patrga
04.01.15,11:50
Som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí koncom tohto roka. Keby som umiestnila video na youtube a nechala ho speňažiť, čo z toho pre mňa ohľadom ohlasovania, daňové povinnosti atď. vyplýva, prosím o všetky informácie týkajúce sa príjmu z reklamy cez Adsense aj vlastné skúsenosti atď. Ďakujem.
Rea L.
04.01.15,11:36
Adsense je z pohľadu podnikateľa poskytovanie služby do členského štátu EÚ. Pred poskytovaním služby do EÚ je potrebné sa registrovať na daňovom úrade. Podnikateľovi, ktorý pred registráciou na daňovom úrade bol tzv. neplatcom DPH tak pribudnú nejké povinnosti v rámci evidencie služieb, ktoré "dodáva" do členských štátov EÚ.

Pri prijímaní platby z Adsense si pre potreby svojho účtovníctva vystavíš faktúru. V rámci predaja služieb do EÚ sa uplatňuje "prenos daňovej povinnosti", to znamená, že osobou, povinnou platiť daň - DPH, je osoba, ktorej sú služby poskytnuté. Faktúry sa tak vystavujú bez DPH.
patrga
04.01.15,20:46
Ďakujem za odpoveď. Podľa akého paragrafu by som sa registrovala na daňovom úrade, som zamestnanec momentálne nepracujúci, ale na rodičovskej dovolenke bez príjmu, len s rodičovským príspevkom ....
avalik
06.01.15,11:59
Živnostenský zákon

§ 2

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Takže áno, živnosť a všetky záležitosti okolo nej - použi vyhľadávač