Nevie
05.01.15,20:04
Bola uzavretá Kúpna zmluva podľa §588 OZ , podaný návrh na vklad do katastra.
Okresný úrad rozhodol o prerušení konania.
Citujem: „Nakoľko v podanom návrhu, resp. prílohách boli zistené nedostatky, správny orgán prerušil konanie z nasledovných dôvodov:
-spôsobom podľa§ 42 ods.4 katastrálneho zákona dodatkom ku kúpnej zmluve zo dňa 12.11.2014 doplniť do jej obsahu prejav vôle predávajúceho nehnuteľnosť predať a prejav vôle kupujúceho nehnuteľnosť kúpiť.“

Je naozaj nutné aby v texte Zmluvy bolo to čo požaduje úradník?
Veď preto uzatvárajú oba subjekty KZ, že chcú predať resp. kúpiť, čo potvrdili aj podpisom Zmluvy a vyplatením sumy dohodnutej v Zmluve ihneď po jej podpise!
To podľa mňa vyplýva aj z OZ- citujem:
„Všeobecné ustanovenia o kúpnej zmluve
§ 588

Z kúpnej zmluvy vznikne predávajúcemu povinnosť predmet kúpy kupujúcemu odovzdať a kupujúcemu povinnosť predmet kúpy prevziať a zaplatiť zaň predávajúcemu dohodnutú cenu.“
To nie je prejav vôle kúpiť, resp. predať?

Ďakujem za právne presvedčivú odpoveď.
buchač
05.01.15,19:09
Má...chýba tam klauzula o " prejave dobrej vôle"...
Čarovná veta v zmluve znie asi takto...a musí to byť samostatný bod v Záverečných ustanoveniach zmluvy.


Zmluvné strany obsahu zmluvy porozumeli, vyhlasujú,že táto bola uzavretá podľa ich pravej a slobodnej vôle, a na znak súhlasu s jej obsahom túto vlastnoručne podpisujú.


Viď zákon :



Štvrtá hlava
PRÁVNE ÚKONY

§ 34

Právny úkon je prejav vôle smerujúci najmä k vzniku, zmene alebo zániku tých práv alebo povinností, ktoré právne predpisy s takýmto prejavom spájajú.

§ 35

(1) Prejav vôle sa môže urobiť konaním alebo opomenutím; môže sa stať výslovne alebo iným spôsobom nevzbudzujúcim pochybnosti o tom, čo chcel účastník prejaviť.

(2) Právne úkony vyjadrené slovami treba vykladať nielen podľa ich jazykového vyjadrenia, ale najmä tiež podľa vôle toho, kto právny úkon urobil, ak táto vôľa nie je v rozpore s jazykovým prejavom.

(3) Právne úkony vyjadrené inak než slovami sa vykladajú podľa toho, čo spôsob ich vyjadrenia obvykle znamená. Pritom sa prihliada na vôľu toho, kto právny úkon urobil, a chráni sa dobromyseľnosť toho, komu bol právny úkon určený.

§ 36

(1) Vznik, zmenu alebo zánik práva či povinnosti možno viazať na splnenie podmienky. Na nemožnú podmienku, na ktorú je zánik práva alebo povinnosti viazaný, sa neprihliada.

(2) Podmienka je odkladacia, ak od jej splnenia závisí, či právne následky úkonu nastanú. Podmienka je rozväzovacia, ak od jej splnenia závisí, či následky, ktoré už nastali, pominú.

(3) Ak účastník, ktorému je nesplnenie podmienky na prospech, jej splnenie zámerne zmarí, stane sa právny úkon nepodmieneným.

(4) Na splnenie podmienky sa neprihliada, ak jej splnenie spôsobí zámerne účastník, ktorý nemal právo tak urobiť a ktorému je jej splnenie na prospech.

(5) Ak z právneho úkonu alebo z jeho povahy nevyplýva niečo iné, predpokladá sa, že podmienka je odkladacia.

§ 37

(1) Právny úkon sa musí urobiť slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne; inak je neplatný.

(2) Právny úkon, ktorého predmetom je plnenie nemožné, je neplatný.

(3) Právny úkon nie je neplatný pre chyby v písaní a počítaní, ak je jeho význam nepochybný.

§ 38

(1) Neplatný je právny úkon, pokiaľ ten, kto ho urobil, nemá spôsobilosť na právne úkony.

(2) Takisto je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou.

§ 39

Neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40
Mária27
06.01.15,19:30
Vôľu prejavili presne podľa § 35 ods. 1 - kúpna zmluva nemôže vzbudzovať pochybnosti o prejave vôle.
Mária27
06.01.15,20:08
Treba sa odvolať s tým, že takú klauzulu zákon nevyžaduje a orgán môže konať len tak, ako zákon prikazuje.

Účelom kúpnej ceny je prevod vlastníckeho práva z predávajúceho na kupujúceho, pričom na jej vznik sa vyžaduje, aby sa účastníci dohodli na predmete kúpy a na kúpnej cene. Ak sú dostatočne presne určené tieto podstatné náležitosti a zmluva je riadne účastníkmi podpísaná, nemôže byť pochýb o prejave ich vôle v zmysle § 35 ods. 1 obč. zákonníka..

Okresný (katastrálny) úrad vyžaduje vyhlásenie v zmluve o prejave vôle účastníkov pri darovacích zmluvách vzhľadom na znenie § 628. Aj to je však už prelomené judikatúrou, nakoľko úmysel zmluvných strán môže vyplývať aj z pomenovania zmluvy a označenia účastníkov.

Ani vo vzoroch na nete nie je vždy klauzula o prejavenej vôli, napr. http://vzory-zmluv.slovenskainzercia.sk/kupne-zmluvy/kupna-zmluva-vzor-2/ http://vzory-zmluv.slovenskainzercia.sk/kupne-zmluvy/kupna-zmluva-vzor-4/
Bola by som rada, keby niekto potvrdil, že klauzulu o prejave vôle v zmluve nemal a kataster nemal námietky.

Odkedy sa vlastníctvo nehnuteľností nadobúda až vkladom do katastra, existuje priam neskutočná svojvôľa úradníkov, ktorí dokážu dokonca nezavkladovať ani prejav vôle nahradený súdom, cítia sa viac ako sudcovia, ktorých menuje prezident.
Anik
06.01.15,20:42
Ja som mala nedávno spísanú KPZ formou notárskej zápisnice a táto klauzula tam určite nebola. Kataster námietky nemal.
buchač
06.01.15,20:45
Lebo to bola práve tá notárska zápistnica.
Za jej obsah zodpovedá notár a predpokladám, že ste podpisovali zmluvu pred notárom.
Anik
06.01.15,20:52
Juraj robila som to práve touto formou, aby sa niečo zbytočne nekomplikovalo, lebo však sme v slovakistane.
Radšej som oželela v mojom prípade 130 €, aby neboli problémy.
branislavp
07.01.15,00:25
Pozri si ten § 42 odst.4 katastrálneho zákona.

Ja som ako laik vypracovala a podávala KZ aj s návrhom na prevod nehnuteľnosti, ktorá obsahovala okrem iných aj článok "Prejav vôle". Návrh aj s priloženou KZ 2x bol prijatý na kataster bez problémov. Predtým som si ale prezrela dôkladne vzory KZ na internete a keďže som ich našla viac, tak som si z nich vybrala z každej to dôležité, čo sa na môj konkrétny prípad najviac vzťahovalo, alebo som v zmluve doplnila, čo bolo v záujme jednej alebo druhej zmluvnej strany, aby to bolo zakotvené v zmluve.
Ak úradník žiada iba doplniť chýbajúce, nevidím v tom problém, či......
Ber to ako môj názor.
Ing. Ľubomír Janoška
07.01.15,05:38
Poznám prípad, kedy právnik napadol prerušenie konania - podľa popisu išlo o presne ten istý prípad, kedy kataster usúdil, že prejav vôle zmluvných strán nie je jednoznačný. Kataster musel v tomto prípade zrušiť svoje rozhodnutie a konať na základe pôvodnej zmluvy. Upozorňujem ale na skutočnosť, že veci konal právnik, ktorý mohol vedieť posúdiť a sformulovať niečo, čo my nevieme.