jaja9
30.12.14,23:01
Pes nemá spadnuté guľky, hoci má už 5 mesiacov, majiteľ pri predaji tvrdil, že je v poriadku. Môžem žiadať či súdiť sa s ním na základe nejakého zákona? Ďakujem
anet
31.12.14,05:35
Mozes ho kontaktovat a oznamit mu ze pes nema zostupene semenniky. Ak je slusny, ponukne ti vratenie casti penazi, pripadne dalsie stena zdarma.
Inak u psa bez PP a bez kupnej zmluvy nemas sancu, nevies nijako dokazat ze stena pochadza od neho ani z akeho spojenia.
Dalsia vec, nechapem preco si potrpis u bez PP psa na semenniky, na to aby ti robil spoločníka gule nepotrebuje.
jaja9
31.12.14,06:14
Mám svedka, ktorý môže potvrdiť kúpu u neho. Tvrdil, že psík je v poriadku. Teda klamal. Mám aj mailovú komunikáciu s ním ako dôkaz. Psík môže dostať v dôsledku tohto problému rakovinu . Môj predošlý psík na ňu zomrel.
arizona
31.12.14,07:44
Nie som odbornik,neviem posudit,ci sa takato vada da zistit uz u steniatka v case predaja.
Takze,ak si kupoval steniatko od mnozitela,ani on nemusel o tejto vade vediet a tazko by si mu dokazoval,ze tuto vadu zamerne zamlcal. To je zial riziko pri kupe od mnozitelov,ktori nemaju potrebne vedomosti,ani psikom nedopraju potrebnu veterinarnu starostlivost,ci prehliadku.
Ak by si kupoval z nejakej chovnej,registrovanej stanice,urcite by si mohol narokovat nejake odskodne,ale pri kupe bez zmluvy od sukromn osoby a bez zmluvy tazko...
alaya1
31.12.14,07:54
Pri kupe psa bez akehokolvek dokladu, potvrdenia o kupe, ci kupnej zmluvy, ziadat mozes, co len chces, ale ani sud bez dokazu nemoze konat v tvoj prospech.
Kryptorchizmus je bezna geneticka vada psov, prenasana predkami steniatka a u niektorych ras velmi casta. U psov s PP su tieto jedince, prenasajuce tuto vadu z chovu vylucene. Preto sa dalej defekt neprenasa. Vo veku 5 mesiacov by mali byt gulky uz hmatatelne, neviem vsak o ake plemeno sa jedna. Nezostupene gulky mozu v neskorsom veku v tele psa "zmutovat" a mozu sa stat aj rakovinotvorne. V tele psa je vyssia teplota, ako v miesku psa, preto sa odporuca nezostupene gulky operovat a vybrat. Ak si spocitas cenu operacie a psa, mohla si mat krasneho psa bez vady s PP. Niektori veterinari odporucaju aj pouzitie hormonalnych injekcii, ktore pomozu gulky posunut do mieska, pripadne masaze okolia mieska. Treba sa vsak poradit s veterinarom, ci su tieto techniky pre teba vhodne. Reprodukcne schopnosti psa s aspon 1 varlatkom v miesku nie su ohrozene, pri prazdnom miesku absentuju.
lujza.j
31.12.14,07:59
Nepises teda od akeho veku ho mas.....moj prvy pes odber klasika po 8 tyznoch....hned prva navsteva vetosa..prehmatane gulky.....boli v poriadku a nepomohlo mu to... najprv nutna kastracia nador na jednej gulke druha tiez na figu...a nemal ani 8r umrel mi na nador na prostane,ktory uz bol vrasteny v panve....
Ja len ze ani ked su gulky tam kde maju byt ti nezarucia,ze vsetko bude ok
alaya1
31.12.14,08:03
lujza, myslim si, ze tu ide skor o reprodukcnu schopnost, ako o zdravie psa.
alaya1
31.12.14,08:04
po tychto skusenostiach si isla opat do bPP psa? nechapem.
ninka24
31.12.14,08:04
Žasnem... ľudia kde to žijeme? slová ako ŽIADAŤ a SÚDIŤ SA sa navzájom vylučujú so situáciou pes kúpený bez PP a bez zmluvy - teda bez dokladu.
jaja9
31.12.14,08:40
mal 8 týždňov, podľa slov veterinára boli vraj guľky v poriadku...
alaya1
31.12.14,08:45
v 8 tyuzdnoch u malych plemien sa mozu gulky este aj "stratit".
lujza.j
31.12.14,09:14
Jaj..ja som neplanovala reprodukciu....a moje pleneno nie je male:)
anet
31.12.14,11:54
Poznam NO co zil ako kryptak 15 rokov. Hladat nezostupene semenniky je ako hladat ihlu v kope sena. Semenniky sa dalej v brusnej dutine nevyvijaju, mozu artrofovat ... spustacom nadoroveho bujnenia mohol byt kludne aj iny dovod. Kopec psov ma zostupene semenniky a i tak maju rakovinu, aj rakovinu semennikov.
Predaja ti asi nechce dat ziadnu kompenzaciu ak mas uschovanu mailovu komunikaciu. Neviem podla mna neuspejes na sude.
anet
31.12.14,12:02
Šteňa ma mat semenniky zostupene v miesku v case predaja, t.j. v 8 tyzdnoch. Ale stat sa moze, ze neskor semenniky prip. jeden zatiahne. Napr. ak sa niecoho strasne zlakne, alebo si ich stena udrie ... kanal sa uzatvara az neskor. Preto ak chce niekto stena doslova na vystavy a chov, mal by kupovat starsie, vyvinute zviera .... ktoreho cena je neporovnatelne vyssia ako cena steniatka. Preto sa u steniat uvadza len bud je nestandard, spolocnik alebo ma predpoklady na vystavy a chov.
alaya1
31.12.14,12:12
jaja- ak sa chces sudit, takl si rozmysli, kolko ta stal bPP pes a kolko stoja sudne trovy v pripade neuspechu.
sonicka321
31.12.14,12:39
Ano je to mozne, Aj ustna dohoda je dohoda a kedze nas zakon kategorizuje zviera ako vec, jedna sa o vratenie chybneho tovaru. Ak si nedostala doklad, jedna sa o kratenie statu o dane a to je trestny cin. Akurat riesim velmi podobnu vec, kupili sme hluche steniatko, tiez bez PP. Je pravda, ze je to aj o povodnom majitelovi, no v nasom pripade to bol mnozitel, ktory sa teraz zatajuje a nedviha telefonaty.
Prosim ignoruj vyjadrenia alaya1, ktora aj mne prskala len stiplave poznamky namiesto toho aby poradil/a. Ak chces, kontaktuj ma cez sukromnu spravu.
Sona