Chrusťa
04.01.15,19:35
chcela by som sa opýtať na oceňovanie podielov na konci účt. obdobia pri MUJ. Doteraz sa to robilo metodou vlastneho imania al. metodou realnej hodnoty. V zmysle novelizácie opatrenia postupov účtovania sa to mení. Môžem poprosiť skúsenejších čo s takýmito podielmi budete robiť na konci učt.obdobia? Dosť ma metie ten postup novelizovaného opatrenia. Za info a rady dakujem
Mishok
07.01.15,06:28
§ 14 ods. 19 a 20 postupov účtovania - v účtovníctve mikro účtovnej jednotky sa pri prvotnom účtovaní cenné papiere a podiely oceňujú obstarávacie cenou a ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa nepreceňujú na reálnu hodnotu. Zostatok na účte 414 - Oceňovacie rozdiely z precenenia majetku a záväzkov odúčtujú opačným účtovným zápisom ako sa účtovala jeho tvorba. V prípade, že sa zmena reálnej hodnoty účtovala na vecne príslušné účty nákladov alebo výnosov odúčtuje sa na účet 428 - Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účet 429 - Neuhradená strata minulých rokov.

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/2014_05_07_MUJ.pdf
Chrusťa
07.01.15,13:24
ďakujem mishok áno čítala som celé znenie opatrenia. Odúčtovanie UJ má urobiť k 01.01.2014 kedy sa stala MUJ. Lenže u mna tá 414-ka fungovala na strane MD aj Dal za tie roky, preto teraz neviem, či celý ten zostatok odúčtujem zápisom 061/414 ak reálna hodnota podielov klesla oproti tomu aká bola cena podielu pri obstaraní?
Mishok
07.01.15,13:29
áno odúčtuješ to. v podstate ti zostane obstaravacia hodnota a ďalej už oceňovať nebudeš.

na účte 414 si stále účtovala v postate rozdiel o kt sa hodnota oproti obstáravacej cene zvýšila/znížila a teraz to kvázi rozpuštíš
Chrusťa
07.01.15,14:09
presne tak ako vravíš. dík za ochotu aj mne to tak logicky vychádzalo, ale chcela som sa radšej uistiť, že som to pochopila správne.