Murka1
05.01.15,10:48
:confused: perzská činčila je plemeno mačky, je to mačiatko nie hlodavec. Je dosť ojedinelé. Má kožúšok veľmi podobný ako hlodavec činčila, preto ten názov Perzská činčila.
Dav
05.01.15,10:30
Mačiatka má len mačka
Murka1
05.01.15,17:22
no, to je pravda, ale z tohto nie som múdrejšia
misoft
05.01.15,17:27
terezamaria
05.01.15,17:30
Ani vo Wikipédii sa neuvádza, či má byť sama alebo dve.....
http://sk.wikipedia.org/wiki/Perzská_mačka
misoft
05.01.15,17:36
http://www.cincily.cz/clanky/jake-jsou-cincily
"Jednu nebo více činčil?

Činčily jsou společenská zvířata. Přestože jsem zatím nikde nenašla informace o tom, jak žijí ve volné přírodě, řekla bych, že si udržují jakési společenství rodin. Otec, pár samic a s nimi jejich různě stará mláďata. Otec i starší sourozenci se dokážou až dojemně starat o novorozené činčilky společně s matkou. Všechny činčily, staré i mladé, pak spolu spí tělo na tělo, okusují si srst (hlavně za oušky a za krkem), při zkoumání nových prostor a předmětů se domlouvají tichými kuňkajícími zvuky (říkají: „tady jsem, kde jsi ty?“).

Podle toho jsem došla k závěru, že jedna činčila v kleci je chudák! A přítomnost „činčilí rodiny“ ji nenahradí ani ten nejpozornější lidský majitel. Kdo nechce mláďata, může mít doma společně dva jedince stejného pohlaví.

Chci ještě upozornit na to, že činčily si mohou své kamarády vybírat. Prostě si někdy dvě činčily nesednou a nic s tím nenaděláte! Takže kupovat druhou činčilu ke své první je vždy trochu sázka do loterie: přijme ji, nepřijme? Obecně platí: je lepší pořídit novou samičku samečkovi, protože samečci nemají takové teritoriální cítění jako samice a spíš do své klece přijmou cizí činčilu. Je lepší kupovat mládě k dospělé činčile - nebo mládě k mláděti. Mláďata si na sebe obvykle dobře zvyknou. Navíc skutečně malá činčilka, tedy odebraná od rodičů ve věku 2 - 3 měsíců, umí vydávat zvláštní zvuky, které dospělým činčilám říkají: „neubližuj mi, jsem ještě miminko!“ Většina dospělců tyto zvuky respektuje a miminku neublíží. Největší problém je dát většího samečka či samičku k dospělé samici. Ale i to se může zadařit, protože si činčily „sednou“. Všimla jsem si, že činčila, která žije sama, spíš přijme novou činčilku, než ta, která už nějakého partnera má.

Přestože si činčila dokáže zvyknout na psa, morče nebo králíka, nepovažuji tyto „svazky“ na to pravé ořechové. A druhou činčilu to stejně nenahradí."
Kvaka
05.01.15,17:51
Činčila je hlodavec a perzská činčila je vyšľachtená perzská mačka, kuk http://anime-of-malvin.blog.cz/0810/strieborna-perzska-macka
Valcake
05.01.15,18:49
Každá mačka by najradšej nebola sama, ale zváž aj to, či sa dokážeš aj o dve postarať. Prečítaj, dobrý link ti dala ...Kvaka
Potrebujú každodennú starostlivosť...najmä o srsť, atď..
Ja mám teraz obyčajnú, ale mala som aj pravú perzskú s rodokmeňom...viem o čom hovorím...
Murka1
05.01.15,19:44
perzská činčila je plemeno mačky, je to mačiatko nie hlodavec. Je dosť ojedinelé. Má kožúšok veľmi podobný ako hlodavec činčila, preto ten názov Perzská činčila.
Murka1
05.01.15,20:05
Mala som obyčajnú mačičku z útulku 10 rokov a keď sa pominula dcéra my kúpila perzskú činčilu, je nádherná a prítulná, pokojná. Tá prvá bola malý blázon, lietala, behala, v noci mala manévre a táto je veľmi pokojná, napadlo ma či jej nie je smutno. Prosím, poraď ako sa mám starať o očká. S borovou vodou jej vždy pretriem srsť pod očkami aby to zmeklo a potom to utieram. Nemá to rada, bráni sa zubami-nechtami. Je na to nejaký iný grif?
Valcake
05.01.15,20:36
Keď sa to pýtaš mňa, tak tá bórová voda je dobrá- neštípe. Aj ja som používala, jej treba ovšem čistiť aj ušká aj zadoček. Aj perzské sú pokojnejšie, každý deň česať-kefovať. Ja som aj kúpala, nie síce často..
Všetko závisí od povahy mačky. Pozri môj album tam mám našu Alicu. Nedali by sme ju za žiadnu inú. ..ešte som takú milú, prítulnú, mačku nikdy nepoznala.
Murka1
06.01.15,16:54
Jééééé, je nádherná. Obidve. Tak aj ušká a zadoček? Ako si jej čistila ušká?
Valcake
06.01.15,18:30
Ďakujeeem,;) no perzská už nežije, mali sme ho dááávno.Bol to kocúr s takým dlhým menom ako princovia:D.. Ušká iba jemne, ale treba... Veterinára sa môžeš spýtať. Okrem očkovania, čipovania... zadoček preto, lebo má dlhú srsť, aby sa nič nenalepilo:rolleyes:
Valcake
06.01.15,18:40
...preto ti píšem...zváž si to veľmi dobre, či chceš dve..