Brucesty
09.01.15,12:13
Dobrý deň.
Syn (14r. a 9 ročník ZŠ) ma požiadal aby som si ho vzal k sebe do starostlivosti, pretože s matkou majú dlhodobo problémy a nechce už žiť s ňou a jej priateľom.
Syn býva po rozvode (v roku 2011) u matky v inom meste.Platím poctivo výživné. Styk otca s maloletým nebol stanovený(teda bolo na dohode kedy budem s ním), prakticky sme sa stále dohodli. Problémy začali asi pred 2 rokmi. Syn si nezvykol na pomery jeho matky, jej priateľa a ich spol. dieťaťa. Vznikali hádky a rozpory atď. Dnes syn uteká z domu, matku nerešpektuje, veľmi sa hádajú a žiada ma aby mohol odísť od matky ku mne. Ja s tým súhlasím.
Mám niekoľko otázok, snáď mi pomôžete.
Čo potrebujem aby som ho získal do starostlivosti? Aké potvrdenia či vyjadrenia či žiadosti na súd, resp. svedkov? . Či je nutný kolízny opatrovník? Aké sú zhruba náklady na právnika a ako dlho to asi potrvá? Či vôbec je nejaká šanca na úspech?
Ďakujem
arizona
09.01.15,11:14
a otazka???
veronikasad
09.01.15,16:44
a čo matka ? súhlasí so zverením do tvojej starostlivosti ?
Brucesty
09.01.15,16:50
Nie. Ona je zásadne proti.
MarcoM
09.01.15,16:58
Čo si myslí matka nie je podstatné. Dôležité je čo je vhodnejšie pre Vášho syna. Za prvé musíš byť dostatočne materiálne vybavený. T.j. mať kde bývať, stabilný zdroj príjmov. Syn by mal mať vlastnú izbu. Koľko času na neho budeš mať a tak. Vhodné je si zadovážiť svedkov, ktorý potvrdia tvoj charakter, schopnosť postarať sa o syna. Na exmanželku by som nenadával, ani proti nej nebrojil, išiel by som čisto iba cestou, že chceš len to najlepšie pre ich syna. Kolízny opatrovník bude tak či tak, keďže on bude zastupovať záujmy Vášho syna. Treba byť trpezlivý a konzultovať postupy s advokátom.
Brucesty
09.01.15,17:06
Vďaka MarcoM.
právnik-probono
09.01.15,18:02
Nakoľko je ohrozený zdravý vývoj dieťaťa (disharmónia rodinného prostredia), vec je možné riešiť aj predbežným opatrením o zmene osobnej starostlivosti. Výhodou PO je rýchlosť konania a stačí skutočnosti v návrhu len osvedčiť (nie je potrebné rozsiahle dokazovanie), pričom vo veci zmeny osobnej starostlivosti súd musí rozhodnúť o predbežnom opatrení do siedmych dní. Pre upresnenie, predbežné opatrenie, v prípade jeho nariadenia, má len dočasný charakter a bude trvať do právoplatnosti rozhodnutia vo veci samej.
Brucesty
10.01.15,08:17
Vďaka aj za nento návrh.
bubkoch
10.01.15,09:54
tym PO o zmene starostlivosti sa da sucasne zmenit aj platenie vyzivneho ? bo aku ma logiku ze sud vyhovie PO, dá syna predbezne do starostlivosti otca, a otec bude 2 roky plytit vyzivne matke kym sud rozhodne o zmene starostlivosti ...
právnik-probono
10.01.15,14:13
Logicky, vyzivovaciu povinnost v peniazoch ma ten rodic, ktory osobnu starostlivost nevykonava. Vykonavatel starostlivosti si vyzivovaciu povinnost plni samotnou starostlivostou (zabezpecuje potreby dietata).Nariadenim PO po dobu jeho platnosti neplati rozsudok, ktorym sud zveril maloleteho matke a sucasne otca zaviazal vyzivovacou povinnostou. Otec dalej moze ziadat, aby sud sucasne s tymto PO nariadil aj PO, v ktorom matku zaviaze vyzivnym v nevyhnutnej miere (§:76 ods.1 pism. a) OSP
avalik
10.01.15,14:22
co tak sa presunut do odpovede? rada by som dala uzitocne ;)