zlate.kupele
03.01.15,18:38
Firma prechodom na nepretržitú prevádzku sa nám chystá nariadiť novinky,o ktorých som nikdy nepočula, vraj cez sviatky, ktoré vyjdu cez týždeň si musíme čerpať dovolenku, prípadne nadčasové hodiny, takže skoro polovicu svojej dovolenky budem musieť minúť na sviatky, myslím, že keby sme boli nepretržitá prevádzka, tak robíme na 2,3,4, smeny, my však pracujeme len na jednu rannú smenu + 5 hod cez víkend, prípadne sviatok, tieto hodiny sme si museli vždy vyčerpať cez týždeň.
prosím o radu. Ďakujem
KEJKA
03.01.15,17:59
sviatky sú predsa platené.
Mila123
03.01.15,18:01
nie všetci ich majú platené......
Terezia13
03.01.15,19:00
riešila by som to s inšpekciu práce, hoci zamestnávateľ "má vždy pravdu".............
buchač
03.01.15,19:04
KEJKA

Ta sme še pobavili ....... ;)
Moja manželka by Ti hento srandovanie veľmi rýchlo vysvetlila.
Hodinová sadzba...piatok - sviatok ...ani trt naviac.....samozrejme, že minimálna mzda, no denne ťahá kľudne 14-ky. Ráno odchádza cca o 6,00 a je rada, ak dôjde domov pred 22,00 hod.

P.S.:
Za toto by som Ti v pohode dal aj 100 neužitočných...

P.S.:
Teraz by som vedel aj hnusne a surovo podjesexovať, takže radšej mlčím ...
avalik
03.01.15,19:34
§ 112

(3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.
KEJKA
03.01.15,19:45
prepáč, ospravedlňujem sa všetkým, naozaj to bola neadekvátna odpoveď, lebo záleží na úväzku, zmennosti, či sviatok pripadá na pracovnú zmenu alebo na voľno atd atd.
Začiatok odpovede a chýbajúce pokračovanie - omylom som odklikla akedže mi tu internet rapluje, len sa to točilo a točilo, nemyslela som si, že nedopísanú odpoveď naozaj odošle.
Už to nejdem mazať, ešte raz sa ospravedlňujem.
Lýdia
karakul
03.01.15,19:54
... už neplatí toto ??? - lebo v zadaní sa píše o nepretržitej prevádzke:
Pre zamestnanca pracujúceho v nepretržitej prevádzke dni jeho nepretržitého odpočinku v týždni pripadajú striedavo na rôzne kalendárne dni týždňa. Takémuto zamestnancovi vyplýva z harmonogramu striedania pracovných zmien povinnosť pracovať aj počas sobôt, nedieľ a sviatkov, pokiaľ mu pripadne na niektorý z týchto dní pracovná zmena.
...teda ak pracovníkovi pripadne na sviatok pracovná zmena na sviatok, tak ak chce zostať doma, tak asi by mal čerpať dovolenku.
avalik
03.01.15,20:05
zadavatelka nepise, ze pocas sviatku chce volno ... ja som to pochopila tak, ze pocas sviatkov maju byt doma a cerpat dovolenku - a tu podla § 112 cerpat nemozu
karakul
03.01.15,20:22
... však v prvom rade by mala jednoznačne uviesť, či sú alebo nie sú nepretržitá prevádzka...
KEJKA
03.01.15,20:46
prepáč, ospravedlňujem sa všetkým, naozaj to bola neadekvátna odpoveď, lebo záleží na úväzku, zmennosti, či sviatok pripadá na pracovnú zmenu alebo na voľno atd atd.
Začiatok odpovede a chýbajúce pokračovanie - omylom som odklikla a kedže mi tu internet rapluje, len sa to točilo a točilo, nemyslela som si, že nedopísanú odpoveď naozaj odošle.
Už to nejdem mazať, ešte raz sa ospravedlňujem.
Aj teraz to už točí cca 4 minúty, nechávam, hádam to odošle.
teraz už 10 minút

Lýdia
marjankaj
03.01.15,20:52
Presne tak ako píšeš. Pod nepretržitou prevádzkou si môže každý predstavovať niečo iné.
marjankaj
03.01.15,20:57
Pozri sa, tu máš zákonník práce
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-07-2014-a.html
Tam si môžeš vyhľadať všetko, čo potrebuješ o dovolenke a aj nepretržitej prevádzke. Predsa to všetko nebudeme z teba ťahať.
Nepretržitá prevádzka je rôzna, zdravotná pohotovosť, polícia, cestári, doprava, aj také Tesco. Niektoré na vianoce nemusia fungovať iné zase musia.
avalik
03.01.15,21:01
citam este raz zadanie a vlastne nemam jasno ci zadavatelka chce byt cez sviatky doma alebo im zamestnavatel nariaduje cez sviatky namiesto pracovnej zmeny dovolenku
kopretinka
03.01.15,22:01
ona doma byť nechce....ja som to pochopila tak,že zamestnávateľ ich chce "odrbkať".....
ivka70
04.01.15,06:30
Pri nerovnomerne rozloženom pracovnom čase pripadajú do úvahy nasledujúce situácie, co sa týka sviatkov:
1. Na sviatok si nemala plánovanú zmenu, nepracuješ - nie je narok na náhradu mzdy za sviatok, necerpas dovolenku
2. Na sviatok pripadla tvoja štandardná pracovná zmena a ty pracuješ - mas narok na mzdu + príplatok za pracu vo sviatok
3. Na sviatok pripadla tvoja štandardná pracovná zmluva a ty chceš voľno, hoci zmena vo firme riadne beží a ostatní pracujú - v tomto pripade si musíš zobrať dovolenku, ak chceš byt doma
4. Na sviatok pripadla tvoja štandardná pracovná zmena a ty nepracuješ, lebo zamestnavatel zmenu zrušil kvôli sviatku alebo zakon nedovoľuje v tento sviatok pracovať na tvojom pracovisku - vtedy mas narok na náhradu mzdy za sviatok a dovolenku tiež necerpas
taiko
04.01.15,06:46
Kejka, co na tej odpovedi bolo zle? Nie su svitatky platene? Ved ked sviatok pripadne v pripade smenovej prevadzky na volny den, tak diksusia o plateni sviatku je bezpredmetna a ked pripadne sivatok na smenu, tak su tam podla zakona priplatky. Ci to nie je v zakone?
Nuz a tam kde nie je smenova prevadzka, a sviatok pripadne na pracovny den v tyzdni, tak je sviatok plateny statom. Alebo su tam este nejake dalsie podmienky?
marjankaj
04.01.15,06:59
No to je na tom zlé, že to nie je odpoveď na otázku. To sa vôbec nepýtala. Kejka to odklikla po prvej vete(je jedno, či omylom, alebo zahaproval PC).Áno sviatky sú platené. Ale ak vo sviatok nemáš pracovný deň( a čerpáš dovolenku) a strhnú ti jeden deň z dovolenky, tak ti to jedno asi nebude.
taiko
04.01.15,07:02
Aha, pravda je. Teraz mi to doslo. Len som kukal, ze co take Kejka napisala, ked buchy artileriu vytiahol :)
buchač
04.01.15,09:33
Tai
Ale trt artileria....skôr spravodlivé rozhorčenie.

Kejka má predsa pravdu podľa tých zákonov.
No je smutné, že to neplatí pre väčšinu podnikateľskej sféry, hlavne u tých súkromných firmách.
---------------------------------------------------
Zať robí v USS, nie raz šiel dobrovoľne na sviatočnú smenu. No bodaj by aj nie, keď mu to na páske vyhodí naviac 3-ciferné číslo...
Manželka (ako som spomenul) nadáva jak pohan...vo sviatok majú viac zákazníkov,viac roboty, viac nervov...príplatok žiaden...
...a majiteľ je vysmiaty jak lečo... :(

Toto človeka y-ebe statočne...
avalik
04.01.15,11:26
Lenze to rozhorcenie nema byt smerovane na Kejku ale na zamestnavatela tvojej polovicky. Ak nedodrziava zakon, nahlasit to na Inspektorat prace.
zlate.kupele
04.01.15,11:30
Ked je sviatok robíme bežne len 5hodín, čiže mi budú ešte 3 chýbať .- prípadne nie je nutné aby sme robili, jedná sa o upratovacie práce.
zlate.kupele
04.01.15,11:31
je nejaký termín Nepretržitý pracovný týždeň?, čo z toho vyplíva_
veronikasad
04.01.15,11:33
Tá zmena má platiť od 1.1.2015? Dostali ste rozvrh smien ?
buchač
04.01.15,11:35
avalik (Dnes 13:26) Lenze to rozhorcenie nema byt smerovane na Kejku ale na zamestnavatela tvojej polovicky. Ak nedodrziava zakon, nahlasit to na Inspektorat prace.
-------------------------------------------------

Pche.....
zlate.kupele
04.01.15,11:40
doteraz sme boli doma alebo keĎ sme šli do práce na cca5 hodín,tieto hodiny sme si museli vyčerpať cez týždeň , v ktorom sme robili 8,5 hodinovky/vrátane prestávky, teraz nebudú ani nadčasy a ešte budem mať mínus 3hod.....vraj nám zvýšia aj pracovný fond, zaznel aj pojem nepretržitý pracovný týždeň. akurát, že moja pracovná doba je stále rovnaká.a pochybujem o nejakom preplácaní sviatkov, či už robím alebo nie

nemáme žiadne harmonogramy, je to jednosmenná prevádzka
avalik
04.01.15,11:44
no tak si pche-kaj ale to situaciu tvojej zeny nevyriesi ... a ani tvoje vyryvacne prispevky tu na porade ... takze nie Kejka by sa mala ospravedlnovat ale ty ... ale to ty nie si schopny
zlate.kupele
04.01.15,11:47
jednoznačne nás využívajú, pomaly, aby sme tam spávali a najradšej ani mzdu nechceli
veronikasad
04.01.15,11:49
Kolko hodín týždenne pracujete ? Je stanovený maimálny týždenný pracovný čas a nepretržité odpočinok v týždni

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-07-2014-a.html#93
zlate.kupele
04.01.15,11:52
40 hodín, všetko navyše sme museli čerpať a chodiť skôr domov cez týždeň, bude to tak aj nadalej, len nám zvýšili fond pr. času o sviatky cez týždeň
buchač
04.01.15,11:53
Kua fix ....

....a to si kde vyčítala, že som smeroval niečo na Kejku ????????

Že napísala " sviatky sú predsa platené "...?

Tak potom čítaj aj ..." Kejka má predsa pravdu podľa tých zákonov."....lebo to som ja napísal !!!

---------------------------------------------------

By som bol teda fest zvedavý, že ako je na tom podnikateľská sféra Porady...či každý dodržuje literu zákonov ako ich tu aj prezentuje...
Veď prvý nabáda - postupy poskytuje na ojebovanie štátu bývalý minister práce - pán Mihál !!!

---------------------------------------------------

Moja...a Ty len cituj tie zákony do zblbnutia bez patričného vysvetlenia.
Poniektorým je to platné jak mŕtvemu kabát.....pche...
veronikasad
04.01.15,11:55
Ale zamestnávatel má na to právo - poskytnúť vám náhradné volno za výkon práce nadčas.
veronikasad
04.01.15,11:56
ste odmeňovaní mesačnou alebo hodinovou mzdou ?
zlate.kupele
04.01.15,12:02
na páske mám základný plat tarifný
zlate.kupele
04.01.15,12:08
od1,1,15. žiadny rozvrh nemáme, stále robíme ranné osmičky a víkendy a sviatky podľa potreby pár hodín
veronikasad
04.01.15,12:12
Máte mesačnú alebo hodinovú mzdu ?
avalik
04.01.15,12:16
no nejaky rozpis "sluzieb" musite mat ak pracujete aj cez vikendy ... aky je tvoj dohodnuty pracovny cas? 40 hod tyzdenne alebo 37,5? Cez ten sviatok mas pracovat alebo ti zamestnavatel nariaduje cerpat dovolenku?
zlate.kupele
04.01.15,12:19
bol 40 hodín, sviatky nemáme konkrétne určené, podľa potreby, keď ich nebudem robiť, mám si ich vykryť dovolenkou alebo náhradnými hodinami, prípadne ak budem robiť 5 hod tak tiež doplniť náhradnými hodinami/nadčasovými
veronikasad
04.01.15,12:20
máte mesačnú alebo hodinovú mzdu ?
avalik
04.01.15,12:23
No pekne, takze ty uz sam po sebe nevies citat ... a ako my teba mame vediet citat? ... hmm, dole vodou to ide s tebou

buchač (Včera 21:04) KEJKA
....
P.S.:
Za toto by som Ti v pohode dal aj 100 neužitočných...

P.S.:
Teraz by som vedel aj hnusne a surovo podjesexovať, takže radšej mlčím ...
-------------------------

Ak mas problem s pochopenim textu zakona, kludne sa opytaj, rada ti vysvetlim, nie len ja ale aj ini poradaci. Rozumny clovek sa slusne opyta. No ten co si o sebe mysli, ze je najmudrejsi, vsade bol a vsetko videl radsej bude okolo seba ohen plut a kopat nez aby priznal, ze niecomu nerozumie alebo sa v tom nevyzna. ;)

A tiez predpokladam, ze moje citacie zakonov viac pomohli ludom ako tvoje vyryvacne, posmesne alebo len vatou vyplnene prispevky.
buchač
04.01.15,12:33
Napíš na Book Fasov...a zdieľaj s nimi ...
Budeš sa určite páčiť... ;) :D :D :D
zlate.kupele
04.01.15,12:35
všade čítam, že cez dovolenku sa sviatok nezarátava do dovolenky, tak prečo si mám na sviatok brať dovolenku????
avalik
04.01.15,12:40
argumenty dochadzaju, tak preco by si si mal priznat chybu a ospravedlnit sa, ze? tymto si len potvrdil to co som vyssie napisala.
veronikasad
04.01.15,12:43
hodinový alebo mesačný ? Pozri do pracovnej zmluvy.
Pri mesačnej mzde je sviatok súčasťou mesačnej mzdy ale fond pracovného času (okrem sviatkov) musí byť dodržaný. Čiže, ak máš rozvrh smien taký, že ti mimo sviatkov chýbajú hodiny do fondu prac.času, tak to zamestnávatel rieši dovolenkou, aj keď to nie je celkom v súlade so Zákonníkom práce
zlate.kupele
04.01.15,12:54
máme mať nejaký dodatok, neviem, čo konkrétne nás tam čaká
veronikasad
04.01.15,12:59
Rozprúdila sa živá diskusia - dosť príspevkov mimo témy. Ťažko sa radí, keď sama zadávatelka nepozná podmienky ...

Doporučujem :
Po obdržaní prvej výplatnej pásky (odstrániť z nej osobné údaje zamestnanca a zamestnávatela) založiť na Porade novú tému a priložiť pásku na kontrolu s popisom druhu mzdy, počtu odpracovaných hodín, či na sviatok mala plánované smeny a pod. Bez týchto údajov sa žiadna kvalifiková odpoveď poskytnúť nedá.

V prípade, že výplata nebude v poriadku, obrátiť sa na prešetrenie na Inšpektorát práce - dá sa aj anonymne, mailom, bez uvedenia zamestnávatela.

Doporučujem po získaní informácii založiť novú tému, tu je to už naozaj neprehľadné.
veronikasad
04.01.15,13:00
Nemá význam pokračovať v tejto debate, viď moje doporučenie v príspevku v téme.
zlate.kupele
04.01.15,13:08
Ďakujem, necháme sa prekvapiť.
buchač
04.01.15,14:58
avalik (Dnes 14:40) argumenty dochadzaju, tak preco by si si mal priznat chybu a ospravedlnit sa, ze? tymto si len potvrdil to co som vyssie napisala.
================================

Argumentov habadej......ale to Ti aj také jednoduché nenapadlo, že sa mi nechce točiť v tejto balade o hovienku ?
avalik
04.01.15,15:10
no ak by boli argumenty, tak ich tu das aj keby sa ti nechcelo ... ak vies odpoved odpovedaj ale nevyryvaj, a nezatahuj tu veci, ktore s otazkou nemaju nic spolocne ... ak mas nejaky problem zadaj vlastnu otazku a kto bude vediet ti poradi - mozno aj citovanim zakona, a ked tomu nebudes rozumiet tak upresni comu nerozumies