mondes
04.01.15,11:16
Ahojte, môj brat má v DE živnosť. Celý rok 2014 mal živnosť aj na SK, preto si odvody do ZP a SP platil tu. Na SP si ale neskôr vybavil niečo podobné ako PD A1, čo znamená, že si určil daňovú legislatívu Nemecka. To asi znamená, že odvody by mal platiť v DE. Aj ked neovládam daňovú legislatívu DE, mám pocit, že to nie je preňho výhodné to, že si určil, že bude odvody platiť tam. Veď určite tam platia oveľa vyššie odvody ako tu. Vraj sú tam viac úrovni platenia daní. Záleží, či je ženatý, či má deti atď. Vraj on tým, že je ženatý a má 2 deti, tak do príjmu 17500 eur za rok nemusí platiť žiadne odvody. Je to pravda? Kedže mu chcem pomôcť, aby mu (ako niektorým ľuďom) po rokoch neprišli nejaké nedoplatky z DE, prosím Vás, ktorí ovládate daňový systém v DE o odpoveď na moje otázky:
1. Ak v decembri zruší živnosť na SK tak ZP musí platiť v DE? Alebo tým, že mu tam nevychádzajú platiť odvody, môže platiť ZP aj na SK ako samoplatca?
2. Je pravda, že ako ženatý nie je tam povinný platiť odvody? Teda sa mu nič neráta do dôchodku? (Ani na SK, keďže tu pozastavil živnosť).
3. Môj známy pracuje (vraj cez SK firmu) v DE a vraj mu vrátili nejakú vratku dane. Je to možné? Musel však všetko zdokladovať, koľko má detí, aj aký má dom, či poschodový alebo prízemný, at´d. O čo sa môže jednať? O aké vrátenie daní? Má nárok aj môj brat na niečo také? (Ak tam nič neplatí, tak asi nie).

Ďakujem Vám veľmi pekne.