ajacik
03.05.06,19:31
Chcela by som vás poprosiť o radu.

V roku 2003, 2004 viedol podnikateľ JU. V roku 2005 presiel na PU. Teraz som zistila chyby v roku 2003,2004. Chyby zauctujem v roku 2006 normalne,akokeby to boli chyby v roku, kedy sa viedlo PU?

Dakujem pekne za odpoved
koalko
03.05.06,17:48
Podľa mňa nemôžeš miešať JU s PU. Platia pravidlá - postupy účtovania.
Keď si našla chyby v JU r.03 a 04 urobiš dodatočné danové priznanie a opravy prevedieš v jednotlivých rokoch JU. Tak budem robiť opravu v JU za rok 2005
a ja. T.z., že doúčtujem doklady, ktoré mi donieli za minulý rok a podám dodatočné DP.
Ale v PU je to inak. Čítala som v odbornom časopise ako vykonať opravu minul. období. Príklad chybu, ktorú zistíš v r.06 za rok 2005 vykonáš účtovne r.2006 na jednotlivých účtoch účt.tr.5 a v danovom priznaní za r.06 to bude samozrejme pripoč.položka . A podáš dodatočné daň.priz. za r.2005. Je to nahlavu postavené. Vôbec sa mi to nepáči. Ale nech sa ozvú aj iný či uvedený postup je správny.
mudroš
04.05.06,10:33
Podľa mňa nemôžeš miešať JU s PU. Platia pravidlá - postupy účtovania.
Keď si našla chyby v JU r.03 a 04 urobiš dodatočné danové priznanie a opravy prevedieš v jednotlivých rokoch JU. Tak budem robiť opravu v JU za rok 2005
a ja. T.z., že doúčtujem doklady, ktoré mi donieli za minulý rok a podám dodatočné DP.
Ale v PU je to inak. Čítala som v odbornom časopise ako vykonať opravu minul. období. Príklad chybu, ktorú zistíš v r.06 za rok 2005 vykonáš účtovne r.2006 na jednotlivých účtoch účt.tr.5 a v danovom priznaní za r.06 to bude samozrejme pripoč.položka . A podáš dodatočné daň.priz. za r.2005. Je to nahlavu postavené. Vôbec sa mi to nepáči. Ale nech sa ozvú aj iný či uvedený postup je správny.
Myslím si, že je jedno, či ide o PU alebo JU v minulých rokoch. Ak som správne pochopil, tak sa v roku 2005 viedlo PU.
Ak bola účtovná závierka za rok 2005 už schválená, nesmie sa už účtovať do starých rokov.
Opravy sa zaúčtujú v účtovnom období v ktorom sa chyby zistili.
Nevýznamné opravy nákladov a výnosov sa účtujú na tie náklady alebo výnosy kam patria.
Významné opravy nákladov a výnosov a účtujú oproti nerozdelenému zisku alebo neuhradenej strate.

Z daňového hľadiska je to však celkom inak. Opravy neovplyvnia základ dane v období v ktorom sa zaúčtovali (pri stanovení základu dane sa musia vyňať).
Daňovo sa to musí riešiť cez dodatočné DP (aj keby boli ako významné účtované oproti nerozdelenému zisku).
Ak mala byť daňová povinnosť v minulosti vyššia (alebo daňová strata nižšia) musí sa dodatočné DP podať (do konca nasledovného mesiaca po mesiaci v ktorom sa to zistilo). Vtedy je splatné aj prípadné zvýšenie dane.
Ak mala byť daňová povinnosť nižšia (alebo daňová strata vyššia) môže sa podať dodatočné DP.

V žiadnom prípade sa náklady alebo výnosy účtované ako oprava minulých období nesmú zahrnúť do DP obdobia, vktorom boli účtované, ale sa ho netýkajú
ajacik
24.05.06,06:08
teraz to pozerám ešte raz a............ ja som sa zabudla podakovať za odpoved.

takže: dakujem pekne :)