Melinda Mikleová
08.01.15,07:59
ide o notebook a kopírku....ďakujem za rady.
Notebook som predala cez e-shop a mám potvrdené prevzatie cez UPS.
Kopírku som prenajala na 3 roky, je na to zmluva o prenájme.
Od jej začiatku mi nezaplatil ani cent...
jslancik
08.01.15,07:04
a čo tak uviesť aj dôležité informácie? aký je váš vzťah so zákazníkom? kto si ty? e-shop, predajca cez bazár, veľkopredajca, atď, atď. Čo máš od zákazníka? Na akom základe si mu tovar poslala?
jslancik
08.01.15,07:14
info doplň do popisu otázky, môžeš ho upraviť.
jslancik
08.01.15,07:21
na stránke máš medzi možnosťami platby faktúru, to je asi ten problém... Máloktorý e-shop poskytuje tú možnosť, lebo by mal problémy, ktoré popisuješ teraz ty. Istota je istota - dobierka alebo osobný odber so zaplatením.
Neplatiči faktúr boli, sú, a budú vždy. Kto by na nich našiel recept, tak si zaslúži aspoň tri nobelove ceny :) Tovar späť nedostaneš, ty môžeš akurát urgovať úhradu faktúr. Postup klasika - upomienka, upomienka, návrh na zmier, vymáhačská spoločnosť. Predpokladám, že máš objednávku a potvrdené prevzatie tovaru. Nemal by byť problém.
Melinda Mikleová
08.01.15,07:29
takže také, že prídem a zoberiem si neexistuje??? to, čo sa píše do faktúr, že tovar až do zaplatenia je majetkom dodávateľa je nanič???
jslancik
08.01.15,07:39
pri prenájme by sa to snáď dalo využiť. ale neviem, či chceš riskovať, že na teba zavolá policajtov, ako im kradneš kopírku či notebook. do firmy ťa pustiť vôbec nemusí. Riziko podnikania.
Ďalšia vec - prenajatá kopírka môže byť dávno predaná a po tretie - firma už nemusí existovať. Resp. v jej mene vystupoval niekto iný. Resp. nemá žiadny majetok.
Chobot
08.01.15,08:00
Nie, neexistuje. Také niečo môže spraviť len exekútor aj to len na základe súdneho rozhodnutia. Ty nemôžeš prísť k niekomu do jeho priestorov a zobrať si niečo, aj keď to patrí tebe.

Ak má tvoju vec, tak to môžeš riešiť buď cez políciu, kedy by si nahlásila krádež a označila páchateľa (toto asi neprejde, lebo ste mali medzi sebou nejakú zmluvu, takže ako krádež by to polícia zamietla), alebo prostredníctvom súdu, ktorý by prikázal povinnej osobe vydanie neoprávnenen držanej veci tebe. Tomu by ale muselo predchádzať asi pojednávanie, kde by si musela preukázať, že tá vec je tvoja.