kacena26
04.05.06,07:02
ahojte potrebovala by som poradit ohladom májomnej zmluvy nebytových priestorov.problem je v tom ze v budove prenajímame priestory manzelom, ktoré sluzia ako predajna potravin. nájomná zmluva je písana na zivnost manzelky,ale aj jej manžel má živnosť v tom istom odvetví. teraz sa idú rozvádzat.prisiel za mnou s prosbou či by som nemohla urobiť dodatok k nájomnej zmluve tak aby figurovalo aj jeho meno na zmluve.
dá sa urobit takýto dodatok ze v kolonke nájomca budú uvedení dvaja rozdielni nájomcovia?a ako sa to bude riešit s Fa?
kalkulka
04.05.06,05:12
ahojte potrebovala by som poradit ohladom májomnej zmluvy nebytových priestorov.problem je v tom ze v budove prenajímame priestory manzelom, ktoré sluzia ako predajna potravin. nájomná zmluva je písana na zivnost manzelky,ale aj jej manžel má živnosť v tom istom odvetví. teraz sa idú rozvádzat.prisiel za mnou s prosbou či by som nemohla urobiť dodatok k nájomnej zmluve tak aby figurovalo aj jeho meno na zmluve.
dá sa urobit takýto dodatok ze v kolonke nájomca budú uvedení dvaja rozdielni nájomcovia?a ako sa to bude riešit s Fa?
Myslím, že toto je skôr právny problém. Ale najprv by som si zistila na koho je živnosť napísaná. Ak vlastnia potraviny obaja manželia, tak by to po vzájomnej dohode zúčastnených strán myslím bolo možné. Riešila by som to dodatkom k zmluve, kde by boli uvedení obaja nájomcovia s uvedením čiastky, ktorá sa bude fakturovať obom manželom zvlášť. Ešte by ma zaujímalo, kto podáva daňové priznanie a spoluvlastnícke podiely, kto má nahlásenú prevádzku na DÚ atď. Odporúčala by som poradiť sa s právnikom a daňovým poradcom.
dana9
04.05.06,05:26
ahojte potrebovala by som poradit ohladom májomnej zmluvy nebytových priestorov.problem je v tom ze v budove prenajímame priestory manzelom, ktoré sluzia ako predajna potravin. nájomná zmluva je písana na zivnost manzelky,ale aj jej manžel má živnosť v tom istom odvetví. teraz sa idú rozvádzat.prisiel za mnou s prosbou či by som nemohla urobiť dodatok k nájomnej zmluve tak aby figurovalo aj jeho meno na zmluve.
dá sa urobit takýto dodatok ze v kolonke nájomca budú uvedení dvaja rozdielni nájomcovia?a ako sa to bude riešit s Fa?

Davala by som pozor na to, že ide o dva samostatne podnikatelske subjekty, bez ohladu na to, ci su manzelia. Ked je nájomná zmluva napísaná na manzelku , tak podla mojho nazoru pripadne dodatky, ktorymi sa meni povodna zmluva, tak s takym dodatkom by musela suhlasit manzelka, kedze ona bola zmluvnou stranou povodnej zmluvy.

dana
kacena26
04.05.06,05:33
Myslím, že toto je skôr právny problém. Ale najprv by som si zistila na koho je živnosť napísaná. Ak vlastnia potraviny obaja manželia, tak by to po vzájomnej dohode zúčastnených strán myslím bolo možné. Riešila by som to dodatkom k zmluve, kde by boli uvedení obaja nájomcovia s uvedením čiastky, ktorá sa bude fakturovať obom manželom zvlášť. Ešte by ma zaujímalo, kto podáva daňové priznanie a spoluvlastnícke podiely, kto má nahlásenú prevádzku na DÚ atď. Odporúčala by som poradiť sa s právnikom a daňovým poradcom.

dan.priznanie podáva manželka a má aj nahlasenú prevádzku na DU. asi skočím za právnikom, alebo počkám ako sa dohodnú oni dvaja.
ďakujem vám obom za odpoved
Zita5
04.05.06,06:34
ahojte potrebovala by som poradit ohladom májomnej zmluvy nebytových priestorov.problem je v tom ze v budove prenajímame priestory manzelom, ktoré sluzia ako predajna potravin. nájomná zmluva je písana na zivnost manzelky,ale aj jej manžel má živnosť v tom istom odvetví. teraz sa idú rozvádzat.prisiel za mnou s prosbou či by som nemohla urobiť dodatok k nájomnej zmluve tak aby figurovalo aj jeho meno na zmluve.
dá sa urobit takýto dodatok ze v kolonke nájomca budú uvedení dvaja rozdielni nájomcovia?a ako sa to bude riešit s Fa?



V prvom rade by som chcela pripomenúť , že ak podnikali obaja tak zmluvu ste mohli napísať na oboch , je to bežné aj pri forme podnikania v združení , že všetci členovia združenia vstupujú do zmluvného vzťahu s prenajímateľom .

Vo Vašom prípade zaleží od okolností , či ten manžel užíva tiež tie isté priestory a pracuje v potravinách , tak ako manželka .
Nevidím problém v spísaní dodatku avšak neviem , ako to bude medzi manželmi ...či to nebude robiť zlú krv .:)
Zita5
04.05.06,06:39
Vidím , že už je tu kopec odpovedí , začala som písať príspevok už veľmi dávno a teraz sa mi podaril dokončiť , čiže som nevidela , že už sú predo mnou nejaké odpovede ....sorry ....:)
Zita5
04.05.06,06:53
Davala by som pozor na to, že ide o dva samostatne podnikatelske subjekty, bez ohladu na to, ci su manzelia. Ked je nájomná zmluva napísaná na manzelku , tak podla mojho nazoru pripadne dodatky, ktorymi sa meni povodna zmluva, tak s takym dodatkom by musela suhlasit manzelka, kedze ona bola zmluvnou stranou povodnej zmluvy.

dana

Presne tak , to je ako keby niekto mal v prenájme určitý priestor a prenajímateľ by mu tam chcel priložiť ďalšiu SZČO .....vidím v tomto problém aj ja .
kacena26
04.05.06,07:13
manžel úžíva tie isté priestory a robí aj v potravinách presne tak ako jeho manželka.maju rovnaké právo okrem toho že májomná zmluva je napísaná na ňu a ona odvádza aj dane. on na DÚ nemá ani určené miesto podnikania preto sa potrebuje pichnút do tej zmluvy.
priznávam sa že mám strach s toho že ma koli tomuto zahrnú do svojho osobného sporu a čo ked aj mne sa ujde nejaká ta facka. a asi sa rozchádzaju v zlom pretože používaju voči sebe dosť ostré slová.
dana9
04.05.06,07:17
manžel úžíva tie isté priestory a robí aj v potravinách presne tak ako jeho manželka.maju rovnaké právo okrem toho že májomná zmluva je napísaná na ňu a ona odvádza aj dane. on na du nená ani určené niesto podnikania preto sa potrebuje pichnút do tej zmluvy.
priznávam sa že mám strach s toho že ma koli tomuto zahrnú do svojho osobného sporu a čo ked aj mne sa ujde nejaká ta facka. a asi sa rozchádzaju v zlom pretože používaju voči sebe dosť ostré slová.

No, tiez by som sa asi nechcela dat zatiahnut do takéthoto sporu. Podla mna si treba predovsetkym plnit povinnosti z povodnej zmluvy a voci tejto zmluvnej strane, tym sa rozhodne neda nic pokazit ;)
Na poziadavky manzela by som slusnym sposobom nereagovala, pokial teda nebude mat suhlas aj zo strany manzelky (to je teda zrejme nepravdepodobne).

takze tak, to bol moj nazor na vec :)

dana
kacena26
04.05.06,07:20
ďakujem...