anton ivanov
06.01.15,01:50
Mám taky problém,vo februári v roku 2014 my zomrel otec,sme traja bratia v deň smrti nášho otca najmladší brat vybral z vkladnej knižky nášho otca 22000 € zneužil k tomu našu mamu,ktorá mala spolu dispozičné právo ja a druhí brat sme až doteraz boli presvedčený,že najmladší brat peniaze uložil na matkyné meno. V septembri v tom istom roku nám zomrela aj mama až teraz sme sa dozvedeli,že brat uložil peniaze na vlastne meno a tým vlastne nebudú zahrnuté do dedičského konania po našej mame ,podotýkam, že najmladší brat už stihol značnú časť peňazí minúť na vlastný prospech.Poraďte ako máme postupovať, aby sme sa domohli nápravy.

Ďakujem.
Mária27
06.01.15,19:22
Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa (§ 460 obč.z.). Požiadajte o obnovenie dedičského konania po otcovi k novoobjavenému majetku, banka dá potvrdenie o čase výberu. Ani matka nemohla sama vziať peniaze po otcovej smrti.
anton ivanov
06.01.15,19:29
Zneisťuje ma ten fakt,že brat otcovu vkladnú knižku zrušil a peniaze previedol na novu V.K: vystavenú na jeho meno.
ivka70
06.01.15,19:33
To je jedno, ak peniaze boli na otcovej vkladnej knižke ku dňu jeho smrti, mali byt predmetom dedičstva.
Otvorením dedičského konania po otcovi by polovica z nich bola dedičstvom.
anton ivanov
06.01.15,19:42
Prečo iba polovica?
ivka70
06.01.15,19:46
Pretože asi boli peniaze v BSM oboch manželov, teda druha polovica bola matkina, dedila sa otcova časť- tak ako všetko z BSM
anton ivanov
06.01.15,19:52
Rozumiem, lenže medzitým nám zomrela aj mama,čo teraz s tým,dedičské konanie po mame zatiaľ nebolo,ako zahrnúť jej polovicu do D.K.
Terezia13
06.01.15,19:54
žiadajte o obnovenie dedičského konania, najlepšie by bolo s bratom sa dohodnúť, ak peniaze nevráti, potom ich vymáhať súdnou cestou, ale až po ukončení nového dedičského konania, ak bude úspešné
Mária27
06.01.15,20:12
najprv musí prebehnúť konanie o otcovom majetku, po mame sa zatiaľ preruší