korduľa
03.05.06,17:29
Dobry den,

mam taky pre niektorych asi banalny problem, kedze na mna boli "hodene" mzdy tento od tohto mesiaca /teda mam v tom uplne spanielsku dedinu/ zistila som ,ze treba urobit rocne zuctovanie poistneho.
mam takyto problem
- ako zistim ze je preplatok a ci nedoplatok, z coho vychadzam z akej sumy - neviem vobec ako urcit ci je to nedoplatok alebo preplatok, softver
ked zi zratam odvody do ZP za zamestnavatela a zamestnanca zvlast za cely rok co potom , s cim to porovnat, ja viem , ze je to asi "usmevne, alebo skor smutne" ale pre mna to nie je sranda, skusala som sa orientovat v tych prispevkoch od pana Mihala a celkom rozumiem kto ma a kto nema urobit rocne zuctovanie, ale neviem z coho vychadza ked chcem urcit nedopl. alebo prepl.
- co vam poviem, som z toho jelen, dnes mi dosiel upgrade na POHODU, vcera som to tam hladala a bola som mimo , ze tam nic k tomu nieje, tak ze to doslo aspon dnes, ale aj tak nie vsetko, je tam len ziadost a doklad o vyske prijmu, takze na samotne tlacko si este pockam.
prosim vas ak niekto najde trochu trpezlivosti po lopatisticky mi odpovedat na tie otazocky budem fakt hodne vdacna

diky diky diky
krasny vecer
endrju
03.05.06,16:05
Dobry den,

mam taky pre niektorych asi banalny problem, kedze na mna boli "hodene" mzdy tento od tohto mesiaca /teda mam v tom uplne spanielsku dedinu/ zistila som ,ze treba urobit rocne zuctovanie poistneho.
mam takyto problem
- ako zistim ze je preplatok a ci nedoplatok, z coho vychadzam z akej sumy - neviem vobec ako urcit ci je to nedoplatok alebo preplatok, softver
ked zi zratam odvody do ZP za zamestnavatela a zamestnanca zvlast za cely rok co potom , s cim to porovnat, ja viem , ze je to asi "usmevne, alebo skor smutne" ale pre mna to nie je sranda, skusala som sa orientovat v tych prispevkoch od pana Mihala a celkom rozumiem kto ma a kto nema urobit rocne zuctovanie, ale neviem z coho vychadza ked chcem urcit nedopl. alebo prepl.
- co vam poviem, som z toho jelen, dnes mi dosiel upgrade na POHODU, vcera som to tam hladala a bola som mimo , ze tam nic k tomu nieje, tak ze to doslo aspon dnes, ale aj tak nie vsetko, je tam len ziadost a doklad o vyske prijmu, takze na samotne tlacko si este pockam.
prosim vas ak niekto najde trochu trpezlivosti po lopatisticky mi odpovedat na tie otazocky budem fakt hodne vdacna

diky diky diky
krasny vecer

Korduľa, ak si nováčik v mzdách a máš sa učiť "plávať" v nich akurát v búrlivých vodách ročného zúčtovania preddavkov poistného na zdravotné poistenie, nezávidím Ti absolútne nič.

Určite Ti na Porade nikto neposkytne podrobnú "kuchárku" na zdolanie tejto problematiky, ak seriózne školenie má nabitý program trvajúci 6 - 7 hodín.

Preto Ti odporúčam:
1) Čo najskôr absolvovať školenie na túto tému. Určite sa na školení nezorientuješ úplne, ale pre získanie základnej orientácie je to skoro nevyhnutné.
2) Veľmi podrobne "prežuť" zákon 580/2004 o zdravotnom poistení a vyhlášku 239/2006.
Iba čítanie príspevkov na Porade je asi dosť málo aj pre skúsených mzdárov, ktorí mzdovú problematiku prežúvajú už dlhé roky.
Príspevky pána Mihála a celého radu iných zdatných poraďákov (nejdem ich menovať, aby som niektorého z nich nevynechal) k zdravotnému poisteniu na tejto stránke Ti môžu veľmi účinne pomôcť pri zdolávaní úskalí zákona, ale nikdy nenahradia Tvoje osobné štúdium problematiky.

Ku konkrétnym mzdovým programom sa nebudem vyjadrovať, ale určite ani v jednom z nich nebude problematika ročného zúčtovania riešená do posledného detailu z mnohých objektívnych a často aj subjektívnych dôvodov. Mzdové programy sa v tomto prípade budú dať použiť iba ako pomôcka k prevažne ručnej práci pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia.