Peter1911
07.01.15,14:07
Dobrý deň vznikne mi narok na podporu v nezamestnanosti ak som pracoval v zahraniči Rakusko,problem je v tom ze tam pracujem vzdy na dobu od maja do decembra.Zacal som tam pracovat v r 2012 tieto casy.Rakusko zamestnanec odvody do rakuskej soc. - 25.05. 2012 do 26.12. 2012 potom som bol na UpsvR-27.12.2012 do 14.05. 2013 potom Rakusko zamest.15.05.2013 do 31.12 2013, potom som sa prihlasil ako samoplatitel poistenia na Sk 01.01.2014 do 20.05.2014,potom Rakusko 21.05.2014 do 20.12. 2014 mam rodinu na Slovensku a dobu cez zimu sa vzdy zdrziavam na Sk na Rakuskom urade mi povedali ze mam žiadat podporu na Sk.Prosim odp.mi neviem sa dopatrat k pravde vsade na uradoch mi hovoria nieco ine. Dakujem
ketums
07.01.15,13:19
(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.


Podľa mňa ti nárok nevznikne, neviem či sa doba kedy za teba platil odvody rakúsky zamestnávateľ počíta, pretože odvody išli do rakúskeho sociálneho systému. Najlepšie ti to povedia na úrade práce.

Ja by som ešte doplnila, niesom expert na tieto veci, ale mala som zamestnanca, slovák, niekoľko pracovných pomerov, niektoré na krásnom Slovensku, niektoré v blízkej českej banánovej demokratickej republike a mal určenú príslušnosť k českým právnym predpisom k sociálnemu zabezpečení. Je to taký formulár, ktorý vydá poisťovňa. Odvody platí slovenský zamestnávateľ do Čiech.
Pokiaľ som to teda pochopila, nemáš byť poistený aj v Rakúsku aj na Slovensku, ale len v jednom štáte a ten ti vydá takýto formulár (v česku je to formulár A1) a zamestnávateľ platí odvody do sociálneho systému tohto štátu, takže nevzniká spor kto má vyplácať dávku v nezamestnanosti.
Nerieši ti to súčasný problém, ale ak budeš naďalej pracovať v Rakúsku, tak sa podobnému problému v budúcnosti týmto jednoducho vyhneš.
veronikasad
07.01.15,14:11
V roku 2012 si poberal dávku v nezamestnanosti
Peter1911
07.01.15,15:03
Nie nic este som nikdy nic od statu SKnepobera a preto to chcem aspon nieco.
veronikasad
07.01.15,15:07
Vybaviť dávku v nezamestnanosti na Slovensku, pokial poistenie v nezam. trvalo v zahraničí také jednoduché nebude. Okrem splnenia podmienky 730 dní poist. v nezam. v posledných 3 rokoch musíš splniť aj ďalšie.

Pozri tu :

http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti-a-europska-unia/34684s

Formulár, preukazujúci dobu poistenia v zahraničí máš ?
Peter1911
07.01.15,15:31
Tie formulare nie je problem vybavyt ,jeden znamy pracoval rok a pol na sk a potom pracoval ako ja v rakusku Rakusko mu dalo potrebne potvrdene formulare.Vysku mu vypocitali z posledneho zamestnania teda rakusko a dostaval priblizne 730 eur mesacne. Ja som bol v tom roku 2012-2013 evidovany na urade prace či tam nebude problem?
veronikasad
07.01.15,15:34
pokial si nepoberal dávku, nebude z tohto dôvodu problém. Započítavajú sa všetky doby poistenia v posledných 3 rokoch. Dobre si preštuduj tie materiálly SP, či splňaš podmienky pre priznanie dávky na Slovensku. Podrobnosti ti poskytnú na prísl. pobočke Sociálnej poisťovne (nežiadaj informácie na UP)
Tweety
07.01.15,15:37
Peter1911 (Dnes 17:31) Tie formulare nie je problem vybavyt ,jeden znamy pracoval rok a pol na sk a potom pracoval ako ja v rakusku Rakusko mu dalo potrebne potvrdene formulare.Vysku mu vypocitali z posledneho zamestnania teda rakusko a dostaval priblizne 730 eur mesacne. Ja som bol v tom roku 2012-2013 evidovany na urade prace či tam nebude problem?
Nemáš potrebnú dobu poistenia v nezamestnanosti, nárok na dávku nebudeš teda mať. Za posledné tri roky nemáš ani 730 dní poistenia.
Zdalo sa mi, že aj s tým obdobím má málo. Ale najprv treba spočítať dni poistenia.
veronikasad
07.01.15,15:40
Má tam aj obdobie samoplatitela
Peter1911
07.01.15,19:10
Podla vypoctov na mesiace by som tam mal mat okolo 26 mesiacov aj ako samoplatitel ale este si to dam presne na dni.Pôjdem sa spytat na soc.poistovnu.Ďakujem
Katy a R
07.01.15,19:27
Zrejme preto ti povedali, že máš žiadať na Slovensku - lebo ani tam nespĺňaš podmienky - a z toho priebehu zamestnania ani u nás. Spomínaš síce nejaké obdobie ako samoplatiteľ - ale ja tipujem, že ide len o zdravotné poistenie - a to je na niečo úplne iné. Iba ak by si si platil ako samoplatiteľ - DPO celý balík sociálneho poistenia v SP(NP, DP, aj PvN) ... platil si? - potom by bolo treba zrátať a prípadne sa teraz prihlásiť na pár dní ako DPO v SP - tak by si možno dostal dávku u nás (po zaevidovaní sa na UPSVaR)
takže - doplň, že ako to vlastne máš?
veronikasad
08.01.15,10:51
Peter, doplň na aké poistenie si sa prihlásil ako samoplatitel (v zdravotnej poisťovni, alebo v sociálnej poisťovni)
Peter1911
08.01.15,11:39
Takze ako samoplatitel som si platil kompletny balik soc poistenia 140 eur priblizne1+zdravotne som si to preto platil lebo ked tam pracujem len 7 mesiacov v roku tak by mi to nikdy nevyslo na podporu v nezam. vzdy by mi tam chybali 3-4 mesiace.Pokial ide o rakusko tam by my to v pohode vyslo lebo. v rakusku vam staci za posledne 2 roky odpracovane 1 rok-vynikajuce zakony nie ako u nas.Problem je v tom ze by som tam musel byt po celu dobu vyplacania davky. Ale chcem byt doma z rodinou.Kolegovia z rakuska normalne poberaju tuto davku su domaci.a za posledne 2 roky maju vzdy 14 mesiacov.Velmy dobre je ze rakusky urad sa postara o ludi ktory pracu nemaju cez tu zimu,je logicke ze na stavbach sa pracuje menej cez zimu.Rakusani maj velmi dobre socialne zabezpecenie rodiny,co sa o slovensku.neda povedat.
Katy a R
08.01.15,13:37
- nuž nespĺňaš AT podmienky, keď chceš byť doma;) ... tak sa teraz prihlás ako DPO znova na celý balík ... a ak máš dosť dní - tak sa môžeš ísť zaevidovať na UPSVaR a požiadaš o dávku. poistenie môžeš ukončiť. samozrejme, treba mať vydokladované tie obdobia zo zahraničia.
veronikasad
08.01.15,13:38
Katy, ak chce dávku na SK, musí byť posledné poistenie v nezham. zo SK ?
Katy a R
08.01.15,13:43
Ak by mal posledné zamestnanie v AT - tak by ho posielali žiadať v AT ... ale možno by sa aj dalo? (zdá sa mi jednoduchšie prihlásiť sa tu) - pretože centrum záujmov má tu a tiež bude mať posledné poistenie tu na SK. :)
veronikasad
08.01.15,13:44
Dik, dobre vedieť ...
Peter1911
08.01.15,15:35
Tak som nieco vypatral:
Žiadosť o dávku v nezamestnanosti na Slovensku

Pokiaľ nebudete žiadať o zahraničné dávky v nezamestnanosti a vrátili by ste sa po ukončení pracovného pomeru na Slovensko, môžete požiadať o podporu v nezamestnanosti v Sociálnej poisťovni. Pokiaľ Sociálna poisťovňa určí, že ste si na Slovensku zachovali bydlisko - centrum záujmov - i počas doby výkonu práce v zahraničí, zohľadní sa Vám doba poistenia získaná v inom členskom štáte, ktorú preukážete potvrdeným dokumentom U1 (E 301). Výška dávky v nezamestnanosti sa bude vypočítavať z čistého zárobku z posledného zamestnania, najviac však zo sumy maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného pre prípad nezamestnanosti v Slovenskej republike.
Peter1911
08.01.15,15:52
A maximalny denny vymeriavaci zaklad na r.2015 je 54 EUR.
Peter1911
08.01.15,16:19
Informacie mam zo http://m.karierainfo.zoznam.sk/cl/1000161/1369684/Po-navrate-zo-zahranicia-nezabudnite-na-svoje-povinnosti
Katy a R
08.01.15,16:31
však to isté máš aj v linku, čo ti pripla veronika;) (zo SP)
Peter1911
08.01.15,18:08
Ano som to pozeral.Dakujem vsetkym uvydim ako na Sp....