consumer
06.01.15,15:57
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či potrebné meniť po určitom období elektrické pomerové merače tepla na radiátoroch. Existuje na to nejaký predpis, vyhláška alebo doporučenie? V súčastnostii máme cca10 ročné meradla značky Brunata RME-95.
Ďakujem.
Chobot
07.01.15,00:48
Nie, netreba ich meniť. Ale po 10 rokoch odchádza batéria, treba tú vymeniť. Je zbytočné meniť celý merač. Ak ste si to ale tak odsúhlasili, že sa všetky vymenia, tak sa budeš musieť prispôsobiť.
sito
07.01.15,11:15
Prečítaj si toto:

"s) koncovým odberateľom odberateľ, ktorý dodané teplo využíva na vlastnú spotrebu alebo dodané teplo rozpočítava konečným spotrebiteľom alebo dodávateľ, ktorý dodané teplo rozpočítava konečným spotrebiteľom,"

Koncovým odberateľom je správa domu, štatutár, správca, na základe zmluvy o správe domu, zákonným súhlasom spoluvlastníkov domu.

"h) pomerovým rozdeľovačom tepla prístroj na registráciu časovej integrácie priebehu teploty a indikovanie pomerného množstva tepla odovzdávaného vykurovacími telesami v miestnosti u konečného spotrebiteľa, na ktorých sú namontované rozdeľovače vykurovacích nákladov alebo ich snímače,"

To sú akože tie merače, variabilné, podvod.

"(4) Koncový odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi a fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa § 1 ods. 3 písm. c sú povinní

a) zabezpečiť u konečného spotrebiteľa na náklady vlastníka budovy

1. obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel, (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-657#f7281844)

2. obstaranie zapojenie a udržiavanie pomerových rozdeľovačov tepla,ak obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-657#f7281844) podľa prvého bodu nie je technicky možné alebo nákladovo efektívne,

3. alternatívny nákladovo efektívny spôsob merania spotreby tepla, ak obstaranie určených meradiel podľa prvého bodu alebo pomerových rozdeľovačov tepla podľa druhého bodu nie je nákladovo efektívne.

b) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle spotreby tepla alebo pomerovom rozdeľovači tepla termín odčítania spotreby,

c) využívať na rozpočítavanie množstva dodaného tepla určené meradlá tepla alebo pomerové rozdeľovače tepla na vykurovanie u konečného spotrebiteľa,

d) rozpočítavať množstvo dodaného tepla podľa pravidiel rozpočítavania.

(5) Povinnosť podľa odseku 4 písm. a) až c) nevzniká, ak celková podlahová plocha budovy je menšia ako 500 m2."

Povinnosť zabezpečiť PRT je povinnosť správy domu, nie vlastníka bytu v dome. Ale, ak vlastníš ten bytový dom, budovu potom si povinný uhradiť merače vo všetkých bytoch. Ak nie, tak sa náklady hradia z FPÚaO, spoločného do ktorého musia uhrádzať preddavky všetci spoluvlastníci domu.

Predpokladám, že budova má súčet užitkovej plochy bytov viac ako 500 m2. Teda ich už musíte mať zo zákona.

"(7) Odberateľ je povinný

a) umožniť dodávateľovi zapojenie, údržbu a odpojenie určeného meradla v objekte odberateľa,

b) umožniť dodávateľovi odčítať údaje na určenom meradle,

c) umožniť dodávateľovi zabezpečiť určené meradlo proti neoprávnenému zásahu,

d) oznámiť bezodkladne dodávateľovi neoprávnené zásahy do určeného meradla,

e) oznámiť najmenej 15 dní pred termínom odčítania údajov na určenom meradle alebo na pomerových rozdeľovačoch tepla konečnému spotrebiteľovi termín odčítania."

Dodávateľ má na päte domu namontovaný fakturačný merač tepla, na základe ktorého domu fakturuje spoločné náklady za dodané teplo do domu, teda aj bytov. Tie sa rozpočítavajú variabilne na jednotlivé byty, teda správa. Bývali aj také časy, že ich nebolo treba.

(8) Konečný spotrebiteľ je povinný

a) umožniť plnenie povinností dodávateľa alebo odberateľa, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, uvedených v odseku 4,

b) umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla, a odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla v čase oznámeného termínu, odčítanie údajov z určeného meradla alebo z pomerových rozdeľovačov tepla,

c) chrániť určené meradlo alebo pomerový rozdeľovač tepla pred neoprávneným zásahom,

d) oznámiť bezodkladne poruchu alebo znehodnotenie určeného meradla alebo pomerového rozdeľovača tepla dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla, a odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi.

V čom máš problém, v splnení svojej povinnosti? Alebo ti niekto tvrdí, že merače sú tvoj majetok a máš si ich uhradiť sám, ako svoj majetok na vlastné náklady?

Povinnosť vyplýva tiež z 182ky.

"(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním"

Napokon, ak neumožníš, spoluvlastníci sa môžu dohodnúť na sankciách voči tebe, ak si nesplníš svoju povinnosť. Ale nemusia. Môžu. Takže spln si svoju povinnosť a správa domu tiež.
consumer
07.01.15,16:07
Ďakujem SITO za rozsiahlu odpoveď. Nemám problém so svojimi povinnosťami. Len nerozumiem, prečo nám idú meniť tieto pomerové merače, keď tieto sú funkčné, spĺňajú legislatívne požiadavky, nemajú obmedzenú životnosť a batérie sú vymeniteľné. Takže hľadám čo mi ušlo, že tomu nerozumiem.
sito
07.01.15,16:24
Vieš, tie oblbováky sa vyrábajú na životnosť tých desať rokov, batéria na jedenásť, dvanásť, tiež záleží ako často na ne človek čukne.

To máš ako s vodomermi v byte funkčné sú, ale zo zákona je treba ich funkčnosť overiť. Teda je ich nutné vymeniť. Zvyčajne to robia správcovia tak, že dávajú nové, aby im bežal kšeft. Niekde dávajú aj overené, ktoré sú o 40 - 45 % lacnejšie.

Dajú novú batériu a odíde starý merač.

To nie je bravčové, kapusta, knedľa. Minieš si kapustu, priložíš si kapustu, minieš mäso, priložíš si mäso ... a stále máš plný tanier ...
Johankaja
11.07.15,20:29
... o vymene meracov zrejme rozhoduje spravca, ked ste si odsuhlasili, ze ich vobec chcete mat. Ja mam osobne taky problem, ze merace nam montovali v r. 2013 a nenuluju nam hodnoty ale stale sa kumuluju a teraz v r. 2015 mame hodnoty na meracoch za cele obdobie od roku 2013 a pritom kazde vyuctovanie ma v pociatocnbom stave hodnotu = 0, som im pisala a oznamili mi ze udaje su kazdy rok nulovane a ze nam budu tento rok menit merace :-) Doporucujem kazdemu kto si toto precita aby si pozrel udaje na meracoch a vyuctovania ci nejde o nejaky novy druh podnikania :-)
Chobot
12.07.15,05:30
Nie je nevyhnutné, aby sa merače každý rok nulovali. Ani údaje ne meračoch spotreby vody sa nenulujú, ale kumulujú sa. Je potom ale potrebné zo strany správcu brať ako počiatočný stav ďalšieho roka údaj z konca predchádzajúceho roka.

Nechce sa mi veriť, že by správca spravil takto zásadnú chybu pri odpočte spotreby a vyúčtovaní.
sito
12.07.15,17:40
"... o vymene meracov zrejme rozhoduje spravca, ked ste si odsuhlasili, ze ich vobec chcete mat."

--- Nie! Už zákon, ak má dom viac ako 500 m2 vykurovaciu plochu bytov. Vlastníci len o type, správa domu ich musí zabezpečiť ako súčasť prevádzky domu, spoločné meracie zariadenia v bytoch z FPÚaO. ---

"Ja mam osobne taky problem, ze merace nam montovali v r. 2013 a nenuluju nam hodnoty ale stale sa kumuluju a teraz v r. 2015 mame hodnoty na meracoch za cele obdobie od roku 2013"

--- Johanka, jaj, aj si si to riadne skontrolovala, že nenulujú? Skôr si pamätajú minimálne 12 mesiacov dozadu, niektoré aj dva roky. ---

"a pritom kazde vyuctovanie ma v pociatocnbom stave hodnotu = 0, som im pisala a oznamili mi ze udaje su kazdy rok nulovane a ze nam budu tento rok menit merace :-) "

--- Tak potom nulujú! A hodnoty, konečné si aké mala? Vždy vyššie a vyššie? Ak menili v 2013-tom, ako vám vlastníkom zdôvodnili správca výmenu už v roku 2015? V 2023 by mal. ---

"Doporucujem kazdemu kto si toto precita aby si pozrel udaje na meracoch a vyuctovania ci nejde o nejaky novy druh podnikania"

--- Aj bez doporučenia by si každý mal skontrolovať stavy na konci každého roka, či sedia s rozpočítaním spoločných nákladov domu na jednotlivé byty podľa spoločných meračov tepla. Ak vám ich ozaj ide správca meniť po dvoch rokoch, tak to má niekto fakt dobrý biznis. --- Namiesto jednej sady, päť. Napíš prečo? ---