Lulinka Marečkova Dujková
04.01.15,23:24
Dobry den prajem,

chcela by som sa spytat, na par veci ohladom podnikania (volna zivnost, popri praci, neplatitel DPH):

1. Vediem danovu evidenciu - okrem danoveho priznania, kde su prijmy z hlavnej prace a zo zivnosti nemam povinnost zostavovat UZ, vyhotovit UV, zostavit UO, plan, inventarizaciu - pretoze nepodlieha uctovnictvu?

2. Evidencia zasob - pouzivam spotrebny material - toner do tlaciarne, papierove cd obaly, plastove dvd obaly, CDcka, baterie do externeho blesku. Musim to evidovat v evidencii zasob (na sklade, kolko je odobrane a podobne? ako potom postupovat napr. pri toneri, ako viem, kolko som minula? Musi FA pre klienta obsahovat aj vsetko co cena obsahuje (samotne fotografovanie a spracovanie fotografii, potlac na dvd obal, dvd obal, CDcko, alebo staci uviest iba napr. fotografovanie - svadba?)

3. evidencia majetku - fotoaparat sice pouzivam na fotografovanie, ako aj tlaciaren avsak nemam nic zaradene v majetku podnikania, ale ako osobny uzivatel. Je to chyba?

4. Mozem si uplatit naklady ako toner do tlaciarne, baterie do blesku, ak predmet - tlaciaren, fotoaparat nemam zaradeny priamo v evidencii majetku?

5. Mam zriadeny podnikatelsky ucet, ktory je nahlaseny aj na DU. Mozem si polatky za vedenie uctu 3,50/mesiac uplatnit ako danovy vydavok?

6. Socialna poistovna - musim do 1.7. predlozit vypis z dan. priznania za rok 2014 aj ked moj hruby prijem nebude väcsi ako je 4830 eur? Podla zakona som sa docitala, ze hranica prijmu pre povinnu registraciu sa sleduje len za samostatne zar. cinnost a podnikanie - v mojom pripade teda len za zivnost? - prijmy zo zamestnania by sem nemali patrit.
ninocka55
05.01.15,12:27
1. ak vediete daňovú evidenciu, nerobíte účtovnú závierku, nie je potrebné viesť peňažný denník, nevyčísľuje sa kurzový rozdiel, nevykonáva sa inventarizácia a nie je potrebné účtovať každú položku v bankovom výpise

2. viedla by som to ako spotrebný materiál, nie ako zásoby určené na predaj

3. 4. ak to nemáte v evidencii, ako si chcete uplatniť výdavky na prevádzku tých zariadení?

5. áno

6. zahrňuje sa len príjem z podnikania. Do Sociálnej poisťovne sa nič nepredkladá, len v prípade, že prekročíte hranicu na platenie odvodov, sa musíte prihlásiť ako platiteľ
a_je_to
07.01.15,11:53
chcela by som sa spytat, na par veci ohladom podnikania (volna zivnost, popri praci, neplatitel DPH): Odpovede máš pod svojou otázkou :

1. Vediem danovu evidenciu - okrem danoveho priznania, kde su prijmy z hlavnej prace a zo zivnosti nemam povinnost zostavovat UZ, vyhotovit UV, zostavit UO, plan, inventarizaciu - pretoze nepodlieha uctovnictvu?
Áno, nemáš povinnosti vyplývajúce zo zákona o účtovníctve. Odovzdáš iba priznanie.

2. Evidencia zasob - pouzivam spotrebny material - toner do tlaciarne, papierove cd obaly, plastove dvd obaly, CDcka, baterie do externeho blesku. Musim to evidovat v evidencii zasob (na sklade, kolko je odobrane a podobne? ako potom postupovat napr. pri toneri, ako viem, kolko som minula? Musi FA pre klienta obsahovat aj vsetko co cena obsahuje (samotne fotografovanie a spracovanie fotografii, potlac na dvd obal, dvd obal, CDcko, alebo staci uviest iba napr. fotografovanie - svadba?)
Evidenciu zásob vedieš tak, aby si vedela vykázať stav nespotrebovaných zásob ku koncu roka. Ukladá to zákon o dani z príjmu. Vedieš iba evidenciu zásob na sklade, nie tie, ktoré idú rovno celé do spotreby. Pre bežný rok nie, lebo vedieš daňovú evidenciu. Ale ak sa od 1.1.2015 rozhodneš viesť účtovníctvo, tak stav zásob k 1.1.2015 potrebuješ vykázať a preukázať. Nevybíjaj sa v malosti, toner, ktorý bol vložený do tlačiarne už nie je skladovou zásobou, ale celý v spotrebe. . Faktúra by mala obsahovať dodané položky, nie všetky úkony, ktoré viedli k dodaniu položky. A fotografovanie svadby by malo obsahovať nejakú kvantifikáciu, napr. počet hodín, dodaných fotiek, z ktorých sa cena vypočítala. Ale môže byť aj cena za akciu, ak zmluva obsahuje, z čoho akcia pozostáva.

3. evidencia majetku - fotoaparat sice pouzivam na fotografovanie, ako aj tlaciaren avsak nemam nic zaradene v majetku podnikania, ale ako osobny uzivatel. Je to chyba?
Ak si nákup fotoaparátu zaevidovala v daňovej evidencii, považuje sa za majetok firmy. Ak nie, tak nevadí. Ale ťažko sa ti bude obhajovať napr. oprava fotoaparátu do uznaného výdavku.

4. Mozem si uplatit naklady ako toner do tlaciarne, baterie do blesku, ak predmet - tlaciaren, fotoaparat nemam zaradeny priamo v evidencii majetku?
Nemal by byť problém, ak si z toho dosiahla primerané zdaniteľné príjmy. Ale obhajoba výdavkov pri prípadnej kontrole je ťažšia.

5. Mam zriadeny podnikatelsky ucet, ktory je nahlaseny aj na DU. Mozem si polatky za vedenie uctu 3,50/mesiac uplatnit ako danovy vydavok?
Jasné, že môžeš ...

6. Socialna poistovna - musim do 1.7. predlozit vypis z dan. priznania za rok 2014 aj ked moj hruby prijem nebude väcsi ako je 4830 eur? Podla zakona som sa docitala, ze hranica prijmu pre povinnu registraciu sa sleduje len za samostatne zar. cinnost a podnikanie - v mojom pripade teda len za zivnost? - prijmy zo zamestnania by sem nemali patrit.
Teraz, asi 2 roky sa už hlásenie príjmu na SP nepodáva, SP aj ZP ich dostanú priamo z DÚ. Iba sa tam dovtedy osobne ohlás a 5 minút s nimi pokecaj. Jasné, že príjmy zo zamestnania tam nejdú, tie už zahrnul do odvodov zamestnávateľ.
a_je_to
07.01.15,11:55
hmmm ... prehliadol som, že už je tu odpoveď ...
Sarlotka
18.01.15,00:04
5 minut s nimi pokecaj..:D