anula1975
30.12.14,21:27
SZČO má manželku, ktorá bola do 8. mesiaca na rodičovskom príspevku. Od 1.9. 14 je aj jeho manželka SZCO. Znamená to, že manžel si môže uplatniť daňovom priznaní NČZD na manželku za osem mesiacov v plnej výške bez ohľadu na to, aký príjem mala jeho manželka od 1.9.2014 a jeho manželka si v daňovom priznaní uplatní celú NČZD na seba, keďže podľa zákona o dani z príjmov si daňovník uplatňuje celú NČZD bez ohľadu na to, koľko mesiacov odpracoval? Ďakujem pekne za odpoveď.
veronikasad
30.12.14,20:31
Vlastným príjmom manželky sú aj tržby SZČO (nie základ dane). Sleduje sa príjem za celý rok, NČZD je za počet mesiacov, kedy boli splnené podmienky, vo výške rozdielu medzi pomernou časťou NČZD a vlastným príjmom manželky.
anula1975
30.12.14,21:20
Veronikasad, ďakujem za odpoveď. Ale manželka si môže uplatniť celú NZČ? A prosím Ťa, príspevok na podnikanie od ÚPSVaR, ktorý jeho manželka dostala odrátam u neho v plnej výške, alebo len v pomernej časti, o ktorú si bude ona v tomto roku zvyšovať základ dane? Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
avalik
30.12.14,21:25
anula1975
30.12.14,21:32
Ďakujem pekne avalik , to som si samozrejme preštudovala, ale chcela som sa poradiť, či správne uvažujem ☺
veronikasad
30.12.14,23:37
Manželka má nárok na uplatnenie NČZD (vo svojom DP na seba) v plnej výške.
Príspevok na podnikanie - jeho výška v zdan.príjmoch závisí od spôsobu zdanenia. Ak si uplatní paušálne výdavky, zahrnie do príjmov v prvom roku podnikania celý príspevok. Ak bude viesť JU, do zdanitelných príjmov zahrnie len časť príspevku vyčerpaného v súlade s podn.plánom v roku 2014.
marjankaj
30.12.14,23:57
Ak má manželka nárok na uplatnenie celej NZČ vo svojom DP (teda má základ dane vyšší ako NZČ), tak jej manžel už nemá nárok na uplatnenie NZČ za manželku.
Presnejšie pozri §11 ods. 3 zákona o dani z príjmov.
veronikasad
31.12.14,00:04
Janko, NČZD vo vlastnom DP sa kráti len z dôvodu vysokého príjmu a u poberatelov SD. Inak sa vždy v DP uvádza celá suma, samozrejme z toho dôvodu nemôže ísť daňovník do mínusu
marjankaj
31.12.14,00:17
Ja viem, ale ak ju využije celú, tak má zrejme príjmy vyššie a manžel už nemá nárok na jej NČZD.
Teda súčet nemôže byť vyšší ako jedna NČZD.
Skrátka nemôže si uplatniť 3803,33 € a zároveň jej manžel 4/12 z 3803,33 €.
Píšem naozaj uplatniť, nie vypísať do DP.
anula1975
31.12.14,10:15
Veronikasad, ďakujem, chápem ako si má daniť dotáciu manželka. Zamýšľam sa ale na tým, či si jej manžel má odrátať z NZČD na manželku len tú časť dotácie, ktorú bude zdaňovať, alebo v plnej výške, nakoľko v zákone je, že sa zaratávajú všetky príjmy, aj tie, ktoré nepodliehajú zdaneniu. Ešte raz ďakujem.
veronikasad
31.12.14,10:38
aké má tržby a kolko minula z dotácie ?
anula1975
31.12.14,13:48
Veronikasad, to zatiaľ neviem. Ale povedzme, že dotácia bola 1500 eur. Použila z nej 500 eur. Je mi jasné, že ona si dá v tomto prípade 1500 eur ako nezdaniteľný príjem a na konci roka si tých 500 eur dá do zdaniteľného príjmu cez int. doklad. Ale zaujíma ma, či jej manžel si odráta z jej NZČD za obdobie, čo mala RD tých celých 1500 eur plus tržby, alebo len 500 eur plus tržby. Podľa zákona mi to vychádza, že zrejme celých 1500 eur, lebo aj to bol jej príjem. Chcem sa len uistiť, či uvažujem správne ☺
Katy a R
31.12.14,14:01
pohľadaj si na stránke drsr - je to tam už zodpovedané, - videla som tam tak pred 4 rokmi asi? , tam písali, že celá suma v čase prijatia (aj pri JU). ALE! - videla som aj článok, že len vyčerpaná časť v prípade skutočných výdavkov)
prípadne si zadaj sama otázku s konkrétnymi údajmi. aj stanoviská môžu meniť.. to budeš mať najistejšie:)
(alebo - sprav ako tebe lepšie vyhovuje;))
anula1975
31.12.14,16:45
Katy a R, ďakujem za reakciu, ale ja neriešim ako si má zaúčtovať dotáciu manželka, to mi je jasné. Ja riešim to, či si ma jej manžel odrátať z jej NZČD len časť dotácie, ktorú bude mať aj ona v zdan. príjmoch, alebo dotáciu celú. Z môjho pohľadu myslím, že celú.
Katy a R
31.12.14,17:56
veď som písala o "príjme manželky" na uplatnenie NČZD u manžela - prečo inak by som reagovala
marjankaj
31.12.14,18:24
§11
(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za
b) vlastný príjem manželky (manžela) príjem manželky (manžela) znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná z tohto príjmu zaplatiť; do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študentovi, ktorý sa sústavne pripravuje na budúce povolanie.125)
marjankaj
31.12.14,18:30
citát z linku:
"Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa započítava akýkoľvek príjem, aj keď je od dane z príjmov oslobodený"

Netuším, prečo by sa do vlastného príjmu mal zahrnovať aj PNZD, ako je v tom linku uvedené. Také príjmy sa neuvádzajú v daňovom priznaní, tak odkieľ ich chce prípadná kontrola zisťovať?:confused:
Ktovie z ktorého paragrafu čerpali inšpiráciu?
anula1975
31.12.14,18:30
Katy a R, prepáč, som to zle pochopila
anula1975
31.12.14,18:36
Marianka to veru netuším, ale presne z tohoto mi vyplýva, že tam treba zarátať tú dotáciu celú
marjankaj
31.12.14,18:37
Inak je to akosi nefér voči živnostníkom. Živnostník môže mať vysoký príjem, ale vykáže stratu, a manžel si potom nemôže odrátať NČZD.
Katy a R
31.12.14,18:46
janko ... ??? - veď veľmi dobre vieš, že do príjmu manželky idú všetky príjmy okrem presne stanovených -či;) .. hybajme radšej vítať nový rok - nech už nemáme žiadne straty ... :)
marjankaj
31.12.14,18:51
Anula, pokiaľ nedáš presné údaje o tvojich príjmoch a základe dane tvojho manžela, tak ti to nikto nevypočíta. Všetko potrebné máš uvedené v §11 zákona o dani z príjmov. Žiadne iné pramene študovať nemusíš. A ak ich študuješ, tak ich porovnaj, či sú v súlade so zákonom.
Našiel som v paragrafe istý rozpor, ale to neznamená, že sa musíš riadiť nejakými pokynmi finančnej správy.
marjankaj
31.12.14,19:04
Katy.
Mne sa vidí, že ten §11 je šitý iba na zamestnancov.
Ak má zamestnanec príjem 1000, tak si od toho môže odrátať odvody do SP a ZP .
Ak má živnostník príjem 1000 a výdavky 2000, tak si od tých 1000 nemôže odrátať 2000, ale iba odvody do SP a ZP.
Toto je to znevýhodnenie živnostníkov.

Navyše tá manželka môže vyhrať v lotto jackpot(viac ako 300000 €) To má tiež zohľadňovať pri tých vlastných príjmoch? Prečo, keď to nezdaňuje a ani neuvádza v daňovom priznaní?

Ten Nový rok príde nezávisle od toho, či ho privítam:D