mrstevo
04.01.15,21:32
Ahojte.
Mal som učet v banke A odkial mi odchazali platby za sluzby. Zmenil som Banku na B a potrebujem vytvoriť inkaso mandát.Môžem použiť CID z banky A?
Alebo mam žiadať o nové CID?
ivka70
04.01.15,21:25
Snáď musíš zmenu úctu nahlásiť tomu, komu povolujes inkaso.
Co z toho, keď použiješ údaje zo starej banky, keď inkasant bude posielať požiadavky na pôvodnú banku?
misoft
04.01.15,21:32
CID mandát identifikuje príjemcu platby. Takže CID mandát pre banku A nie je použiteľný pre banku B.
Ak uskutočňuješ platby cez banku inkasom, oznámiš príjemcovi platby zmenu banky a číslo účtu. Musíš v novej banke povoliť inkaso. V starej potom zrušíš. Príjemca na základe tvojho oznámenia už pošle CID novej banke na overovanie. Ty s CID nemôžeš nič robiť, ty ho nevytváraš - je to kontrola medzi príjemcom a bankou s tvojim účtom.
mrstevo
05.01.15,18:03
dakujem vám za odpovede. takze nahlásiť príjemcovi nové číslo účtu. vďaka ešte raz.
Len mi nejde, že príjemca pošle CID banke, keď ja si v banke cez IB vytvorím inkaso kde si zadám to CID ak mi ho príjemca poskytne.
misoft
06.01.15,09:17
Nepochopil si podstatu. Inkaso nevytváraš - povoľuješ. Príjemcovi platieb nahlásiš banku a číslo účtu (tvojho). Príjemca potom len zašle banke CID (tá to overí) a keď príde požiadavka od príjemcu na plnenie - banka prepošle z tvojho účtu na jeho to, čo príjemca požaduje.
V prípade, že nemáš dostatok prostriedkov na účte v deň plnenia inkasného príkazu - banka už NEPOSIELA opakovane (bolo to zrušené). Takže ten CID sa použije, ak by si to platil priamo neskôr prevodom (napr. i-bankingom)) - je to opäť overovanie príjemcu.
mrstevo
06.01.15,18:18
myslím že príjemca nemusí posielať banke nič. Veď ak mi príjemca poskytne CID a ja si ho cez IB zadam pri povoľovaní inkasa tak je to to iste. či musí príjemca poslať aj banke to CID?
vychádzam len z toho, že som si bol vybaviť SEPA na pošte, kde som podpisal zmenu čisla učtu a tam dala formular s CID. Ale banka mi platbu odmietla, pretože chybal mandát. Takže som cez IB zadal povolenie inkasa s mandatom a CID čo mi dala na pošte. No uvidim čo mi na dalsi mesiac stiahne platbu...