mirecc
02.01.15,13:34
Od roku 1996 vykonávam funkciu hlavného kontrolóra obce, vtedy ešte na dobu neurčitú. Zmenou legislatívy moje šesťročné funkčné obdobie končí 30.4. 2015 a tým i PP/som realista a viem že ma už nezvolia/, bez nároku na akékoľvek odstupné ako i s kratšou podporou v nezamestnanosti /4 mesiace/. Mám 5 rokov do predčasného dôchodku. V tom čase však budem musieť absolvovať náročnú operáciu s dlhou dobou rekonvalescencie cca 1/2 -1 rok. Operáciu môžem absolvovať do 3 mesiacov po ukončení PP, alebo ju o rok odložiť.

Ak mi následne zdravie dovolí v nasledujúcom období by som chcel pre obce vykonávať poradenskú činnosť v oblasti legislatívy pre samosprávu na ŽL. Priznám sa, nie som zbehlý v oblasti súbehu dávok NP, podpory v nezamestnanosti a vykonávania živnosti. Preto sa chcem opýtať, ako najvýhodnejšie v mojom prípade postupovať, aby som nestratil i z tých 4 mesiacov podpory resp. aby mi PN nevyplácali z minimálnej mzdy.

Ďakujem a zostávam s pozdravom.
veronikasad
02.01.15,12:36
ako kontrolor obce si nemocensky poistený ?
mirecc
04.01.15,09:38
Som zamestnancom obce, so všetkými náležitosťami avšak len na dobu určitú a to na dĺžku funkčného obdobia čo je 6 rokov.
veronikasad
04.01.15,09:46
Ak tvoja PN-ka začne do 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru, budeš mať nárok na nemocenské z ochrannej doby. Doporučujem však najskôr sa zaevidovať na UP a až potom isť k lekárovi. Poberanie dávky v nezamestnanosti sa počas PN-ky a poberania nemocenské preruší a obnoví sa až po ukončení PN.

Ďalšou možnosťou, ak začiatok PN-ky bude neskôr, je prihlásiť sa deň pred nástupom na PN ako dobrovolne poistená osoba v SP na celý balík poistenia (podmienku 270 dní máš splnenú zo zamestnania): Počas PN-ky sa nemusíš z poistenia odhlasovať, odvody sa neplatia, len si ustriehni koniec PN-ky a najneskôr v posledný deň sa z dobrovolného poistenia odhlás (nedá sa odhlásiť spätne).

Rozdiel je však vo výške nemocenského - ak PN vznikne v ochrannej dobe - do 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru. nemocenské bude z príjmu zo zamestnania.
Ak bude z dobrovolného nem.poistenia, bude počítaná z min.vymer.základu, ktorý je v roku 2015 412€ mesačne.

Netreba zabudnúť na úhradu poistného za jeden deň poistenia pred PN, v prípade nedoplatku nárok na nemocenské nevznikne.

Ešte doplním k PN-ke počas živnosti :
V prvom roku podnikania (možno aj neskôr, ak nebudeš mať dostatočné tržby) ti nevznikne povinná registrácia v sociálnej poisťovni, a teda ani nárok na nemocenské. V prípade PN-ky je postup rovnaký ako počas evidencie na UP po skončení ochrannej doby = prihláška na nemocenské z dobrovolného poistenia.