Kisska
04.01.15,22:04
Ahojte čo všetko potrebuje živnostníčka, aby si mohla uplatniť cestovné náklady na súkromnom aute? Mám najazdených služobných asi 12 500km (od 03 - 12/2014), ale nemám odložené účty za benzín (len nedávno som sa dozvedela, že môžem uplatniť aj súkr. auto). Viem, že musím urobiť daňové priznanie na motorové vozidlo do konca 01/2015 a zaplatiť daň. Dva dni som tvorila knihu jázd za minulý rok (agentúra, pre ktorú jazdím má evidenčný systém, tak mám aj kontrolu - oni ma platia podľa vykázaných km). Ktorý údaj zo štatistické úradu mám použiť pri zadávaní ceny PHM, ak oni udávajú týždenné priemery a ja mám knihu jázd po mesiacoch? Čo všetko k tomu ešte potrebujem? Má na to vplyv fakt, že som aj zamestnanec? Ďakujem za každú radu.
veronikasad
04.01.15,21:07
Bez dokladov o nákupe PHM si sadzbu základnej náhrady ani spotrebu PHM uplatniť nemôžeš.
Orientačnú cenu zverejnenú ŠU môže pri vyúčtovaní pracovnej cesty použiť len zamestnanec.
Kisska
04.01.15,22:33
Čiže ak nemám iné náklady na živnosť, tak si môžem v daňovom priznaní uplatniť len klasických 40% paušál? Kamarátka mi tvrdila, že doklady potrebujem len ak auto je písané na niekoho iného a nie na mňa... Tak asi nič... a nemusím ani podávať DP z MV...
avalik
04.01.15,23:17
Kisska (Dnes 00:33) Čiže ak nemám iné náklady na živnosť, tak si môžem v daňovom priznaní uplatniť len klasických 40% paušál? Kamarátka mi tvrdila, že doklady potrebujem len ak auto je písané na niekoho iného a nie na mňa... Tak asi nič... a nemusím ani podávať DP z MV...

Na budúce sa radšej pozri do zákona.
Paušálne výdavky sú 40% ale max. 5040 €.
Ak si v minulom roku platila DzMV a neoznámila si zánik daňovej povinnosti k DzMV, musíš podať DP DzMV. Resp. podať oznámenie o zániku daňovej povinnosti spätne a čakať na pokutu.

Všetko to tu je vysvetlené už niekoľkokrát, len treba použiť vyhľadávač hore na stránke.
Kisska
04.01.15,23:54
Ďakujem za ochotu. DzMV som doteraz nepodávala. Živnosť mám len rok a pol, tento rok platím prvý krát aj odvody, tak sa stále učím. Vyhľadávač mi neukázal nič použiteľné, tak sa pýtam... V ktorom zákone nájdem info k tomuto? Zákon cestovných náhradách 2014 s komentármi na EPI zatiaľ lúskam... ďakujem ;)
veronikasad
05.01.15,11:00
paušálne výdavky sú 40 % príjmov, max. však 420€/mes.