ANNAP
04.05.06,09:08
Mám faktúru z EU-Rakúsko. Je za materiál, vystavená v EUR na sumu 912,00 Eur. Na nej je poznámka : platba do 14 dní 2% skonto.
Uhradili sme 893,76 EUR a dodávateľ tvrdí, že faktúra je konečným dokladom, nebude ku nej vystavený dobropis ani nová faktúra.Myslíte si, že môžem mať
v účtovníctve mňou opravenú sumu faktúry , a čo na to DPH ?
DušanČ
04.05.06,07:25
Je to bohužiaľ bežná prax u zahraničných dodávateľov. Výška skonta na jednej strane v jeho číselnej hodnote tam uvedená nie je, ale je uvedená jeho sadzba. Je to podľa môjho názoru obdobné, ako keď na fa nie je uvedená číselná hodnota DPH, ale len sadzba. Fa treba zaúčtovať tak, že o uvedené 2 % ponížiť obstaranie materiálu a táto ponížená čiastka tvorí základ dane pri samozdanení.
marcik
29.07.08,08:03
Prosím k tejto téme...som úplne mimo..prislo mi od jednej velkej firmy nasledovné: platobné podmienky 15dni 3% skonto, 30dni netto.. co s tým?vobec mi to nie je jasné, je to že dostaneme menej Sk?Prosím ak má niekto skúsenosť..
Zoltán Kovács
29.07.08,08:30
Prosím k tejto téme...som úplne mimo..prislo mi od jednej velkej firmy nasledovné: platobné podmienky 15dni 3% skonto, 30dni netto.. co s tým?vobec mi to nie je jasné, je to že dostaneme menej Sk?Prosím ak má niekto skúsenosť..

Za skorú úhradu (do 15 dni) zrejme požadujú skonto 3% z ceny dodávky. A pri splatnosti do 30 dni platia plnú sumu.

P.S. Tie podmienky nie sú ani také tvrdé. Väčšina veľkých, nadnárodných spoločnosti požaduje od svojích dodávateľov niekedy až 90 dňovú splatnosť, a to aj pri fa za 1000 Sk. (Vlastná skúsenosť u klienta).
marcik
30.07.08,05:21
Ďakujem, ale ešte jedna otázka k tomu, ako zaúčtujem ten rozdiel tú zníženú úhradu oproti výške vystavenej faktúry? Robím JÚ a je platca DPH.Veď platí DPH aj z toho čo vlastne nezinkasoval?
Zoltán Kovács
30.07.08,05:25
Ďakujem, ale ešte jedna otázka k tomu, ako zaúčtujem ten rozdiel tú zníženú úhradu oproti výške vystavenej faktúry? Robím JÚ a je platca DPH.Veď platí DPH aj z toho čo vlastne nezinkasoval?

Vystavíš dobropis napríklad. A pozri § 25 zákona o DPH.


§ 25
Oprava základu dane



(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.

(2) Ak sa po nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vráti nadobúdateľovi spotrebná daň zaplatená v členskom štáte, z ktorého bol tovar odoslaný alebo prepravený, základ dane sa zníži o sumu vrátenej spotrebnej dane.

(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane,a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.

(4) Colný orgán vráti alebo odpustí daň pri dovoze tovaru na základe žiadosti v prípadoch podľa čl. 235 až 242 nariadenia Rady (EHS) č. 2913/1992 s výnimkou prípadu, ak žiadateľ môže odpočítať daň z dovezeného tovaru v plnom rozsahu; táto výnimka sa nevzťahuje na prípad podľa čl. 236 nariadenia Rady (EHS) č. 2913/1992.

(5) Ak pri dovoze tovaru vznikne daňová povinnosť v tuzemsku právnickej osobe z iného členského štátu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, colný orgán vráti tejto osobe daň zaplatenú pri dovoze, ak

a) ide o tovar odoslaný alebo prepravený z územia tretieho štátu a miestom určenia tovaru je iný členský štát ako tuzemsko a
b) táto osoba preukáže, že nadobudnutie tovaru bolo predmetom dane v členskom štáte určenia tovaru.

(6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.

(7) Pri oprave základu dane sa použije sadzba dane, ktorá bola platná v čase vzniku daňovej povinnosti pri zdaniteľnom obchode, na ktorý sa oprava základu dane vzťahuje.