marek6925
30.12.14,21:11
Dobrý deň,

skúsim Vám opísať môj problém dúfam, že mi budete vedieť pomôcť. Nedávno som kúpil apartmán no nechcem v ňom bývať ale chcel by som si niečo privyrobiť k mesačnej mzde. Tento apartmán by som nechcel prenajímať dlhodobo ale poskytovať ho turistom krátkodobo napr. (1 - 7 noci) avšak nechcem si zakladať živnosť pretože som normálne zamestnaný na TPP a nechcem zbytočne platiť odvody atď. Takže som sa dočítal, že ubytovanie môžem poskytovať aj bez živnosti ak nebudem poskytovať ďalšie služby, čiže som si požiadal od daňového úradu daňové identifikačné číslo DIČ. A teraz tu je môj problém dotazoval som sa na daňovom úrade aký daňový doklad mám dať hosťom mailom mi citovali zákony ale aj tak neviem ako ma ten doklad vyzerať. Stačí dať prímový doklad??? A ako ma vyzerať? Čo všetko mám uchovávať pre daňovú kontrolu ak by prišla? Načo všetko si mam dávať pozor pri takomto spôsobe ubytovania? Môžem vôbec ubytovávať hostí krátkodobo bez živnosti?

Ďakujem Vám pekne za odpovede
Xanti
31.12.14,07:49
Nie nemôžeš ubytovávať hostí krátkodobo bez živnosti, lebo služby im zrejme poskytovať budeš. Minimálne postelné prádlo, a uteráky .. a tým pádom je to služba, či chceš prenajímať apartmán tak, že si postelné prádlo, uteráky budú nosiť hostia sami?

Pri živnosti v súbehu so zamestnaním neplatíš odvody do ZP ( len zo skutočného príjmu ) do SP len po prekročení hranice príjmu zo živnosti .. takže prvý rok by si iste nikde nič neplatil .