alux
02.01.15,18:42
Dobry deň. Mám pracovnú plošinu, pri práci v zime veľmi dlho trvá zapätkovanie alebo pohyb na začiatku práce, nakoľko je olej studený a veľmi hustý. Premýšľam nad možnosťou zaviesť do nádrže s olejom vyhrievací patrón 12V a s použitím termostatu zohrievať olej na prevádzkovú teplotu. Neviem či sa to takto môže. prípadne na čo treba dávať pozor. Za každú radu vopred ďakujem.
Slavco31
04.01.15,13:07
Pokiaľ to bude len na batériu,tak nad tým ani neuvažuj.Musel by tam byť aj časový programátor.Nebudú zanesené filtre? Popripadne vymeniť olej za iný do severských podmienok,alebo skúsit trik a nazačiatku pätky sťahovať hoci sú v dorazoch a nech olej sa zahreje cez čerpadlo a poistný ventil,
alux
04.01.15,14:10
filter je vymeneny, olej taktiez. pri oleji sme pouzili olej s co najvacsou viskozitou. pokial by to fungovalo pri nastartovanom motore, myslim ze by nemal byt problem, pozeral som na ohrevne telesa 50W. pouzili by sa tam dve alebo tri a termostat s funkciou rozpinania okruhu pri teplote cca 70 stupnov...
Slavco31
04.01.15,16:04
Čo myslíš,že za ako dlho ti nahreje 150W toľko oleja na 70 stupňov a v zime? Existuju vyhrievané nádže,ktoré sa napajajú na chladiaci systém motoru.
alux
04.01.15,16:36
to neviem, keby som vedel ako na to, tak sem nepisem otazku... ja som rozmyslal o alternative s ohrevom cez ohrevne telesa, ale samozrejme sa nebranim akemukolvek dobremu napadu
misoft
04.01.15,16:41
Čítam vašu "diskusiu" a niečo ma napadlo.
Na čo zohrievač hydr. olej na 70°C - stačí na 30-40°C, aby jeho viskozita bola prijateľné pre prácu. A pokiaľ začne stroj pracovať s takto zahriatym olejom, postupne sa dosiahne prevádzková teplota.
A) je potrebná menšia energia na ohrev
B) stroj je schopný pracovať skôr.
alux
04.01.15,17:02
jasne moze byt aj teplota 40 stupnov, ale vychadzal som z toho, ze ked sa natlaci takto ohriaty olej do celeho systemu tak pojde teplota dost rychlo dole. a druha vec je , ze ked je plosina zapatkovana a rameno v nejakej pracovnej polohe dlhsiu dobu, tak sa olej ochladzuje a problem s pomalym pohybom mam zasa...