lesi20
03.01.15,23:17
Zvažujem výmenu plynového sporáka za sporák so sklokeramickou doskou, ale mám problém so zavedením kábla na 400 V. Dočítala som sa, že vyrábajú sporáky na 230 V, alebo môže elektrikár prerobiť sporák z 400 na 230 V. Nezníži sa tým výkon varnej dosky a ako dlho trvá varenie v porovnaní s plynovým sporákom?
canbo
04.01.15,07:51
Ak je problém s pripojením na 400V, tak odporúčam počkať až sa ten problém vyrieši.
Nie že niesu varné dosky na 230V ,ktoré aj skutočne fungujú, ( riadená regulácia ,s obmedzením záťaže..) ale na pochopenie celého problému stači matematika zo základnej školy.

16A istič ( bežné istenie zásuviek ) možnosť zaťaženia 3600 W , ktorá varná doska sa vyrába 3600 W, alebo 3,6 kW .
A ďalšie ALE okrem varnej dosky ešte elektrickú rúru na pečenie - ďalších 3600W, mikrovlná rúra 1800W , ktomu varná kanvica 1500W a už len zapnúť
práčku 2500W a v domácnosti nefunguje nič . Určite nie sú vadné poistky ,alebo ističe.
A tak v prvom rade je potrebná rekonštrukcia elektrických rozvodov a to nielen v byte ale aj celých stúpačiek hlavne v starých bytových rozvodoch, ktoré počítali zo zapojením práčky , ,žehličky a nočnej lampy na čítanie.
fortunka
04.01.15,08:12
tak tak, ja tiez odporucam prerobit elektroinstalaciu.. zasuvka mozno ani nebude problem 230V, lebo aj ja to tak mam.. ale minimalne by mala mat samostnantny istic/zasuvku. U nas pred kupou prerobil byt majitel (povodny) a teraz je to tak, ze pustim v kuchyni dva spotrebice a vyletia mi poistky :))) nestoji to za tie nervy, urcite to taky problem nie je, elektrikar uz vie ako na to aby to urobil a nebol to taky problem s "rekonstrukciou"
yuck
04.01.15,09:57
Príkon klasickej štvorplatničkovej dosky je 7 až 7,5 kW. Dá sa zapojiť na 230 V, ale musíte použivať len max. dve platničky, pri zapnuti tých s väčším výkonom vám vyhodí istič. Na daný istič nesmiete mať zapojené iné spotrebiče!!!. Ešte ste nenapísali, akú sklokeramickú dosku mate na mysli. Klasické odporové dosky sú lacnejšie, ale majú veľmi malú účinnosť. Indukčné dosky sú drahšie, ale majú približne o 40% účinosť väčšiu, to znamená, skôr dostanete jedlo do varu. Nevýhoda je, že sa nedá používať riad, ktorý nie je magnetický (hliníkovy, antikorový). Plyn má nižšiu účinosť asi o25%.
Anik
04.01.15,12:23
Sporák mám prerobený na 230V. Pečiem a varím na tom v pohode.
Je pravda, že niektoré jedlo je rýchlejšie hotové na plyne - napr. hranolky chystáme na plyne, nakoľko el. sa nahrieva - vypína a výsledok hranolky na el. sú viac menej iba napité olejom a chuť nič moc. Včera som piekla po dlhom čase zemiakové placky na el. - tiež naposledy- ďalej to bude na plyne. niektoré napr. ryža je skôr hotová na elektrine. Samozrejme o pečení ani nehovorím - úžasné. Bála som sa, že mi to veľmi zdvihne spotrebu el.energie, ale tá sa navýšila o nejaké 3 - 4 kWh denne - tak sa to dá. Mám výhodu v tom, že v kuchyni mám el. sporák a v"kotolni
plynový - takže využívam ako sa mi hodí.
Na druhú stranu na staré nezrekonštruované vedenie určite nie - to je príliš veľké rizko. My máme v RD nové el. vedenie, rozvodnú skrinku a v nej hádam 8 ističov.
Do presného rozberania elektriny a zapojenia sa samozrejme nepustím sú tu väčší machri.