toria
05.01.15,09:30
Dobrý deň mám na Vás otázku. Ako to je pri registrácii na DPH. Predajňa účtujúca v JU sa zo zákona stala k 1.1.2014 plátcom DPH. Ako je to so skladovými zásobami, ktoré mal na sklade k 30.11.2014. Je tam možnosť odrátania si DPH? Ak áno ako sa máme riadiť?

Ďakujem pekne za odpoveď.
Tweety
05.01.15,09:34
Nárok na odpočet sa môže uplatniť len z nespotrebovaných zásob k dátumu registrácie. Čiže nie zásoby k 30.11.

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
mondes
05.01.15,09:55
Ak ste sa stali platiteľmi dane od 1.1.2015, tak si urobte ku dňu registrácie inventúru zásob a ak máte k nim faktúru od platcu DPH, môžte si uplatniť odpočet DPH. No nezabudnite aj na DzP FO za rok 2015. Tým, že ste si v r. 2014 ako neplatca dane započítali do výdavkov aj DPH a teraz si tú DPH odpočítate, ste povinný si na konci roka upraviť ZD o výšku DPH. Hovorí o tom § 17 ods. 18 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov . Taktiež som to riešila, pozri moju tému. V komentároch je aj odpoveď z FS:

http://www.porada.sk/t254353-uplatnenie-odpoctu-dph-zo-zasob-na-prelome-rokov-2014-2015-a.html