TaraNoelle
05.01.15,17:09
Zdravím, potrebujem radu ohľadne takejto situácie:

chystám eshop na kozmetiku, dodávateľa mám pár metrov od môjho zamestnania (eshop bude popri zamestnaní-len tak na okraj), takže preto nepočítam zo skladom, mám s ním dohodu, že si môžem chodiť pre tovar, podľa svojich objednávok t.j. prídem ti tam pre tovar, na pošte zabalím, pošlem, u seba si to nahodím do skladovej evidencie a zase hneď vydám zo skladu (daňová evidencia). Na zákazníka to nemá žiadny časový vplyv, v ten istý deň čo mi pošle objednávku to aj odpošlem poštou.

Len neviem či:

1. môžem predávať kozmetiku cez eshop aj bez skladu (viem, že iný tovar áno, len neviem, či na kozmetiku neplatia nejaké iné predpisy, nič neviem o tom nájsť, všetko len také nejasné, neúplné).

2. čo v prípade, ak mi niekto vráti tovar, som dohodnutá s kamoškou, že si to môžem uskladniť u nej (má sklad schválený na potraviny), ale toto neviem, či môžem, nebudem jej nič platiť, ani žiadna zmluva nebude, proste v rámci "dobrých vzťahov", lebo čo by som jej už platila za priestor v objeme jednej krabice o topánok :)



Vyzná sa niekto v tejto problematike, alebo má niekto takýto eshop bez skladu a bola u neho už aj nejaká kontrola ?
fortunka
05.01.15,16:31
Ako si prisla na to, ze musis mat fyzicky sklad? Nemusis.. mozes to mat aj doma v krabici (predpokladam ze nebudes mat palety tovaru, iba ak nejake zvysky)... Nemyslis si to so skladovou evidenciou, ktoru musis viest? Nikto ti nepride skontrolovat "sklad".
TaraNoelle
05.01.15,16:40
Ja lenže v potravinách a v kozmetike je toľko ďalších predpisov a nariadení, čo ešte treba, a nikde neviem nájsť nič pokope, len také útržky, aby mi zrazu nezaklopala na dvere nejaká kontrola a nechcela vidieť sklad, ktorý nebudem mať. Skladovú evidenciu nemyslím, to je mi jasné, myslím fyzický sklad.

A ešte som vlastne chcela napísať, jedna známa predáva suroviny na výrobu kozmetiky a niečo mi také hovorila, že musela dať schváliť sklad hygienikom.
fortunka
06.01.15,06:47
kazda prevadzka musi byt schvalena hygienikom a je jedno ci je to kancelaria alebo sklad este pred zacatim... alenepoznam pripad ze by prisiel niekto do bytu a schvaloval tam alebo kontroloval cokolvek.. no ale hadam niekto dalsi vie. A ked nemas sklad tak asi by som im povedala ako to robis a teda ziadne schvalene priestory ti netreba. Ak by ti aj prisla kontrola napr. zo zivnostenskeho, alebo z niekade inde tak u nas v sklade nikdy neboli :P Sadnu do kancelarie a chcu vidiet papiere... obzru kancelariu kde sedime a to je tak vsetko
TaraNoelle
06.01.15,09:56
ďakujem, a inak, keď to budem robiť popri zamestnaní t.j. keď príde kontrola nebudem doma, tak mi dajú nejaký náhradný termín dúfam. Lebo k nám do práce rovno prišli, bez ohlásenia.
kopretinka
06.01.15,10:20
bez ohlásenia chodí iba inšpektorát práce
TaraNoelle
06.01.15,10:26
zaujímavé, k nám do práce došli zo živnostenského, že vraj "išli okolo" :) Ale dopadlo to dobre, tety boli milé a čo chýbalo sme dorobili, poslali im mailom a bolo to OK.
kopretinka
06.01.15,10:35
Kontrolóri sú povinní vopred oznámiť kontrolovanému subjektu predmet, účel a dobu trvania kontroly. To však neplatí v prípadoch, ak by takýmto oznámením došlo k zmareniu účelu kontroly.
Asi išli na podnet nejakého udania a chceli vás nachytať....
http://www.podnikam.webnoviny.sk/manazment/manazment-podnikatela/21/mozete-cakat-zivnostenskej-kontroly/35937
TaraNoelle
06.01.15,10:51
áno, vlastne boli aj z inšpektorátu práce raz a tiež bez ohlásenia, ale tieto tety zo živnostenského hovorili, že obchádzajú všetky firmy na ulici, takže ak to bola pravda, chodili všade bez ohlásenia, ale nijako sme to neprezisťovali, lebo to všetko dobre dopadlo, takže dúfam, že keď teda ku mne na kontrolu niekto pôjde, dá mi písomne termín, aby som bola doma.

A nevieš "kopretinka" náhodou odpoveď aj na moju druhú otázku, či môžem oficiálne uskladňovať môj tovar u iného podnikateľa ? Ako sa síce poznám, ak mi niekto niečo vráti, dám si to do "vlastnej spotreby", ale pre istou.

Ono ak ten eshop lepšie pošlape, tak začnem uvažovať aj o sklade a ďalších nadväzujúcich veciach, ale zatiaľ to bude ako moje "hobby", rozmýšľam o tom už niekoľko rokov, ale naskytli sa mi teraz také možnosti, že som sa zhýbala. Proste to budem robiť pre svoju radosť a dúfam, že aj ostatných :)
kopretinka
06.01.15,21:30
ak nemáš sklad,tak prečo chceš skladovať vrátené veci,veď ich hneď vráť tam,kde to kupuješ....
Ferdosondo
07.01.15,04:58
TaraNoelle, sklad si musíš viesť v účtovníctve. Tzn. po obdržaní objednávky cez e-shop nakúpiš tovar u svojho dodávateľa. Prijmeš ho na sklad a pri vystavovaní faktúry, alebo bločku z registračnej pokladne, ho vydáš zo skladu. Fyzicky sklad mať ale nemusíš. V podstate skladové zásoby mať ani nebudeš, keď čo prijmeš aj hneď odošleš.
TaraNoelle
07.01.15,17:51
Dnes som sa dohodla s dodávateľom, že mu to tam budem môcť vrátiť, takže to snáď bude všetko OK, ďakujem "kopretinka".
TaraNoelle
28.01.15,14:20
Tak som to aj myslela, už som sa na všetkom dohodla s dodávateľom., dúfam, že sa neodsťahuje :) To by mi to nefungovalo, ako zamýšľam.