Zuzana2
04.05.06,07:28
Prosím o pomoc.
Ohlásila sa nám "návšteva" z IP. Prosím o radu. Čo môžeme od nich čakať? Čo budú od nás pýtať?
Je to súrne, neviem či už nie sú na ceste.
Ospravedlňujem sa - nevedela som, kam mám zaradiť túto otázku.
Vopred ďakujem za rady.
Milan Benka
04.05.06,05:36
Tak začnem:
pracovné zmluvy
zápisníky bezpečnosti práce
záznamy o školeniach BOPZ
Paula
04.05.06,05:44
moja dávnejšia skúsenosť, neviem, ako postupujú v súčasnosti

http://www.porada.sk/showpost.php?p=87727&postcount=4
Tiež ich zaujímal každý človek, prítomný na pracovisku.....či tam nie je náhodou "na čierno"
mimuška
04.05.06,05:45
pridám - možno námatkovo skontrolujú napr.poslednú výpoveď (formality)
chcú aj zápisy z predchádzjúcich konrôl - ale to asi nie je váš prípad
Braňo
04.05.06,05:47
väčšinou idú cielene, na základe nejakého "bonzu". Nám kontrolovali komplet evidenciu nadčasových hodín, smernice o odmeňovaní, pracovné zmluvy, dokonca osobné ochranné prostriedky, výplatné pásky.
kalkulka
04.05.06,05:47
Trebalo by vedieť akú oblasť idú kontrolovať. Môže to byť aj niečo, čo sa týka OBP v oblasti prevádzky, čiže technické kontroly strojov a zariadení a tam treba mať zabezpečené záznamy o technických prehliadkach strojov tzv. denníky strojov a pod. Zisti si akú oblasť idú kontrolovať. Nemusí to byť práve oblasť zamestnancov alebo čiernej práce.
Zuzana2
04.05.06,05:53
Vôbec neviem, čo idú kontrolovať. Zložky zamestnancov mám dúfam v poriadku.
Dochádzku idem rýchlo dorobiť. Ozaj - koľko dozadu kontrolujú?
Zápisníky dúfam sú tiež OK.
No, už sa na nich teším.
Ten pán čo telefonoval chcel hovoriť s konateľom a tomu som kázala, aby sa spýtal, čo máme pripraviť. On sa samozrejme nespýtal, tak vôbec neviem, čo budú od nás chcieť.
Myslíte, že to môže byť kontrola na základe bonzu?

Ešte prosba: nemá niekto tabuľku napr. v exceli na dochádzku. Moc by mi pomohla. Ď.
Braňo
04.05.06,05:58
Tabuľka v exceli je na stiahnutie v tlačivách. Zaujíma ich predovšetkým nadčas a podobne. Nie jeden mesiac dozadu. V zápisníkoch by malo byť potvrdenie každý rok o preškolení BOZP.
mona.na
04.05.06,06:13
Vôbec neviem, čo idú kontrolovať. Zložky zamestnancov mám dúfam v poriadku.
Dochádzku idem rýchlo dorobiť. Ozaj - koľko dozadu kontrolujú?
Zápisníky dúfam sú tiež OK.
No, už sa na nich teším.
Ten pán čo telefonoval chcel hovoriť s konateľom a tomu som kázala, aby sa spýtal, čo máme pripraviť. On sa samozrejme nespýtal, tak vôbec neviem, čo budú od nás chcieť.
Myslíte, že to môže byť kontrola na základe bonzu?

Ešte prosba: nemá niekto tabuľku napr. v exceli na dochádzku. Moc by mi pomohla. Ď.
Tabuľku som našla tu, pripojím Ti ju
fipina
04.05.06,09:31
U nás kontrolovali : zmluvy, dochádzku za posledný polrok - nadčasy, evidencia nočných zmien, výpovede, lekárske prehliadky na nočnú prácu, výplatné pásky - zložky (mzda za nadčas, cena práce, platové stupne), doklad o vydaní pásky za-com, stravné lístky, dohody o VP a DBPŠ, začiatky a konce pracovných zmien, oznámenie prestávky, zápisníky BOZP, plán dovoleniek a pod.
gerty
04.05.06,09:42
Pri kontrole musia byť konatelia, alebo majitelia, ak niečo nemáte v poriadku, a neboli vopred ohlásení, nie ste povinná im dať doklady.
Zuzana2
04.05.06,10:04
Ohlásil sa - príde zajtra.
Neviem ako inde, ale u nás sa nadčasy vyplácajú v prémiách.
Ani by som to tu nemala písať, ale čo už. Je to tak. "Bokom" chalanom vypočítam, koľko im prináleží - podľa ZP a hotovú sumu dám do prémií. Pretože by mali prekročený limit nadčasov už za dva mesiace. Takže na páske i v dochádzke je odpracovaných 7,5 hod. denne.
Ako to robíte vy?
Vďaka za tabuľku. Do tejto však neviem písať. Ale našla som si inú - tu na porade. Už makám na dochádzke - bude síce spracovaná na PC, ale čo už - musím sa vyhovoriť, že sa mi nechce písať ručne.
Zuzana2
04.05.06,10:53
Ešte prosím: my nemáme ani odbory ani zástupcu zamestnancov.
Je to chyba? Je nás priemerne 14 ľudí.
Pracovnú dobu by sme mali mať niekde vyvesenú? Lebo sa nám menila a nemáme zmenu v prac. zmluvách.
A prosím Vás čo s tými nadčasmi? Nikto ich nevyplácate takýmto spôsobom? (Ako uvádzam v príspevku č. 11)
Zita5
04.05.06,11:12
Zuzka nezameriavaj sa len na mzdovú oblasť , priprav sa aj na BOZPP
pozri tu :

http://www.safework.gov.sk/
vema
04.05.06,11:18
Aj my to tak robíme a viem aj o iných, čo to tak robia.Ak s tým súhlasia,tak je to OK.Dúfam,že sa niektorý z nich na to nesťažoval, to by už bolo horšie.V papieroch to musí byť bez tých hodín nad limit./dochádzka/
marmal
04.05.06,11:18
My to tiez tak niekedy vyplacame (ako uvadzas v prispevku 11) a potom
spisem tabulku v exceli, kde je os.cislo, meno zamestnanca, suma premii,
veduci strediska dopise "Suhlasim" a podpise sa a ja si to zalozim k vyplatam.

Marta
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
fipina
04.05.06,11:19
Ešte prosím: my nemáme ani odbory ani zástupcu zamestnancov.
Je to chyba? Je nás priemerne 14 ľudí.
Pracovnú dobu by sme mali mať niekde vyvesenú? Lebo sa nám menila a nemáme zmenu v prac. zmluvách.
A prosím Vás čo s tými nadčasmi? Nikto ich nevyplácate takýmto spôsobom? (Ako uvádzam v príspevku č. 11)
Nie je to chyba, ani my nemáme zástupcov a je nás 200. čo sa týka tých oznámení, nám to vytkli. Takže : začiatok a koniec zmeny a tiež začiatok a koniec prestávky treba vyvesiť napr. v šatni. Ak nie je možné dodržať prestávku - napr. pri výrobe alebo v obchode - treba tú prestávku značiť presne každý deň od-do. Nám vytkli veľa takýchto maličkostí. Ale čo už.
Čo sa týka tých nadčasov, nie je to správne. Môžu si pýtať skutočnú dochádzku a potom bude problém. Avšak môžeš to urobiť tak, že dáš za-com napr. 10 hodín nadčasu a ostatné do prémií. Lepšie je, keď je aspoň niečo v nadčasoch, aby videli, že platíte príplatky. Potom dajú pokoj.
Zuzana2
04.05.06,11:52
Vďaka za všetky príspevky.


Zuzka nezameriavaj sa len na mzdovú oblasť , priprav sa aj na BOZPP
pozri tu :

http://www.safework.gov.sk/

No, ja sa zameriavam na mzdovú oblasť hlavne preto, že som mzdárka a chcem mať všetko v poriadku. S ostatným už tak veľmi nepohnem. Aj teraz som prosila šéfa, aby dopodpisoval dovolenkové lístky. Povedal dobre a išiel preč.
Som síce mzdárka, ale chcem samozrejme, aby všetko dopadlo pre celú firmu OK.
Zuzana2
09.05.06,13:40
väčšinou idú cielene, na základe nejakého "bonzu". Nám kontrolovali komplet evidenciu nadčasových hodín, smernice o odmeňovaní, pracovné zmluvy, dokonca osobné ochranné prostriedky, výplatné pásky.


ÁNO - PRIŠLI CIELENE. BOL TO BONZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
abel
10.05.06,03:35
U nás kontrolovali : zmluvy, dochádzku za posledný polrok - nadčasy, evidencia nočných zmien, výpovede, lekárske prehliadky na nočnú prácu, výplatné pásky - zložky (mzda za nadčas, cena práce, platové stupne), doklad o vydaní pásky za-com, stravné lístky, dohody o VP a DBPŠ, začiatky a konce pracovných zmien, oznámenie prestávky, zápisníky BOZP, plán dovoleniek a pod.
fipina, prosím ťa akým spôsobom sa dokladuje vydanie pásky zamestnancom? Je to len v prípade vyplácania mzdy na účet? Alebo aký predpis mi to určuje?
ZuzanaP
10.05.06,05:20
To abel:

napr. v mzdovom programe od Krosu je doklad o prevzatí výplatnej pásky. Normálny zoznam, na ktorý sa ti zamestnanci podpíšu, že prevzali výplatnú pásku.
abel
10.05.06,16:41
Ja pracujem v MRP a tam pokiaľ viem je len výplatnica, že prevzali mzdu, pokiaľ ju vyplácam v hotovosti. Keď im ale posielam mzdu na účet, nemám žiadny doklad - okrem výpisu z účtu. Preto sa pýtam, či je na to nejaký predpis, že mi musia podpísať prevzatie výplatnej pásky, už som to párkrát počula, ale nerozumela som tomu.
ZuzanaP
11.05.06,03:57
jana32
11.05.06,05:43
http://www.porada.sk/showthread.php?t=24776&highlight=Prevzatie+v%FDplatnej+p%E1sky

alebo

http://www.porada.sk/showthread.php?t=11924&highlight=Prevzatie+v%FDplatnej+p%E1sky

bolo to tu preberané, skús pozrieť, fakt robíme občas nezmyselné veci.:)

Uf, tak som si prečítala tie príspevky, lebo priznám sa my tiež nedávame podpisovať prevzatie výplatných pások. Bolo by fajn vzhľadom na počet zamestnancov - hlavne u tých, ktorí mi pracujú poobede keď tu nie som - dať výplatné pásky zástupkyniam a tie by ich poroznášali, ibaže to si viem predstaviť koľkí zamestnanci by sa v momente obrátili na príslušný úrad so sťažnosťou, že ich výplatná páska bola " zviditeľnená " aj inej osobe - teda zástupkyni. práve premýšľam ako to spraviť.
P.S. Doteraz som mala pocit, že mi strach naháňa len daňová kontrola, poisťovne, teraz sa začínam báť IP viac ako daňovákov ( s tými mám skúsenosti viac ako dobré )
veronika1
11.05.06,07:55
Vie mi niekto poradiť či sa pri kontrole zameriavajú aj na preventívne lekárske prehliadky.
Zuzana2
11.05.06,09:41
Vie mi niekto poradiť či sa pri kontrole zameriavajú aj na preventívne lekárske prehliadky.

Veronika, neviem.

Ale k preventívnym prehliadkam - kto musí mať preventívnu lek. prehliadku? Lebo naši zamestnanci - poniektorí - si idú vykonať pre. lek. prehl., prinesú mi bloček na preplatenie a ja im túto sumu zdaňujem so mzdou, lebo nemáme pracoviská ako rizikové.
Myslíte si, že to robím dobre?
Džanka
11.05.06,13:53
Ahojte poraďáci.
Čítam Vaše príspevky. Je to zaujímavé.
Ale čo ak mám opačný prípad.
Ak som zamestnanec, mám mesačne aj cez 100 hod.nadčasov, platia mi ich do prémií, ale len časť. Nikdy nie celých sto hodín. Ak mi to každý mesiac urobí 2000-3000 korún /posledný mesiac cca 6000/ ako sa mám brániť?
Vie mi niekto poradiť? Vopred ďakujem
ZuzanaP
11.05.06,14:29
Veronika, neviem.

Ale k preventívnym prehliadkam - kto musí mať preventívnu lek. prehliadku? Lebo naši zamestnanci - poniektorí - si idú vykonať pre. lek. prehl., prinesú mi bloček na preplatenie a ja im túto sumu zdaňujem so mzdou, lebo nemáme pracoviská ako rizikové.
Myslíte si, že to robím dobre?



Myslím, že to tu bolo tiež už rozoberané. Preventívku musia mať napr. vodiči - každé dva roky, po dosiahnutí veku 50 - každý rok.

My vstupné lekárske prehliadky nepreplácame, iba povinné pre vodičov.