monicka1313
08.01.15,16:03
Dobrý deň,

pracujem v Rakusku už od jula 2014 a rada by som sa opýtala, či mi vie niekto na 100% povedať, aké sú podmienky, keď chcem v budúcnosti poberať materskú z Rakuska?

Musím mať v Rakúsku trvalý pobyt alebo stačí aj prechodný??? (teraz dochádzam do Viedne za prácou, takže trvalý pobyt mám na Slovensku a odvody platím v AT)

Čo treba vybaviť ak stačí len prechodný pobyt v AT?

Dakujem



Monika
lujza.j
08.01.15,15:22
monicka1313
10.01.15,17:49
Len tu je žiaľ všetko pre opatrovateľov a ja pracujem normálne vo firme
lujza.j
10.01.15,17:54
čítala si to vôbec?
Katy a R
10.01.15,18:44
musíš tam reálne žiť - mať bývanie ... aj so sebou chodiť k lekárovi v AT, aj s dieťatkom ..... aj ťa môžu skontrolovať ...
zanetth
10.01.15,18:50
Ako zamestnankyňa rakúskeho zamestnávateľa si zo zákona sociálne aj zdravotne poistená v Rakúsku. Po splnení podmienok budeš mať nárok na tzv. Wochengeld - peňažné dávky, ktoré sa vyplácajú 8 týždňov pred a 8 týždňov po pôrode. Ak nepríde k rozviazaniu prac. pomeru budeš mať nárok aj na tzv. Kinderbetreuungsgeld - rodičovský príspevok a Familienbeihilfe (rodinné prídavky). Podľa európskych nariadení nemusíš mať trvalý ani prechodný pobyt v AT - ak žiješ v štáte EÚ platí v prvom rade tzv. Beschäftigungsprinzip - podliehaš soc. systému štátu, v ktorom si zamestnaná, ale ostatné podmienky podľa prísl. zákonov daného štátu musia byť splnené. Skús si prečítať aj prílohu príp. sa informuj v príslušnej Krankenkasse, kde si poistená, a ktorá je oprávnená vyplácať tieto dávky.

Pokiaľ však príde k rozviazaniu prac. pomeru tak budeš podliehať sociálnemu systému štátu podľa trvalého pobytu (tzn. ak ho budeš mať na Slovensku, tak príslušné dávky bude po ukončení rak. prac. pomeru vyplácať Slovensko, ak budeš mať trvalý pobyt v Rakúsku tak ich bude vyplácať Rakúsko).
Katkamat
19.08.16,01:55
Dobry den poprosila by som radu som normalne zamestnana v rakusku pracovalala som rok zistila som ze som tehotna trvaly pobyt mam na sk zamestnavatel za mna platil vsetky odvody z toho som bola s prvym dietatom 10dni doma bola doma priniesla som papier od nasej lekarky ocr teraz mam 7 dni pred porodom a nechcu mi kvolu tomu uznat matersku a este mi aj volal lekar ze mam neplatnu zdravotnu kartu tak si budem musiet porod zaplatit neviete prosim niekto ako sa to da riesit a ked som nedostala vypived nema za mna nadalej platit zamestnavatel odvody?
arizona
19.08.16,06:35
katkamat...tie "policka" pod hlavnou otazkou sluzia na odpovede,nie na dalsie otazky. Zaloz si novu temu,tu sa tvoja otazka strati.