytovateľ (zubár) je povinný vykonať každému pacientovi minimálne raz ročne preventívnu prehliadku chrupu. Prehliadka je „právom“ pacienta, nie povinnosťou poskytovateľa. Preto, vo Vašej situácii považujeme za najschodnejšiu možnosť dohodnúť si so zubárom ošetrenie mimo ordinačných hodín, za čo zrejme budete musieť zaplatiť poplatok. Alternatívou môže byť aj zmena poskytovateľa za menej vyťaženého zubára, keďže máte právo na slobodný výber poskytovateľa.

http://www.pravo-medicina.sk/otazka/350/preventivna-prehliadka