Terezia13
08.01.15,10:25
už vás žiadali zamestnanci o poskytnutie odpočítateľnej položky?
hovorili ste už zamestnancom o tejto možnosti?
uvítam skúsenosti
Xanti
08.01.15,09:32
Ja neviem, ale odpočitateľná položka v ZP je výhodná aj pre zamestnávateľa. Ani on neplatí odvody do ZP alebo platí n ižšie odvody, určite by som zamestnancov informovala.
Chrusťa
08.01.15,09:36
zamestnanec má sám požiadať svojho zamestnávateľa, že splňa podmienku na upl. odpočítateľnej položky na zdravotné odvody. je na to predpísaná forma tlačiva. Ak nepožiada tak potom sa to robí resp. uplatní až pri vykonaní ročného zúčtovania. a či som o tom hovorila? u nás nemajú zamestnanci platy do 570eur, u kt. by sa táto odpočítateľná položka uplatňovala a mala nejaký význam.
JM1968
08.01.15,18:02
Ja sa chystám hovoriť, lebo majú znížený úväzok, takže OP im vychádza...zistila som, že do 25.1.musia požiadať oni sami...ja potom ako zamestnávateľ musím oznámiť zmenu aj ZP? Nezdá sa mi...však to budú mať na mesačných výkazoch...

Ďalej rozmýšľam, že ak nepožiadajú, zohľadní to ZP v ročnom zúčtovaní automaticky? Čiže vrátia vzniknutý preplatok zamestnancovi aj zamestnávateľovi?

toto mi pripadá také naj...
http://www.dovera.sk/aktuality/a1359/odpocitatelna-polozka-po-1.-januari-2015

rozumiem tomu tak, zamestnanec do 25.1.musí požiadať, ak sa jedná o obyčajného Zc, tak zamestnávateľ neoznamuje ZP nič, ak zamestnanec nepožiada a má nárok, ZP to zohľadní sama v RZ a v r.2016 preplatok vráti Zc aj Zľ
Terezia13
08.01.15,18:04
dnes som pozerala na stránke ZP, že zamestnávateľ má oznámiť , že bude mať zamestnancov s odpočítateľnou položkou
JM1968
08.01.15,18:06
ten kod 2P? Ja som niečo takéto čítala, ale chápala som to tak, že ak sa okrem toho, že má nárok na OP pokladá ešte aj za zamestnanca z iného dôvodu, okrem svojho bežného PP, ale možno tomu zle rozumiem, stáva sa mi to často:(
Terezia13
08.01.15,18:14
odpočítateľná položka je iné
2P je súbeh zamestnaní
JM1968
08.01.15,18:20
skúsila som prilepiť hore link, neviem, či sa podarilo, tam je uvedené,že zamestnávateľ "obyčajného" zamestnanca s nárokom nemusí oznamovať poisťovni...
05mimi
08.01.15,18:41
Ja som si tlačivá vytlačila a dám ich zamestnancom vyplniť, budem ich o tom informovať, pretože je nereálne aby si obyčajný človek dokázal takéto niečo zistiť a sledovať zmeny.
Terezia13
08.01.15,19:09
to máš pravdu, často nerozumejú ani tomu, čo im človek vysvetlí
KEJKA
08.01.15,19:19
ja som sa rozhodla klientov informovať, ale zároveň aj odporúčať, že nech nič neriešia. ZP pri RZZP to aj tak dopočíta, vyrieši a pošle preplatky.
Nechcem niesť zodpovednosť ak zam-ec nevyplní žiadosť správne, ved podmienky sú dosť "tvrdé", nebudem ich kontrolovať, čo robia, nerobia mimo firmy.
Aspoň ja to tak chápem, že nie každý zam-ec má automaticky nárok na OP-ZP
aj keby ten plat bol dostatočne nízky.
Terezia13
08.01.15,19:54
veď práve, mne sa to už vypomstilo, dohodárovi som dala odpočítateľnú položku a on si ju uplatnil aj u ďalšieho zamestnávateľa a povedal mi to až po ročnom zúčtovaní, to ma skoro švihlo!!!!! a práve táto zamestnankyňa, ktorej dieťa mi to urobilo, má tiež nárok na odpočítateľnú a ja viem, čo mi kedy prizná a čo zatají?
beliv
13.01.15,07:36
A si predstavte taký prípad, keď obyčajný človek (zamestnanec) o tom vie, že od 1. 1. 2015 také niečo existuje, pýta sa účtovníčky, a účtovníčka (u zamestnávateľa v štátnej správe) o tom ešte nevie 12. 1. 2015. Čo na to poviete? Nechcela nás zamestnancov vôbec o tom informovať! Aký to je prístup? Keď mám hrubú mzdu 542,- Eur, čo mi to na čistej mzde urobí (OP), dostanem trošku viac?
Ďakujem za odpoveď!
vezuma
14.01.15,21:36
tak presne toto sa stalo aj mne...pýtala som sa na to našej účtovníčky presne 12.1. 2015! cez víkend som čo to čítala na nete,ale radšej som chcela info od kvalifikovaneho človeka...smola...vraj ona presne nevie, ako to funguje, máme si to zistiť same, a pokiaľ si to chceme uplatniť, tak do 15.1. jej musime odovzdať tlačivka ako starí zamestnanci (ja som vyčítala na nete,že do 25.1...nevadi...mna viac zaujímalo,či sa to týka aj mna,kedže som poberateľom čiastočneho invalidneho dôchodku,mam preukaz ZTP a som zamestnancom na TPP s prijmom 4OO,-eur v hrubom. Povedala,že mna sa to asi netýka,kedže na mna už ulavu zamestnavateľ má...tak som si volala do ZP,kde mi povedali, že aj ked zamestnavateľ a aj ja mame znižene odvody , teda 5% zamestnavateľ a ja 2%, tyka sa to aj mňa....tak toľko moja skusenosť s ochotnou učtovničkou...neviem, čo z toho ma,že nas neoboznami,viem,že neznalosť zakona neospravedlňuje a áno, máme sa aj ako obyčajní ľudia zaujímať o svoje peniaze, ale pride mi to úplne normálne,že každý sa rozumie niečomu inému a preto je účtovníčka účtovníčkou...no naša tam sedí zrejme iba na "okrasu" :) klobúk dole pred všetkými šikovnými a ochotnými účtovníčkami :)
Dáša_
15.01.15,04:44
nuž, najhoršie na celej odpočitateľnej položke je, že keď potom náhodou zamestnancovi počas roka zvýšite plat, bude mať 13. plat, alebo nebodaj bridágu, tak sa mu v ročnom zúčtovaní všetko zráta a budú nedoplatky. Aj pre zamestnanca aj pre zamestnávateľa. To budú už len veľmi ťažko chápať, že prečo majú zrazu platiť. A vy už dávno ani neviete, že ste takého zamestnanca mali a dojde platiť. Naviac, vďaka odpočitateľnej na zdravotné vlastne zaplatil viac na dani z prijmov. Vie niekto, čo bude s tým?
Katy a R
15.01.15,17:40
len si ty pekne požiadaj .. tlačivo aj potrebné info nájdeš na stránke ZP (aj tu na Porade isto bude) ... a aj tá "okrasa" si to bude musieť naštudovať! - ale zase ber tak, že je to aj pre ňu novinka a sú okolo toho zmätky...:)
kerny
16.01.15,14:32
zeny podarilo sa uz niekomu zistit priamo v ZP ci zamestnavatel musi oznamit aj ZP? JM hovorila ze netreba, Terka ze ano - kde je pravda? vdaka.
jana1972
26.01.15,13:46
Zdravotné poisťovne budú robiť automaticky prepočet, takže o financie neprídete...príde Vám ročný preplatok...
jana1972
26.01.15,14:16
ja som volala do všzp, tam mi povedali, že sa to vykazuje len v MV a nič neprihlasujeme! takže aspoň v tomto je pokoj...:)
patricia27
02.02.15,09:24
keď som to teraz prepočítavala tak pri min. mzde 380 € sa zníži poistné na ZP a zvýši sa preddavok na daň zo ZČ... to čo už je za blud toto..... toto nikomu nepomôže... sa ma budú pýtať zamestnanci, že kde sa to prejaví a ja poviem vlastne nikde očividne....
Centík
17.03.15,09:28
Podľa môjho názoru, odpočitateľná položka v ZP je obyčajné mediálne boom.. Mám cez 100 zamestnancov, niektorí s platom do 570 E, niektorí s vyšším. Ti s nižšími príjmami sa ku mne húfne nahrnuli, chcú si uplatniť OP, pretože vraj im to mesačne ušetrí až 50 eur. Nepodarilo som im vysvetliť, že to je obyčajný humbug, tak som im dala tlačivo oznámenia. Januárové výkazy mi neprešli ani u jednej ZP, zamestnanec nemá nárok na OP-Je živnostník, má uzatvorený VPP.. Jednoducho, zamestnanec podpíše hocičo. Celý február som opravovala mesačné výkazy, pretože ako na potvoru, aj správca programu pri výpočte urobil chybu. Nedoplatky som vyrovnala vo februárovej výplate. Vo februári mi pribudli 4 noví zamestnanci, samozrejme, uplatnili si OP. Dvaja z nich skončili ku koncu februára v skúšobnej lehote. A bác, výkaz mi zasa neprešiel, majú vedľajší PP. Keďže už u zamestnávateľa nemajú príjem, nemám im z čoho zraziť nedoplatok.Ak sa neozvú na písomnú výzvu, musím im nedoplatok na ZP vyrovnať z vlastnej peňaženky. A preto som sa rozhodla : od mesiaca marec ruším všetkým odpočítateľnú položku na ZP. Za to, že zamestnanec sa mediálne vzdeláva ale pritom sa nenamáha prečítať to, čo podpisuje, nebudem robiť zo seba detektíva, každý mesiac robiť opravné výkazy a prípadne ešte aj doplácať na ZP
Zuzanka_ba
17.03.15,21:48
ahoj, ak ti môžem odporučiť, neplať z vlastného vrecka. nedoplatok ZP, resp. preplatok na mzde a prípadný preplatok na dani rozhodne nevznikol nejakou tvojou chybou!! zamestnanec predsa podpísal v žiadosti, že sú údaje správne a úplné, takže išlo o chybné, či dokonca zavádzajúce informácie z jeho strany. za toto nemôže predsa /hmotne/ zodpovedať mzdár.
Pripomínam par.222 Bezdôvodné obohatenie
(5) Ten, kto predmet bezdôvodného obohatenia vydáva, má právo na náhradu potrebných nákladov, ktoré na vec vynaložil.
(6) Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty.
Ak sa nejedná o drobné, ja by som ich pri ignorácii hnala bárs aj pred súd.
martuli
20.03.15,16:45
Dobrý deň, prosím o info, ako je to so znížením zdravotných odvodov, ak som som ZŤP /myslím teraz ten nový zákon, zľavu na zťp mám už uplatnenú/ a môj príjem je do 570 eur? Chcela som si to oficiálne podať ešte v januári, ako je to písané v zákone so žiadosťou, ale odhovorila ma ekonómka, že sa to aj tak automaticky udeje pri ročnom zúčtovaní. Je jej prístup správny? Ďakujem.
martuli
20.03.15,16:46
šikovná ekonómka...
monika08031992
01.02.16,10:40
Za rok 2015 som ani ja nikomu nedávala to tlačivo a ani som nikde nič neohlasovala. Tak teraz pri ročnom zúčtovaní to bude ako? Som z toho úplne de.il. Mám to teraz nahlásiť poisťovni?
kn-alka
01.02.16,10:41
nič sa nenahlasuje, len sa to vyplní v mesačnom výkaze
monika08031992
01.02.16,10:55
A keď som nič nedávala do mesačného výkazu? Mzdy robím v programe a tam som si nevšimla túto kolonku odp.položka a tak zamestanci tam nemali nič.
kn-alka
02.02.16,12:14
ZP spraví ročné zúčtovanie a "vybaví" si to so zamestnancami :)
Orsz
02.02.16,21:59
dohodárovi sa nedáva OP ...