kalkulka
03.05.06,13:41
Chcela by som si s vami odkonzultovať tému účtovných odpisov DHM.
Čo myslíte, je to správne, ak si účtovná jednotka zvolí účtovné odpisy, ktoré platili niekedy, keď mala zaradený majetok a odpisovala ho spôsobom
účtovné = daňové. Čiže teraz by to bolo staré sadzby daňové = účtovné odpisy. Podotýkam, že momentálne sa účtovné odpisy nerovnajú daňovým. Čiže daňové odpisy sa aktualizujú v zmysle ZDP a účtovné zostali v tabuľke odpisových sadzieb, tak ako boli pôvodne. Čo vy na to, aký je váš názor?
Jana Acsová
03.05.06,11:51
Čiže daňové odpisy sa aktualizujú v zmysle ZDP a účtovné zostali v tabuľke odpisových sadzieb, tak ako boli pôvodne. Čo vy na to, aký je váš názor?Zmena sadzby daňových odpisov nie je dôvodom na prehodnotenie odpisového plánu. Ak ste stanovili sadzbu odpisov pre účtovné odpisovanie a nezmenili sa podmienky, môžete pokračovať v účtovnom odpisovaní.
martina12
03.05.06,11:52
Každá firma si môže zvoliť vlastný spôsob výpočtu účtovného odpisu. A môže ho odpisovať percentom, na roky.... akokoľvek si to uvedie vo svojom predpise.
Jana Acsová
03.05.06,11:56
Každá firma si môže zvoliť vlastný spôsob výpočtu účtovného odpisu. A môže ho odpisovať percentom, na roky.... akokoľvek si to uvedie vo svojom predpise.Pokračujem ... kde premietne dobu použiteľnosti majetku, jeho očakávané opotrebovanie, morálne zastaranie, zákonné obmedzenia atď.

Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby.

Bližšie viď § 20 ods. 4,5 postupov.
kalkulka
03.05.06,12:04
Ďakujem za odpovede, už som myslela, že robíme niečo bludne. Ešte by som sa chcela spýtať. Ak v r. 06 zaradím napr. nákladné auto a chcem ho odpisovať ináč ako také isté nákladné auto, ktoré už v majetku mám zaradené, bude to v súlade s účtovnými postupmi?
Jana Acsová
03.05.06,12:08
Ak ... zaradím napr. nákladné auto a chcem ho odpisovať ináč ako také isté nákladné auto, ktoré už v majetku mám zaradené, bude to v súlade s účtovnými postupmi?

Bude, ak si to zdôvodníte v zmysle uvádzaného:


Pokračujem ... kde premietne dobu použiteľnosti majetku, jeho očakávané opotrebovanie, morálne zastaranie, zákonné obmedzenia atď.

Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby.

Bližšie viď § 20 ods. 4,5 postupov.
martina12
03.05.06,12:08
myslí tým rok 2006.
kalkulka
04.05.06,05:48
Bude, ak si to zdôvodníte v zmysle uvádzaného:
Zdravím ťa Janka, čiže môže v roku 2006 zmeniť účtovné odpisovanie majetku, keď zaradím nový majetok. Z tvojho vyjadrenia mi vyplýva, že akýkoľvek majetok, ktorý zaradím v budúcnosti, môžem účtovne odpisovať prakticky ako chcem, len to musím zdôvodniť v odpisovom pláne prečo takto odpisujem? Ešte by som sa chcela spýtať, §20 ods. 5 hovorí, že odpisový plán sa môže zmeniť podľa meniacich sa podmienok. Môže sa odpisovanie majetku zmeniť aj pri už zaradenom majetku? Trebárs budovu som doteraz odpisovala 40 rokov, ale hala sa rýchlo opotrebúva a chcela by som ju odpisovať trebárs iba 30 rokov. Môže sa to takto prehodnotiť, zdôvodniť v odpisovom pláne a začať trebárs v r. 06 odpisovať tak, aby bola odpísaná po 30 rokoch? To som uviedla len ako príklad.
Milan Benka
04.05.06,06:32
Ano, je to prehodnotenie odpisového plánu a jeho úprava podľa zmenených podmienok.
kalkulka
04.05.06,06:40
Ano, je to prehodnotenie odpisového plánu a jeho úprava podľa zmenených podmienok.
To je paráda, len treba na to ísť opatrne a poriadne to zdôvodniť. Ďakujem
vám všetkým.
Laura1
08.05.06,21:11
Ahojte,
chcela by som sa Vás opýtať nasledovné:
Súkromná osoba si kúpila auto v okt. 2005 na kúpnopredajnú zmluvu od súkromnej osoby. Napr. za 400.000,- Sk.MV si zaradí do podnikania 1.5.2006. Akú stupnú cenu má uviesť do protokolu o zaradení MV?
Od kedy začína odpisovať majetok? Od okt.2005 do mája 2006 má znížiť hodnotu MV?
Od mája 2006 odpisovať už len 48-7 mesiacov?
Ďakujem za pomoc

/neplatca DPH, jednoduché účtovníctvo/
KEJKA
08.05.06,21:32
Ahojte,
chcela by som sa Vás opýtať nasledovné:
Súkromná osoba si kúpila auto v okt. 2005 na kúpnopredajnú zmluvu od súkromnej osoby. Napr. za 400.000,- Sk.MV si zaradí do podnikania 1.5.2006. Akú vstupnú cenu má uviesť do protokolu o zaradení MV?
Od kedy začína odpisovať majetok? Od okt.2005 do mája 2006 má znížiť hodnotu MV?
Od mája 2006 odpisovať už len 48-7 mesiacov?
Ďakujem za pomoc

/neplatca DPH, jednoduché účtovníctvo/
vstupná cena..............400000 Sk
odpis 2006..................100000 Sk.....už sa tváriiš, že odpisuješ 2.rok
.......2007..................100000 Sk
........2008..................100000 Sk
........2009..........................0 Sk....lebo za rok 2005 sa uplatniť nemohli.
to sú odpisy pre daňové účely, predpokladám, že ide o SZČO.
a tieto odpisy uplatníš v DP.
.................
účtovné by boli na inventárnej karte len evidenčne (praktický význam nemajú)
od mája do decembra 2006 ..........8/12*100000 Sk
ostatné tak ako predtým.
...................
uviedla som rovnomerné odpisovanie. pre SZČO