lyana
04.01.15,14:38
Dobrý deň, mám tetu ( mamina sestra), ktorá je bezdetná. Pochádza z 5-tich súrodencov, žijú traja vrátane jej. Oznámila mi, že by chcela všetko čo má -2-izb. byt darovať mojej rodine. Chcem sa spýtať či by to mohli potenciálny dediči (sestry, bratranci, sesternice) napadnúť, resp. ako to čo najlepšie ošetriť. Ďakujem
dmc
04.01.15,14:17
Darovacia zmluva a vydedenie su dva rozne pravne ukony.

Zakladom je spravit "kvalitnu" darovaciu zmluvu. Netreba sa toho obavat.

Za predpokladu ze je "teta" svojpravna a vyhradna majitelka nehnutelnosti, za svojho zivota si moze s nimi nakladat podla lubovole a nezabrani jej v tom ziaden "potencionalny" dedic.


Ak by aj sudne napadli darovaciu zmouvu -návrh by bol zamietnutý pre nedostatok naliehavého právneho záujmu na určení neplatnosti zmluvy. Toto právo môže vzniknúť až po smrti .

Darovaciu zmluvu možno napadnúť na súde žalobou o určenie neplatnosti darovacej zmluvy. Dôvod neplatnosti však nemôže byť hocijaký. Návrh treba riadne odôvodniť. Bezdôvodné napadnutie darovacej zmluvy je odsúdené na neúspech. Súd by žalobu, ktorou je napadnutá darovacia zmluva, bez dôvodu zamietol.

Dôvody pre napadnutie sú napríklad, že zmluva bola uzatvorená v tiesni, za nápadne nevýhodných podmienok, pod nátlakom, alebo z dôvodu, že darcom bola osoba nespôsobilá na právne úkony.

Druhá možnosť je žiadať vrátenie daru, ak s tým teta súhlasí. Podmienkou je, aby sa obdarovaná správala k darcovi alebo k jej blízkym osobám v hrubom rozpore s dobrými mravmi.
Vzhľadom na to, že zrušenie darovacej zmluvy je osobným právom darcu, jeho smrťou toto právo zaniká. Nároku na vydanie veci, ktorá bola predmetom daru sa môžu dedičia úspešne domáhať v dedičskom konaní len vtedy, ak darca ešte za svojho života vykonal voči obdarovanému platný a odôvodnený prejav vôle smerujúci k vráteniu daru.

viac a obsirnejsie najde aj tu: http://reality.etrend.sk/byvanie/napadnutie-darovacej-zmluvy-na-nehnutelnost.html
alebo tu: http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/288640-da-sa-napadnut-darovacia-zmluva-po-smrti-darcu/