Fehér
03.01.15,10:18
Zdravim,

popri zamestnani sa zivim ako web developer. Momentalne fungujem tak, ze ked spravim web, poslem znamemu fakturacne udaje, on posle mojmu klientovi fakturu a on mi z penazi, co posle klient jemu na ucet vrati sumu znizenu o dan 23%.
Za rok spravim faktury za cca 6000eur.

Oplati sa v mojom pripade zalozit si vlastnu sro? Cielom je, aby mi ostalo viac penazi ako tych 23% - cez naklady.
Pravda vsak je, ze ako programator si toho moc do nakladov neviem dat, akurat tak telefon, benzin, internet a sem tam nejaka elektronika typu mobil, PC ale stale lepsie, ako platit 23% dan.

Zisk by som si vyplacal rocne cez odmeny. Avsak tam sa mi nepaci to, ze v danom mesiaci by som musel zaplatit odvody 14% z vyberanej sumy. A to sa uz dostavame pri obrate 6000euro skoro na to iste, ako ked to riesim cez znameho (lebo treba este priratat naklady cca 200eur za uctovnicku, cca 5eur mesacne za vedenie podnikatelskeho uctu).

Co by som si vsak vedel predstavit, keby som ten zisk vedel "tocit". Povedzme ze na konci roka budem mat zisk 5000eur. keby som si ho vybral ako cash, dostal by som 4300. Ale ak by som tych 5000 vedel vyuzit napr. na nakup garaze za 18000 a garaz by som prenajimal za 120eur/mesiac? Dalo by sa spravit to, ze si do firmy poslem 13tis a potom si za tych 18tis kupim tu garaz na firmu? Tu garaz chcem na konci roka kupovat tak ci tak.
Chapem, ze tym padom by som musel ten prijem za prenajom vkladat na firmu, ale tych 120 eur by som musel danit ci to prenajimam ako FO alebo PO nie?

Cize moja otazka znie: da sa takymto sposobom tocit peniaze, aby som sa vyhol plateniu 14% odvodov? tie peniaze si dlhodobo nepotrebujem vyplacat, ak ich dokazem tocit na firemnom ucte, tak som s tym OK. Pretoze aj keby som si ich vyplatil na ruku bez tych 14% (tych 4300), tak ci tak by som to pouzil na nakup spominanej garaze.

Dakujem za vase rady.
Noah

Príspevky: 1
Registrovaný: Sob 01 03, 2015 10:42 am