Irona
08.01.15,16:03
Ahojte,

banka nám 31.12. vykonala zmluvne dohodnuté pripísanie úrokov a inkaso poplatkov na nesprávne bankové účty (zmluvne bolo dohodnuté: úroky z bankových účtov na príjmový účet, poplatky za výpisy a balíky bankových služieb na výdavkový účet. Ani v žiadosti o nulovanie účtov sme zmenu v pripisovaní kreditných alebo debetných bankových poplatkov nežiadali!!!). Tak sa stalo, že nám banka 31.12. účtovala na príjmovom účte mesačný poplatok za balík služieb. Nakoľko všetky príjmy z príjmového účtu pochádzajúce napr. z prenájmov alebo réžií boli už odvedené zriaďovateľovi školy, stav príjmového účtu pred týmto dňom bol nula. Strhnutie poplatku za služby malo za následok vznik debetného zostatku na príjmovom účte.
Moja otázka znie: ako zaúčtovať tento mínusový zostatok príjmového bankového účtu? Predpokladám, že do súvahy ho zoberie tak ako je (zatiaľ) a v súvahe mínusy nemôžu byť (pokiaľ sa nejedná o výsledok hospodárenia).

Predmetný bankový výpis som zaúčtovala:

Inkaso poplatkov 568/223 + predpis odvodu nedaňových príjmov 588/351

a interným dokladom 378/588. V nasledujúcom roku (keď zriaďovateľ dopošle chýbajúce "peniaze") zaúčtujem 223/378.

Len takýmto účtovaním mi stále visí mínus na 223-ke. Poradíte mi, čo s tým? Alebo je to správne?
Papierniková
11.01.15,18:03
Zaúčtované to máte správne a ten mínus tam bude musieť byť, nakoľko aj reálne vykazujete mínusový stav na príjmovom účte ... :(
Irona
20.03.15,09:56
Takže pridávam správne účtovanie mínusového zostatku na príjmovom rozpočtovom účte k 31.12. (bankový výpis s mínusovým KZ):
účtovný zápis MD-588/D-351 sa nerobí
zaúčtovať MD-378/588 a MD-223/D-231 vo výške zostatku na PRÚ (samozrejme s kladným znamienkom), 223-ka sa prehodila na 231-tku, aby v súvahe nebol mínus.

Teraz však neviem, ako mám účtovať v tomto roku: zriaďovateľ nám na výdavkový rozpočtový účet poslal transfer vo výške zostatku na príjmovom účte k 31.12., nazval to dorovnaním príjmového účtu. Viem, že musím urobiť účtovný zápis 223/378 a zrušiť 231 zápisom 231/223. Ako však zaúčtovať prijatý transfer od zriaďovateľa na výdavkovom účte, odoslanie tohto transferu na príjmový účet (vykrytie mínusového zostatku) a ak treba urobiť na príjmovom účte ešte nejaké ďalšie účtovné zápisy, tak aké?

Ďakujem za odpoveď.