KEJKA
03.01.15,12:46
Milí poraďáci,
portál VšZP - e-pobočka zmenila vizáž, ale funguje a funguje dobre.
Zaznamenala som reakcie, aké je to desivé, hlavne na prelome rokov toho bolo veľa, ale buď opravili stránku, alebo sa všetci pustili do inštalovania certifikátov, overovania bohviečoho, odklikli voľbu, ktorá vôbec nie je potrebná atd. atd.
Teraz som po niekoľkých skúšobných klikoch podala - zatiaľ - dva MV 12/2014 bez väčších problémov. VšZP riešim v IE, ale som si všimla správy VšZP, že opravili čosi v JAVA, Mozilla ai.-takže chyby zrejme boli.
Čo považujem za podstatné uviesť
1. nedala som overovať PC na výzvu v ang.jazyku (možno to časom bude nutné, ale momentálne som to riešila tak, že som z portálu "vyšla von") a prihlásila sa nanovo
2. vľavo na lište som našla "podacie miesto" tak som klikla tam a ďalej pracovala "po starom" ako som zvyknutá, t.j. podala som MV s certifikátom.

3. na prehliadanie saldokonta a podobne je určená posledná záložka na hlavnej stránke - e-pobočka, tam sa treba prihlásiť pomocou GRIDkarty, a následne mám zoznam všetkých firiem. Tu je zádrhel - mám tam priradenú firmu, ktorú vôbec nerobím a naopak, niektoré firmy mi tam chýbajú, ale to ešte preverím.
Hádam som Vás aspoň čiastočne upokojila a o to mi ide.
Podľa mňa je zjednodušenie v tom, že e-služby budú môcť využívať všetci, ktorí majú, alebo si vybavia gridkartu a to bez certifikátu. Takže teraz využívam, certifikát, ked skončí jeho platnosť tak budem využívať gridkartu.
Janiela
03.01.15,12:35
Mne sa podarilo podať opravný výkaz za 11/2014 dňa 2.1.2015 len s certifikátom. Vítam gridkartu a požiadam o ňu. S certifikátom to bolo otrasné - problém len z jedného PC a len z jedného prehliadača.
Mrzí ma len, že mohli to oznámiť skôr, aspoň mesiac vopred, nie 30.12.2014. Mohli sme sa, aspoň ja, vyhnúť zbytočnej nervozite a skôr sa pripraviť na nové prístupy.
KEJKA
03.01.15,12:41
s tým súhlasím. Viacročné skúsenosti s týmito praktikami (zmenyvzdynaprelomerokov)
som všetko podala do Vianoc a december by som riešila v polovici januára. Ale chcela som odskúšať novinku obzvlášť po tých desivých správach. V kľude sa ľahšie hľadá a preklikáva ako pod tlakom splnenia termínu.
AnnaK
03.01.15,13:38
Ja som dnes tiež podala dva MV ako aj jedno oznámenie 601 a všetko prebehlo v poriadku, akurát to trvalo dlhšie ako obvykle. Hneď na úvod som si upravila, že nechcem používať certifikát, ale že sa budem prihlasovať iba gridkartou. Takže to funguje podobne ako v SP. Pred odoslaním dávky je možné dať si ju najskôr skontrolovať, takže to považujem za plus. Ale zatiaľ mi nenašlo žiadnu chybu, takže neviem, ako to funguje ďalej. Neviem iba to, či musím požiadať o predĺženie certifikátu, lebo jeho platnosť mi končí 21.1.2015. Radšej by som už používala iba gridkartu.
wirgi
03.01.15,14:40
Ja som včera posielala mesačný výkaz, najskôr mi naskočilo že si mám požiadať o gridkartu , začala som tam vypisovať údaje a potom ma normálne prihlásilo a podpísala som certifikátom
Janiela
03.01.15,14:48
Ja som včera posielala mesačný výkaz, najskôr mi naskočilo že si mám požiadať o gridkartu , začala som tam vypisovať údaje a potom ma normálne prihlásilo a podpísala som certifikátom

U mňa bol presne ten istý postup
KEJKA
03.01.15,18:45
ano, ja zasa gridkartu mám, takže pýtalo udaj z gridkarty
potom to chcelo nejaké overovanie a adresár aplikácie.....touto cestou som nešla
a mohla som pokračovať tradične po starom.
a teraz pri dašom prihlásení už odo mňa ani tú gridkartu nechce.
počkám na oznámenie o akceptácii a podam aj ostatné výkazy
karakul
03.01.15,20:01
... problémy s odoslaním dávok mám aj ja ( http://www.porada.sk/t256382-vszp-e-pobocka-od-1-1-2015-a.html#post2652006 )

Asi sme urobili chybu, že sme certifikát inštalovali cez Firefox, lebo s tou Javou to proste trvá a trvá (neustále mám hlášky o nedôveryhodnosti a podobne)... som zvedavý, keď už nebude treba certifikát, či s grid kartou to pôjde aj cez IE.

Ja som sa pokúšal 31.12. i 2.1. a vtedy nič nefungovalo. Aj keď som sa prihlasoval cez starý vzhľad, vždy presmerovalo na nový - e-pobočku a chcelo to spomínaný adresár (v pobočke nevedeli povedať čoho) - až som zistil, že je to cesta, kde je uložený certifikát; k tomu overovaniu ma nepustilo, resp. kolečko sa neustále točilo dokola.

Neviem pochopiť, že keď Dôvera a Union majú jednoduchú a rýchlu komunikáciu, prečo to nejde v tomto molochu; navyše to v časoch podávania dávok trvá niekedy nekonečne dlho (vraj preťažený server)... čo bude, ak náhodou fakt bude iba jedna ZP, ako to budú stíhať.
Janiela
04.01.15,05:51
Karakul, skús sa prihlásiť normálne, keď systém bude pýtať údaje z grid karty, odhlás sa. Blbé je to, ale tak ma do podateľne prihlásilo. Tiež mám certifikát cez Firefox, natiahni si najnovšiu verziu a malo by to byť v poriadku (tuším č 14).
a_je_to
04.01.15,13:08
Mne sa podarilo podať opravný výkaz za 11/2014 dňa 2.1.2015 len s certifikátom. Vítam gridkartu a požiadam o ňu. S certifikátom to bolo otrasné - problém len z jedného PC a len z jedného prehliadača.
Mrzí ma len, že mohli to oznámiť skôr, aspoň mesiac vopred, nie 30.12.2014. Mohli sme sa, aspoň ja, vyhnúť zbytočnej nervozite a skôr sa pripraviť na nové prístupy.
Ten certifikát sa dá preniesť na ľubovoľný počet počítačov. Určite, lebo ja som si ho preniesol aj na notbúk a podávam z hociktorého. Postup mi dal admin na VšZP, s ktorým som uzatváral zmluvu. Certifikát treba stiahnuť z IE na prvom počítači a inštalovať na ďalších obvyklým spôsobom.
Janiela
04.01.15,13:19
Mne sa podarilo podať opravný výkaz za 11/2014 dňa 2.1.2015 len s certifikátom. Vítam gridkartu a požiadam o ňu. S certifikátom to bolo otrasné - problém len z jedného PC a len z jedného prehliadača.
Mrzí ma len, že mohli to oznámiť skôr, aspoň mesiac vopred, nie 30.12.2014. Mohli sme sa, aspoň ja, vyhnúť zbytočnej nervozite a skôr sa pripraviť na nové prístupy.
Ten certifikát sa dá preniesť na ľubovoľný počet počítačov. Určite, lebo ja som si ho preniesol aj na notbúk a podávam z hociktorého. Postup mi dal admin na VšZP, s ktorým som uzatváral zmluvu. Certifikát treba stiahnuť z IE na prvom počítači a inštalovať na ďalších obvyklým spôsobom.
ďakujem za radu, preniesť som si nemohla, asi kvôli tomu, že som nekontaktovala admina. Super rada, ďakujem
karakul
05.01.15,13:41
Takže dnes ďaľší pokus o e-komunikáciu - zase neúspešný (hovorím za poskytovateľov ZS) - nešlo sa vôbec prihlásiť cez e-Pobočku (ľutujeme, ale overenie bezpečnostného predmetu zlyhalo).

Prihlásenie cez staré Elektronické služby by bolo možné (ako tu bolo spomínané - po presmerovaní na stránku e-Pobočk treba toto okno zatvoriť a znova sa prihlásiť) - ovšem v prípade PZS je to aj tak k ničomu - dajú sa odoslať iba dávky, faktúru neberie - t.j. výsledok je nulový - neprebehlo odoslanie ako celok... Vraj na odstránení chyby pracujú (od 30.12.2014).

Na call centre som si ale overil, že bude platiť to, čo som predpokladal - prechodom na Grid kartu bude možná komunikácia z akéhokoľvek PC bez rozdielu prehliadača - t.j. nebude viazané na PC a prehliadač, na ktorom bol inštalovaný certifikát.

Ak niekto už odklikol používaniu certifikátu, ide to zmeniť v nastaveniach (vraj kedykoľvek a koľkokrát) - teda či chce používať certifikát alebo Grid kartu...ovšem od 1.2.2015 vraj komunikácia bez Grid karty nebude možná.

Aspoň toto je tá dobrá správa (pre prípad, že to bude fungovať - zatiaľ nám bolo doporučené poslať dávky na CD...)
ninka24
05.01.15,14:54
Je to celkom zaujimave - poobede som sa prihlasila cez firefox, chcelo to grid kartu - tu sice mam, no davku 601 mi nechcelo odoslat. Potom som sla cez explorer a tam ma hodilo do starej podatelne, no to mi bolo platne, kedze certifikat mam vo firefoxe :D. Ale teraz som znova podavala cez firefox novu podatelnu s grid a uz to slo :)
Janiela
05.01.15,19:23
Takže dnes ďaľší pokus o e-komunikáciu - zase neúspešný (hovorím za poskytovateľov ZS) - nešlo sa vôbec prihlásiť cez e-Pobočku (ľutujeme, ale overenie bezpečnostného predmetu zlyhalo).

Prihlásenie cez staré Elektronické služby by bolo možné (ako tu bolo spomínané - po presmerovaní na stránku e-Pobočk treba toto okno zatvoriť a znova sa prihlásiť) - ovšem v prípade PZS je to aj tak k ničomu - dajú sa odoslať iba dávky, faktúru neberie - t.j. výsledok je nulový - neprebehlo odoslanie ako celok... Vraj na odstránení chyby pracujú (od 30.12.2014).

Na call centre som si ale overil, že bude platiť to, čo som predpokladal - prechodom na Grid kartu bude možná komunikácia z akéhokoľvek PC bez rozdielu prehliadača - t.j. nebude viazané na PC a prehliadač, na ktorom bol inštalovaný certifikát.

Ak niekto už odklikol používaniu certifikátu, ide to zmeniť v nastaveniach (vraj kedykoľvek a koľkokrát) - teda či chce používať certifikát alebo Grid kartu...ovšem od 1.2.2015 vraj komunikácia bez Grid karty nebude možná.

Aspoň toto je tá dobrá správa (pre prípad, že to bude fungovať - zatiaľ nám bolo doporučené poslať dávky na CD...)
Karakul, prosím ťa, kde sa dá odkliknúť používanie grid karty. Nastavenia som nenašla.
karakul
05.01.15,21:39
Karakul, prosím ťa, kde sa dá odkliknúť používanie grid karty. Nastavenia som nenašla.

akonáhle bude mať prístup do funkčnej verzie e-Pobočky ozvem sa... ale najbližší pokus robíme až o týždeň, dovtedy sme mimo ambulanciu...
Janiela
06.01.15,06:14
Karakul, prosím ťa, kde sa dá odkliknúť používanie grid karty. Nastavenia som nenašla.

akonáhle bude mať prístup do funkčnej verzie e-Pobočky ozvem sa... ale najbližší pokus robíme až o týždeň, dovtedy sme mimo ambulanciu...
Ja budem volať v stredu poisťovňu a tiež priložím odpoveď. Včera som kontaktovala infolinku, ich odpoveď ma dosť zarazila, priklám ju nižšie. Podľa mňa, postup by mal byť už dávno priložený na stránke VšZP. Nechápem, ako chcú za menej než pol mesiaca zvládnuť taký nápor.

Odpoveď:
Dobrý deň, zaregistrovali sme Váš e-mail z oblasti elektronických služieb.
Bude vybavený zaslaním odpovede alebo bude preposlaný na riešenie technickej podpore elektronických služieb.
Vyjadrenie Vám zašleme v zákonom stanovenej lehote, najneskôr do 30 dní.

Aktuálne informácie nájdete na www.vszp.sk v sekcii pre poistencov, pre platiteľov, pre poskytovateľov - elektronické služby.
Informácie k riešeniu technických problémov nájdete aj na internetovom portáli : https://portal.vszp.sk/ v hornej časti – pomoc, často kladené otázky.


Vaše otázky Vám zodpovieme aj telefonicky v cene miestneho hovoru počas pracovných dní od 8:00 do 18:00 hod. na 0850 003 003 (zo zahraničia +421220817003) voľba číslo 4.
Janiela
07.01.15,09:22
Dnes som volala na pobočku, pani bola úžasná, ešte dnes mi posiela grid kartičku (doporučene, 1. triedou) spolu s protokolom, ktorý pri prevzatí zásielky podpíšem a stačí vrátiť k nám na expozitúru.
Je to pružnejšie, než čakať na infolinku alebo volať 0850003003.
karakul
12.01.15,13:38
Karakul, prosím ťa, kde sa dá odkliknúť používanie grid karty. Nastavenia som nenašla.

v e-Pobočke

1. buď otvoriť roletové menu u "meno používateľa" a kliknúť na "Nastavenia" alebo
2. v časti "Podanie" klik na "Konto->Nastavenia"

a kliknúť na "Zmeniť"

tam je voľba Používať certifikát - Áno / Nie
ak zvolím Áno, treba zadať cestu, kde je uložený certifikát, ak NIE - cesta je neaktívna.

Cez Grid kartu už ide prihlasovanie a komunikácia v ktorom koľvek prehliadači a na hociktorom počítači.

P.S. ... aj keď bez Grid karty nie je už možná komunikácia, k podpisovaniu dokumentov možno naďalej využívať Certifikát...
veronikasad
12.01.15,13:42
Karakul, prosím ťa, kde sa dá odkliknúť používanie grid karty. Nastavenia som nenašla.

v e-Pobočke

1. buď otvoriť roletové menu u "meno používateľa" a kliknúť na "Nastavenia" alebo
2. v časti "Podanie" klik na "Konto->Nastavenia"

a kliknúť na "Zmeniť"

tam je voľba Používať certifikát - Áno / Nie
ak zvolím Áno, treba zadať cestu, kde je uložený certifikát, ak NIE - cesta je neaktívna.

Cez Grid kartu už ide prihlasovanie a komunikácia v ktorom koľvek prehliadači a na hociktorom počítači.

P.S. ... aj keď bez Grid karty nie je už možná komunikácia, k podpisovaniu dokumentov možno naďalej využívať Certifikát...
Mne od piatku inú možnosť ako prihlásiť sa GRID-kartou nedáva. (nič som nepotrebovala prestavovať, ani nastavovať).Starú som nenašla, vybavila som si na počkanie v pobočke novú a celkom sa mi to páči - môžem s ňou bez problémov robiť aj na inom PC ako som mala certifikát.
Gabhus
12.01.15,13:57
No mne napísali z VšZP, že od 1.1. do konca mesiaca je možné výkazy posielať aj "po starom", ale že od 1. 2. sa bude dať posielať len prostredníctvom GRID-karty. Mňa po starom nepustilo, ale s kartou bez problémov.
karakul
12.01.15,14:05
No mne napísali z VšZP, že od 1.1. do konca mesiaca je možné výkazy posielať aj "po starom", ale že od 1. 2. sa bude dať posielať len prostredníctvom GRID-karty. Mňa po starom nepustilo, ale s kartou bez problémov.

Dnes som odoslal dávky i cez Elektronické služby i cez e-Pobočku - teda funguje oboje.
Teda to je to zasielanie "po starom" a "po novom".
V tom starom ide odoslať len po podpise s certifikátom, v novom (e-Pobočke) odosielať podpísané certifikátom i bez certifikátu - teda overenie Grid kartou !
Grid karta je na prihlásenie sa do systému, resp. overenie identity pred odoslaním údajov, ale používanie Certifkátu nie je vylúčené ani v budúcnosti ani v e-Pobočke...