marjankaj
03.01.15,16:20
§19/2e
ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady)
1. do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a a len, ak nebolo zahrnuté do obchodného majetku v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach u tohto daňovníka, uplatní aj výdavky (náklady) do výšky základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87) alebo
2. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Teda podľa bodu 2 si môžem jazdiť po dovolenkách aby som najazdil kilometre a potom si urobím jednu pracovnú cestu napríklad na daňový úrad cca 10km. A môžem si úplne legálne uplatniť paušálne výdavky 50% z odložených blokov. A to nehovorím ak by som takýchto vlastných osobných áut mal trebárs 10.
Tweety
03.01.15,15:24
Myslíš si snád, že soudruzí zas nekde udelali chybu? :--- :rolleyes:
marjankaj
03.01.15,15:53
Tak to by mi ani nenapadlo. Skôr si myslím, že nevědí, co činí.
Tak ako ja teraz. Zadával som to ako debatu a nie otázku:eek:
marjankaj
03.01.15,15:57
Nééé, soudruzi predsa chyby nerobili. Skôr si myslím, že nevědí co činí.:eek:
avalik
03.01.15,15:58
No pes bude zakopaný tu: "primeraného počtu najazdených kilometrov" takže pri kontrole bude záležať od kontrolóra čo on považuje za primerané ... možno u jeho kamaráta to bude 200 000 km ročne a u teba bude primerane 20 000 km ročne ;)
marjankaj
03.01.15,16:01
Primerané počtu km. Teda rozdielu tachometra na konci roka- na začiatku roka. Asi by bolo treba tachometer odfotiť. A tým primeraným sa myslí spotreba podľa techničáku. Alebo ja mám chybné myslenie?
A Valika ešte povedz koľko by mal platiť DMV.:D
avalik
03.01.15,17:07
Ake fotenie? Žiadne fotenie v zákone nie je. A tiež tam nie je, že podľa spotreby uvedenej v TP. A ďalšia vec je, že je to súkromné auto, takže na základe čoho posúdi kontrolór čo je primerané pre teba a čo pre mňa, keď obaja ročne najazdíme 200 000 km? Koľko z nich je "premeraný počet najazdených kilometrov" v súvislosti s podnikaním?

42 :D
marjankaj
03.01.15,17:19
No veď fotiť nemusíš. Môžeš vždy na nový rok pristaviť auto k správcovi dane a urobíš úradný zápis o stave tachometra za každé vozidlo.
Myslíš, že podľa čoho sa mal zohľadňovať nákup PHL keď zákon stanovil 80% v §19 ods.2 písm.L bod 3?
A podľa čoho to má kontrolór posudzovať? No iba podľa zákona ako je uvedené v ústave.
Ja si môžem použiť akúkoľvek metódu, ak ju zákon nezakazuje.

PS: Čo je 42?
avalik
03.01.15,17:30
ale ja nie som povinna ani pristavit vozidlo spravcovi dane

ved uvidime o rok, dva, ci tu k tomu "primeranemu" nebudu otazky pro konrolach ;)
marjankaj
03.01.15,17:34
Výdavky na spotrebované pohonné látky
Ak živnostník využíva na svoju podnikateľskú činnosť motorové vozidlo iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku (napr. osobné motorové vozidlo zahrnuté do obchodného majetku, prenajaté alebo vypožičané, nákladné), má možnosť vybrať si z troch spôsobov uplatňovania výdavkov na spotrebované pohonné látky (§ 19 ods. 2 písm. l) bod 1 až 3 zákona o dani z príjmov):


výdavky na spotrebované PHL sú daňovými výdavkami vo výške stanovenej podľa cien platných v čase ich nákupu (na základe dokladov o nákupe), prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze. Ak sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok, alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, alebo z doplňujúcich údajov výrobcu alebo predajcu preukazujúcich inú spotrebu pohonných látok. Ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok, alebo sa tam neuvádza, postupuje sa podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok.

V prípade uplatnenia spotrebovaných pohonných látok do daňových výdavkov podľa tohto bodu, živnostník je povinný viesť knihu jázd.


spotreba pohonných látok môže byť uplatnená na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel.

Aby bolo možné uznať celú spotrebu pohonných látok týmto spôsobom, daňovník musí mať satelitnú jednotku schopnú sledovať ich spotrebu a vykonané jazdy. Pri tomto spôsobe preukazovania spotreby pohonných látok nie je potrebné viesť knihu jázd, nakoľko túto môže nahradiť evidencia jázd podľa satelitnej jednotky vozidla.


spotreba pohonných látok sa môže uplatniť vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.

Pri tomto spôsobe preukazovania spotreby pohonných látok nie je potrebné viesť knihu jázd.
Upozornenie: Uplatňovanie výdavkov týmto spôsobom, t.j. v paušálnej výške 80 % z preukázateľne nakúpených pohonných hmôt, nemá vplyv na ostatné ustanovenia zákona o dani z príjmov týkajúce sa uplatňovania výdavkov na odpisovanie auta alebo výdavkov vynaložených v súvislosti s týmto obchodným majetkom. Uvedené platí za predpokladu, že daňovník využíva auto len v súvislosti s príjmami z podnikania a účtuje o ňom výlučne ako o obchodnom majetku.
marjankaj
03.01.15,17:44
ale ja nie som povinna ani pristavit vozidlo spravcovi dane

ved uvidime o rok, dva, ci tu k tomu "primeranemu" nebudu otazky pro konrolach ;)
No jasné, že nie si povinná. Ale zákon ti to ani nezakazuje.A ak sa rozhodneš pre tento spôsob, tak správca dane by to mal akceptovať, alebo sa s tebou dohodnúť na nejakom inom postupe.:D
Skopíroval som ti zo stránky finančnej správy.
Skoro na konci je uvedený postup pri paušálnych výdavkoch 80% podla §19/2L3.
Nevidím dôvod prečo by to pri 50% malo byť inak. Najmä ak je to presne skopírované.