lussion
06.01.15,16:05
Dobrý večer.

Som SZČO, registrovaná pre daň podľa § 7a, a včera, keď som chcela podať Súhrnný výkaz za posledný štvrťrok 2014, som si všimla, že došlo k zmenám pri poskytovaní elektronických služieb pre občanov, teda nezdaniteľné osoby, ktoré sídlia v iných členských štátoch. Mojou podnikateľskou činnosťou je veštenie z kariet, no zatiaľ to poskytujem formou emailu (čo v praxi znamená, že mi osoba pošle cez email otázku, ja jej spravím doma veštenie a cez emailovu správu jej v pdf formáte pošlem veštenie na jej otázku) a v období október 2014 - december 2014 som prijala dve platby na svoj účet od dvoch občanov z iného členského štátu (v prvom prípade šlo o finančnú podporu, pretože na stránke mám uvedenú aj takúto formu podpory, keďže poskytujem aj veštenie zadarmo a tomu občanovi som ani službu vo forme veštenia neposkytla, no na faktúre mám uvedené Veštenie z kariet a v druhom prípade išlo o veštenie z kariet pre jednu osobu pracujúcu v zahraničí, no trvalý pobyt možno má na Slovensku). Chcem Vás teda poprosiť o radu, či sa moja činnosť považuje za elektronické služby, ktoré podliehajú zmenám od 1.10.2014 a či sa musím v prípade prijatia týchto dvoch platieb od občanov z iných členských štátov registrovať v MOOS schéme a odviesť tak daň za tieto dve platby tu na Slovensku. Tieto dve platby som však ani nefaktúrovala klasickou faktúrou, ale zjednodušenou faktúrou, keďže odomňa väčšinou ľudia nechcú faktúry a ja si to faktúrujem len sama pre seba, teda pre svoje účtovníctvo a keďže tieto platby nepresahujú sumu 100 €. Ďakujem Vám veľmi pekne za skoré rady a odpovede.


S pozdravom, Lucia.
Ester plus
06.01.15,16:28
lussion
06.01.15,16:36
Dobrý deň.

Ďakujem Vám za odpoveď. To znamená, že sa musím registrovať v MOOS schéme? Na tomto linku je však napísané, že sa bolo treba zaregistrovať do 31.12.2014. Teraz sa už nedá, alebo ako mám tomu rozumieť? Ďakujem Vám za odpoveď.

Lucia.
JanaSys
11.01.15,19:05
V zahraničí je už kvôli tejto úprave slušný povyk, u nás je ticho. Kým u nás platí limit pre povinnosť stať sa platiteľom DPH, v prípade že neplatiteľ dodá elektronickú službu neplatiteľovi, platí DPH daného členského štátu (pretože tam žiadna hranica na príjem nie je) a musí sa zaregistrovať ešte pred dodaním služby (či už priamo alebo do MOOsu. (v zákone sa hovorí o zdaniteľnej osobe nie o platiteľovi DPH)
Nakupujem webové šablóny ako súkromná osoba a už sa mi stalo, že mi vyhodilo oznam, že bohužiaľ kvôli byrokracii v EU zákazníkom do EU nepredávajú.
Takisto sa veľa rieši preukázanie miesta dodania a to, že napr. platba cez paypal na to nepostačuje, pretože paypal neuvádza miesto, ku ktorému karta platí.

Niekde som zazrela, že napr. poslanie pdf mailom (nie hromadne, automatom) ale osobne pod túto úpravu nespadá. V našom zákone je len zmienka, že komunikácia formou elektronickej pošty sa za elektronicky dodávané služby nepovažuje.
Skôr by sa to malo týkať internetového predaja software (priamo predávate program, zaplatia vám a vy ho umožníte stiahnuť).

A nechápem ako to môže v praxi fungovať, pretože veľakrát naozaj neviem, či dotyčný uviedol správne údaje atď... Vraj podľa IP adresy, či telefónneho čísla, ale to zas riešili, že si trebárs mp3 stiahne na dovolenke v Španielsku (IP Španielska), potom sa vráti domov...

Vo vašom prípade by som to brala ako konzultácie a poradenstvo a to formou elektronickej pošty. Ale to je laický názor.
lussion
12.01.15,08:35
Dobrý deň.

Ďakujem Vám za vašu odpoveď. Ak tomu teda správne rozumiem, tak podľa Vás služby, ktoré poskytujem, by sa ani nemali chápať ako elektronické služby, ktoré pod tento zákon spadajú?
Čo sa týka celkovo tohto zákona, tak na internete som našla, že je účinný až od 1.1.2015 a teda až platby prijaté po tomto dátume musia byť takýmto spôsobom riešené. Do 31.12.2014 vraj platil ešte starý zákon, podľa ktorého sa bralo ako prvoradé miesto usadenia poskytovateľa týchto služieb a teda daň za akékoľvek platby od občanov z iných členských štátov, teda nezdaniteľných osôb, sa do tohto dátumu odvádza ešte štátu, v ktorom sídli poskytovať služby. Viete mi to potvrdiť alebo nie? Ďakujem Vám za vašu pomoc.

S pozdravom, Lucia.
JanaSys
12.01.15,08:42
toto je dobrý článok:
http://ludskourecou.sk/2014/12/elektronicke-sluzby-a-dph-od-2015-predaj-aplikacii-cast-ii/

Pre Vás minimálne pravidlá (že naozaj od 1.1.2015)

Ja nie som daňový poradca, ale elektronické služby si predstavujem inak ako veštenie. Čo takí konzultanti alebo poradcovia? Právnici? Tiež to posielajú ako prílohu mailom. Opakujem, súkromný názor.
lussion
12.01.15,14:09
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď i za článok. Skúsim sa ešte poinformovať ďalej, či moja činnosť spadá pod takto myslené elektronické služby alebo nie. Ďakujem.