Martina Daniels
08.01.15,08:03
Neviedia na stavebnom urade, nevedia na katastri... Rozdelili sme velky 169,27m byt na dva. Mame pravoplatne KR na zmenu ucelu uzivania z 1bj na dve b.j. prva ma 70,95 a druha 97,32 co je spolu 168,27. 1 meter ostal vonku za dverami, bola to chodba povodneho bytu. Len nam teraz nesedia podiely, na LV je podiel povodneho celeho bytu 16927/806281. Kam zaratat ten meter? Ako funguje keby sme ho chceli dat do podielu vsetkym ostatnym vlastnikom?
Chobot
08.01.15,07:54
Na katastri sa musí zmeniť aj celková podlahová plocha a zmenia sa aj podiely ostatných vlastníkov. Ten 1 m2 ste darovali do spoločnej podlahovej plochy, ktorá sa nezapočítava do podlahovej plochy bytov.

Mohli ste ten jeden meter pričleniť k niektorému z bytov, bolo by to bývalo jednoduchšie. Teraz musíte upraviť celý LV, aby sedel súčet podlahových plôch.

Je to podobné, ako keď sa nadstavuje poschodie. Tam sa ale celková podlahová plocha zvyšuje a menia sa podiely, u vás sa bude podlahová plocha znižovať a meniť podiely. Ak mal niekto predtým napr. 10222/806281, tak bude mať 10222/806240 (prakticky sa mu nepatrne zvýši podiel na spoločných častiach).
ivka70
08.01.15,08:22
Ja by som ten meter rozdelila na polovicu k obom bytom.
nema zmysel kvoli jednemu metru stvorcovemu menit listy vsetkych vlastnikov.
A aj tak je to povodny byt a preco sa ho vzdavat v prospech vsetkych.
Martina Daniels
08.01.15,08:45
pričlenit ako? stavebny urad sam odratal 1mete chodby, pretoze z hladiska stavebneho zakona su hranicou bytu vchodove dvere. Ta chodba tam vznikla pretoze kazdy byt ma samostany vchod a musi sa nejako do tych bytov ist. chodba proste musela ostat mimo. Mne je jedno ako to kataster zapise, ci priclenia tu chodbu k bytu, alebo to rozrataju do spolocnych priestorov, len kataster tvrdi, ze oni to tak nevedia zapisat. Stavebny urad podla ich vyjadrenia chodbu neriesi, oni zapisali do KR dva byty, ich nezaujima chodba ktora je mimo.
Martina Daniels
08.01.15,08:47
to aj ja, ale nie je to take jednoduche:) Oni z niecoho musia vychadzat a ked raz na KR je spolu plocha o meter mensia nemozu ju len tak svojvolne rozdelit. A prave preto, ze nevedia co s tym som povedala, ze tak ok, ja sa toho metra vzdavam a nech to rozratavaju.
Martina Daniels
08.01.15,08:49
len je proste chore, ze mi nikto na katasri ani na stavebnom urade nevie povedat ako to riesit.
ivka70
08.01.15,08:59
Oni nie, ale vy mozete. alebo ho mozete dat ako spolocne vlastnictvo oboch bytov ... potom to tiez nema vplyv na ostatnych vlastnikov.

Ved co by sa stalo, keby ste povodne dvere nechali a az za nimi delili byt na 2?
Martina Daniels
08.01.15,09:09
ale ako? ja im to tvrdim, ze ten meter je moje vlastnictvo, mam ho stale na platnom LV. Ja som hned povedala, ze nech podiel pol na pol rozdelia medzi oba nove byty. Im to take jasne nepride:)
Chobot
08.01.15,10:48
Keď sa robia nadstavby, tak nové veľkosti plôch sa zapíšu na základe kolaudačného rozhodnutia. Takže asi aj v tomto prípade bude musieť stavebný úrad to nejakým spôsobom vyriešiť - vydať také rozhodnutie, aby boli upravené plochy bytov (ten súčet).