mkatka
08.01.15,13:02
Zamestnanec má k 31.12.2014 celkom 42 dní dovolenky, t.j. 25 dní za rok 2014 a 17 dní za rok 2013. Môžem mu preplatiť 5 dní dovolenky za rok 2013?
avalik
08.01.15,13:05
§ 116

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
J+K
08.01.15,13:05
Áno, pokiaľ je jeho ročný výmer dovolenky 5 týždňov, tak mu patrí 5 dní z roku 2013 preplatiť, zvyšných 12 dní mu prepadne.
ivka70
08.01.15,13:05
Mozes, ak jeho vymera dovolenky bola v roku 2013 25 dni, ale nie v decembri 2014, ale az v januari 2015 (teda v januarovej vyplate)
Do konca decembra ju totiz mohol regulerne cerpat.
mkatka
08.01.15,13:09
Ďakujem za odpovede
avalik
08.01.15,18:11
Podla mna nazov mal byt upraveny takto: Mozem preplatit zamestnancovi dovolenku z predminuleho roka?
janka ha
08.01.15,18:40
Dobrý večer, mám tento istý problém: z roku 2013 mi ostala nevyčerpaná dovolenka 5 dní, výmer je 25 dní, v roku 2014, od 24. 1. 2014 do 28.2.2014 som bola na PN a od 19.3.2014 znova na PN a PN mi trvá naďalej. Dnes som žiadala zamestnávateľa, zatiaľ iba ústne, o preplatenie dovolenky za rok 2013 - 5 dní. Na to mi odpovedal, že dovolenka za rok 2013 mi prepadla a nemám nárok na jej preplatenie. Tvrdil mi, že som si mala prerušiť PN, vyčerpať dovolenku a potom ísť znova na PN, čo sa mi zdá absurdné. Podľa toho čo som si tu prečítala, mi zamestnávateľ musí preplatiť dovolenku za rok 2013, ale prosím o radu ako postupovať ďalej, keď mi ju nebude chcieť preplatiť. Ďakujem
ivka70
08.01.15,19:42
V tvojom pripade, pokial PN stále trvá, tvoj narok na dovolenku neprepadá a mozes si ju čerpať po ukončení PN., kedže kvôli PN si ju nemohla čerpať do konca roka 2014.
ivka70
08.01.15,19:43
OK :)
janka ha
09.01.15,05:41
Kedže chcem po ukončení PN odísť zo zdravotných dôvodov, potom predpokladám, že mi ju preplatia.Predpokladám správne? Ďakujem
ivka70
09.01.15,06:40
Ano, ak skoncis PP, tam ju budu musiet preplatit - podla Zakonnika prace.