nikula
08.01.15,13:39
Mám dilemu okolo účtovania predfaktúry, úhrady...
Keď si vystavím v programe predfaktúru na 20% plnej sumy, zaúčtuje mi ju do saldokonta. Prijatú platbu spárujem s predfaktúrou. K prijatej platbe vystavím ostrú faktúru s rozpisom dph a uvediem, že už bola zaplatená záloha, čiže výsledná suma faktúry je 0, ale v saldokonte ju mám v plnej sume. Potom to spárujem, tým sa predfaktúra vyrovná s faktúrou....
no keďže ešte treba dofaktúrovať zvyšok, tak vystavím druhú faktúru na plnú sumu. Dole znova uvediem sumu odpočítanej zálohy s rozpisom dph. Výsledná suma po odpočte bude ok, ale znovu v účtovníctve ju mám v plnej sume. No nemám ju už s čím spárovať.... Skúste ma nasmerovať.


doplnenie: jednoduché účtovníctvo, MK soft
a_je_to
08.01.15,13:24
Asi neovládaš prácu so svojím softvérom, alebo ho nemáš dobre nakonfigurovaný. Predfaktúra s výzvou na zaplatenie nie je účtovný doklad, iba administratívny. Predfaktúra ako daňový doklad o úhrade zálohy po jej zaplatení má účtovať iba 378/343, nič viac a poukázaná záloha iba v banke celá na 221/324. Potom má nasledovať konečná faktúra, ako 311/600+343 a v nej programový pokyn na odpočet zálohy 324/311 aj 343/378.
nikula
12.01.15,09:12
robím JU. mksoft.. aký je tam postup...
čiže predfaktúru len vystavím, ale o nej neúčtujem v knihe záväzkov.
cinky16
12.01.15,12:04
skuste si stiahnut MK soft navod, tam je to pekne vysvetlene
a_je_to
12.01.15,13:08
Si mala hneď napísať, že ide o JÚ. Za celú fakturáciu jedného plnenia vyhotovíš jednu predfaktúru, jednu zálohovú faktúru a jednu konečnú faktúru. Predfaktúra neobsahuje DPH, ani sa neúčtuje. Zálohovú faktúru musíš vyhotoviť, keď nabehne platba. Ja ju v JU účtujem normálne do odoslaných faktúr, ktoré sú záznamom pre DPH /v PU len 378/343/. Po dodaní vyhotovím vyúčtovaciu faktúru, aj zaúčtujem, ako dvojriadkový doklad. Prvý riadok je v plnej sume, druhý je záloha mínusom aj základ, aj DPH. Ak nemáš nejakú programovú automatiku na vnútorné zúčtovanie záloh, tak to môžeš tiež urobiť tak.