patricia27
30.12.14,09:28
Dobrý deň,

riešili ste už niekto nový zákon o minimálnej mzde v Nemecku, ktorý platí napr. aj pre vodičov, kde je stanovená min. mzda 8,50 € na hodinu. Ako to zakomponovať do pracovnej zmluvy, ako to v reále bude fungovať...
Vodiči začínajú pracovať v EÚ 7.1. dovtedy to musí mať každý vyriešené, nakoľko zákon platí od 01.01.2015.

Ďakujem za Vaše odpovede.
zanetth
30.12.14,09:00
Podľa mňa sa to vzťahuje len na tých vodičov, ktorí majú uzatvorenú zmluvu s nemeckým zamestnávateľom. Ak je vodič zamestnancom slovenskej firmy, tak sa ho to netýka, bez ohľadu na to, či jazdí aj v Nemecku alebo nie. Môj názor.
patricia27
30.12.14,09:24
Ano, tak to bolo doteraz. Ale uzákonením nového zákona v Nemecku, to platí aj pre zamestnancov z iných štátov, ktorí vykonávajú prácu na území DE.
info na www.cesmad.sk alebo http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/340876-na-nemecku-minimalnu-mzdu-maju-narok-aj-slovaci/
zanetth
30.12.14,09:38
Máš pravdu, nerobím v tejto oblasti, len som tak logicky uvažovala... takže môj názor beriem späť a neporadím, lebo v tomto sa nevyznám...
patricia27
30.12.14,10:11
nevadí... ja účtujem takú firmu a robím im aj mzdy, takže som veľmi zvedavá ako to bude vyzerať... z tachografov zistíme koľko hodín bol v DE a budem prirátavať k výplate túto DE mzdu, ale neviem si predstaviť ako to budú kontrolovať...výplatné pásky budú zo sebou nosiť?? a ešte samozrejme to treba nahlasovať, že tam mal výkon - ale to nahlasujú špeditéri... a ešte špedička, musí tak zaplatiť za prepravu, aby zamestnávateľ mohol zaplatiť zamestnancovi takú mzdu....
lomitko
04.01.15,13:14
Ja by som možno riešenie videl v tom, že zamestnancom sa bude viesť evidencia pracovného času a v čase keď pracujú na území Nemecka majú nárok na 8,50 brutto a vykonávaním práce na SVK majú nárok na nižšiu mzdu. Do pracovnej zmluvy sa uvedie dvojaké odmeňovanie na základe odpracovaných hodín základná sadzba a sadzba Nemecko. Hrubá mzda sa potom vypočíta ako súčet týchto 2 miezd. Nemci v tomto prípade pomohli našej vláde, pretože sa niektorým ľuďom zdvihne mzda, nie však zásluhou činnosti našich politikov (zase). Čo to ale spraví s fakturáciou do DE a s reálnou zamestnanosťou na SVK, to je otázne.
lujza.j
05.01.15,13:50
Jajina
07.01.15,07:43
informácie z Česmadu, presné informácie po prihlásení - zaregistrovaní

http://www.cesmad.sk/page.php?kat=39
patricia27
09.01.15,09:36
ďakujem za informácie, toto všetko vieme a sledujeme... celkom neviem, ale ako to bude v praxi... výplatu vyrátať je najmenej... ale ako odsledovať ceny, aby vám to ten špeditér aj zaplatil (k čomu ho tiež zaväzuje zákon). Nehovoriac o zasielaní formulárov faxom alebo poštou - prihlásenie a odhlásenie každého vstupu zamestnanca do DE (máme 8 áut, jedno auto tak 3x týždenne:-/...)
Jajina
09.01.15,10:29
nad realizáciu v praxi asi špekulujeme ešte všetci, takže uvítame asi každý typ :)
evelien
10.01.15,08:39
aj ja sa hlasim, ze mam problem a patram po info. osobne vidim aj vo vypocte samotnej mzdy, nakolko moj klient trva na odmenovani vodicov mesacnou mzdou :-(
patricia27
12.01.15,10:57
ak vodič jazdí štandardne v 4-6 týždňových cykloch, tak musíš dať mesačnú mzdu... tá zahŕňa nadčasy,.. a keď nie je tak dlho doma, ani tachograf nevieš stiahnuť... takže mesačná má opodstatnenie.... no ale s týmito Nemcami... neviem ako by ma pustil software....
kata13
13.01.15,13:50
tiez patrame po info, ako to ma realne fungovat. aj co sa tyka mzdy, bude mat vodic zvlast mzdu za nemecko + diety?
evelien
27.01.15,20:03
Vyjadrenie z PP - odpovedala p. Melisova /dufam, ze zverejnenim neprusujem daky autorsky zakon/

Podľa nemeckých úradov musia minimálnu mzdu poberať všetci zahraniční zamestnanci, aj keď sa na území Nemecka nachádzajú iba dočasne, napr. u*vodičov, ktorí Nemeckom iba prechádzajú, vodiči, ktorí vykonávajú nakládku, resp. vykládku na území Nemecka. Ich výkonom práce je*vedenie vozidla, možno aj vyloženie tovaru z vozidla, naloženie tovaru do vozidla atď. Za výkon práce sa považuje všetko, čo na území Nemecka zamestnanec vykonáva, čo by malo byť uvedené aj v*pracovnej zmluve zamestnanca. Záleží, či zamestnanec, podľa vyššie uvedeného, tieto práce vykonáva sám alebo to vykonáva iný zamestnanec, alebo má pracovnú pohotovosť, povinný odpočinok, alebo ide o*čas strávený pri čakaní atď. Minimálna mzda sa bude týkať len za čas výkonu práce na území Nemecka. Nie za čas odpočinku, za čas pracovnej pohotovosti atď. Bude jedno, či ide o*zamestnanca odmeňovaného hodinovou mzdou alebo mesačnou mzdou. Sme toho názoru, že bude potrebné tieto hodiny, ako aj mzdu, vykázať osobitne na výplatnej páske zamestnanca, mzdovom liste. Ak je zamestnanec odmeňovaný hodinovou mzdou, rozčlenia sa hodiny práce, za ktoré bude patriť mzda zamestnancovi podľa Zákonníka práce a*hodiny, za ktoré bude patriť minimálna mzda podľa zákona za výkon práce v*Nemecku. Ostatné mzdové a*iné nároky patria zamestnancovi podľa pracovnej zmluvy zamestnanca, resp. kolektívnej zmluvy u*zamestnávateľa. Z*uvedeného dôvodu nie je potrebné meniť pracovnú zmluvu zamestnanca. Pokiaľ ide o nočné príplatky, budú patriť podľa dohodnutých podmienok v*pracovnej zmluve (predpisov SR). Vzhľadom na to, že ide o*nový predpis a dodržiavanie zákona bude kontrolovať colná správa, treba počkať na prípadné usmernenie, čo bude potrebné kontrolnému úradu predložiť. V*každom prípade pôjde o*pracovné zmluvy zamestnancov vykonávajúcich činnosť na území Nemecka a*všetky doklady preukazujúce vyplatenie nemeckej minimálnej mzdy zamestnancom. *

Záver:*

Sme toho názoru, že uvedené sa bude týkať aj zamestnancov, ktorí cez Nemecko tranzitujú, resp. tam vykladajú alebo nakladajú tovar. U*vodičov je vedenie vozidla ich výkonom práce.
Anik
01.02.15,15:58
Dočasná výnimka pre nemeckú minimálnu mzdu
Diskusia 1 Zdroj: TASR

dnes 13:46 - Nemecká ministerka práce Andrea Nahlesová oznámila, že dočasne pozastavuje uplatňovanie zákona o minimálnej mzde na tranzitujúcich pracovníkov.
Nemecká ministerka práce Andrea Nahlesová oznámila, že dočasne pozastavuje uplatňovanie zákona o minimálnej mzde na tranzitujúcich pracovníkov. Nemecká vláda je však naďalej presvedčená, že tento zákon je v plnom rozsahu plne v súlade s európskym právom.

Na Nemecko sa v uplynulých dňoch obrátilo vyše 10 členských štátov EÚ z východnej a strednej Európy, aby prezentovali svoje výhrady k uplatňovaniu zákona na tranzitujúcich pracovníkov, najmä v oblasti nákladnej a osobnej cestnej dopravy. Ešte v prvý januárový týždeň napísal svojej kolegyni slovenský minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Odpoveď mu prišla tento týždeň a v jeho závere aj konkrétna reakcia. Znamená to, že šoféri kamiónov či autobusov, ktoré len prechádzajú Nemeckom, už nie sú povinní predkladať tamojším colníkom informácie a údaje podľa zákona o minimálnej mzde. Ani ich zamestnávatelia nie sú povinní preukázať, že týmto pracovníkom vyplácajú minimálnu mzdu podľa nemeckého zákona účinného od 1. januára 2015.

Ministerka Nahlesová upozornila, že táto dočasná výnimka sa netýka tých, ktorí pracujú na území Nemecka, či už podľa nemeckého pracovného práva (zamestnanci nemeckých firiem), alebo vyslaní pracovníci z iných krajín. Taktiež sa táto výnimka nebude uplatňovať na kamiónovú dopravu, ktorá nakladá alebo vykladá tovar na území Nemecka.
janka6805
02.02.15,11:40
ktorý formulár mam zaslať? 033035 registraciu a potom 033037? som z toho uplne mimo. Ten formular 033037 stači ak tam uvedieš datum napr. 01.01.20015 -30.06.2015 nemusiš to robiť zakaždym? Oprav ma ak sa mylim. Som z toho uplne vedla cely den tu čosi čitam, hladam a nič :-(
kamowski
23.03.15,18:44
cit: "U*vodičov je vedenie vozidla ich výkonom práce."
---
A vykládka/nakládka je čo?
áno, sú vykládky kde len nacúva na rampu a zamestnanci odberateľa tovar vyložia
nie je však žiadnou výnimkou, že i takto nacúvaný náves musí vykladať/nakladať vodič fyzicky sám
pri vykládke/nakládke z boku, musí minimálne odplachtovať/zaplachtovať, uviazať/povoliť gurtne, založiť/odstrániť ochranné rohy, inak zaistiť tovar/materiál, ....
skrátka sa nabehá a naskáče,
takže, ako by ste definovali túto činnosť, ak to nie je práca?
je to relaxačné cvičenie, fitnes, ... ?
no a že pri nakládke/vykládke musí mať tachograf prepnutý na "kladivká", je len taký nepodstatný detail a už vôbec nebudem spomínať nejakú demontáž/montáž pneumatík alebo iné opravy na vozidle, kedy musí mať tiež prepnuté na "kladivká"
No a nakoniec by som chcel vidieť pracovné zmluvy vodičov, v ktorých je zadefinovaná hodinová mzda členená na jazdu/pohotovosť/inú prácu. Je to aspoň u 0.01% vodičov alebo aspoň 0.1% zamestnávateľov?
---
tu niekto žije vo virtuálnej realite .... :(
romy16
21.05.15,08:34
Jajina
18.06.15,05:22
od 1.7.2015 minimálna mzda pre vodičov už aj v Nórsku

http://www.cesmad.sk/informacie/norsko-od-1-jula-2015-plati-minimalna-mzda-pre-zahranicnych-vodicov/

Dňa 11. mája 2015 Nórsky výbor pre uplatňovanie kolektívnych zmlúv (Tariffnemnda) ustanovil minimálnu mzdu pre profesionálnych vodičov vo výške 158,32 NOK/hod. (cca 18,17 eur). Informácie o princípoch odmeňovania v nórskom jazyku sú k dispozícii v prílohe.
Nové pravidlá boli oznámené 28. mája tohto roku a vstúpia do platnosti 1. júla 2015. Minimálna mzda sa vzťahuje nielen na nórskych vodičov, ale aj na zahraničných vodičov vozidiel s celkovou hmotnosťou nad 3,5t, vrátane autobusov. Okrem mzdových hodinových sadzieb musia vodiči dostať tiež stravné (podľa nórskych predpisov v súčasnosti 307 NOK/deň t.j. cca 35 eur bez dane). Pre zamestnancov spoločností, ktoré majú svoje sídlo mimo územia Nórska to platí len vtedy, ak prepravná služba je poskytovaná v súlade s ustanoveniami nórskeho zákona o vysielaní pracovníkov (Arbeidsmiljølovens § 1-7). To si vyžaduje, aby príjemca služby bol v Nórsku. Pravidlá sa aplikujú aj pri kabotáži a niektorých druhoch medzinárodnej dopravy. Pravidlá sa nevzťahujú na prepravu tovaru pre vlastnú potrebu.
Nórska inšpekcia práce (Arbeidstilsynet) sa domnieva, že nové pravidlá umožnia účinný kontrolný mechanizmus a možnosť zabrániť tomu, že zahraniční vodiči majú horšie pracovné podmienky a mzdy ako vodiči zamestnaní v Nórsku. Informovala, že skúsenosti z kontrol vykonaných spoločne s Nórskou verejnou správou ciest (Statens vegvesen), rovnako ako informácie od nórskych združení a zahraničných subjektov, poukazujú na rastúcu konkurenciu zo strany zahraničných dopravcov a samostatne zárobkovo činných vodičov, ktorí pracujú v podmienkach oveľa horších ako určujú nórske normy. Zatiaľ Nórska inšpekcia práce ani Verejná správa ciest nezverejnili informácie o technických aspektoch zavádzania nových predpisov, požadovaných dokladoch a sankciách za porušenie zákona.
patricia27
16.07.15,11:52
no veselo... zatiaľ Nórsko nevozia.. chvalabohu