maped
03.01.15,19:02
Poprosím o poradenie.
Konateľ s.r.o. v SR si chce účtovať do spoločnosti súkromné vozidlo do nákladov formou CP. Toto vozidlo ale nie je napísané na neho, je prihlásené v ČR a je ale jeho bratanca z ČR. Chcú si spísať medzi sebou zmluvu o zapožičaní vozidla a využívaní vozidla pre spoločnosť v SR. Spoločnosť nie je platiteľ dph a chce si uplatniť paušálnu náhradu za prejazdené km.
Prosím Vás je takéto niečo možné, resp. ako sa bude robiť daň z MV? Kto ju bude platiť ak vozidlo s EČV bude jazdiť pre spoločnosť v SR? Prípadne aká zmluva by sa mala spísať?
Ďakujem veľmi pekne za každú dobrú radu.
avalik
03.01.15,18:12
Ak ide o rok 2015, tak citujem zo zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel

§ 2
Predmet dane

(1) Predmetom dane je vozidlo, ktoré je evidované2) v Slovenskej republike a používa sa na podnikanie3) alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť4) (ďalej len „podnikanie“) v zdaňovacom období.



Konateľ je na účely zákona o cestovných náhradách zamestnancom. Neskúma sa vlastnícky vzťah u vozidla zamestnanca. - x krát zodpovedané na porade.
maped
03.01.15,18:19
Ďakujem. Je konateľ aj zamestnancom. Len vozidlo je z ČR. Nie je mi celkom jasné zo zákona, či môže vozidlo využívať, ak predmetom dane nie je vozidlo v SR.
avalik
03.01.15,18:22
Je zakazane pouzivat vozidla evidovane v inych krajinach?
mondes
03.01.15,18:41
1. Ahoj, tým, že vozidlo je z ČR, teda má české značky, nepodlieha dani z MV.

2. Ak daňovník v súvislosti s výkonom podnikateľskej alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti použije na cestovanie iné motorové vozidlo (napr. vypožičané vozidlo), môže uplatniť do daňových výdavkov výdavky na spotrebu PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov rovnakým spôsobom, ako pri použití vlastného osobného motorového vozidla zaradeného do obchodného majetku podnikateľa. Na paušálnu náhradu teda nárok nemá.
avalik
03.01.15,18:52
Mondes, ale oni chcu zakladnu nahradu za kazdy km a ta je mozna v sro len cez vozidlo pouzite zamestnancom. Cize vydavky budu podla § 19 ods. 2 písm. d).
mondes
03.01.15,19:09
Áno, jasné. Akosi som prehliadla, že sa jedná o konateľa s.r.o. Ten sa berie na účely cest. N ako zamestnanec. Moja odpoveď sa týka SZČO.