author01
09.01.15,16:12
Je normlane, ze si dodavatel sluzby uvadza na fakture polozku "strata cas"- ide o cas, ktory stravil na ceste k nam do firmy.
Fakturuje si:
- novy kus
- oprava 3,5 hodiny
- dopravne
- strata casu
Mne pride strata casu ako absolutna blbost.
JankaO
09.01.15,16:15
Nie je to absolútna blbosť a ani blbosť.
space bag
18.02.16,14:00
strata času možno znie ako blbosť ak si nevážite čas toho druhého ale v skutočnosti to nezmysel nie je ....pracoval som ako servisný technik a je to úplne normálne

1. čo bránilo odberateľovi odniesť zariadenie na servis k dodávateľovi? určite by si túto položku neúčtoval, dokonca ani dopravné...avšak možno by náklady odberateľa boli ešte vyššie...
2. iný aspekt položky za tento čas mohol dodávateľ zarobiť na inej oprave v mieste svojho sídla alebo v mieste poskytovania servisných služieb.
3. veľmi často sa s podobnou položkou môžete stretnúť aj u služieb právnikov, alebo notárov ak musia vykonať nejaký úkon mimo svoju kanceláriu
xatan
07.11.17,13:28
Ono to znie divne pre toho druhého ak to nazve stratou času :-) ale účtovania času stráveného na ceste je absolútne v poriadku a pokiaľ si pamätám, tak je to min. 8,29€ na hod.
Ak sa to odberateľovi nepozdáva, tak nech si tovar dovezie na stavbu sám a aj si ho nainštaluje, a bude to mať bez straty času na ceste.
zuzka34
07.11.17,13:38
Viete mi prosím, napísať nejaký predpis,zákon kde sa o tomto píše? Tiež som sa s tým stretla a musela som položku strata času z Fa dať preč, odberateľ služby ju nechcel akceptovať . ďakujem.
felix1
07.11.17,18:42
A prečo neuvaza dodavatel na fakture polozku cas technika na ceste a prepravne naklady technika ?
Strata casu to naozaj je, oproti casu v ktorom by vyprodukoval podstatne inu hodnotu za rovnaky cas svojou odbornou pracou. Takto pouzity pojem je asi prezitok zo socializmu ked nam preplacali 2.-CSK/hod za stratu casu po pracovnej dobe na sluzobnej ceste.
xatan
07.11.17,19:32
Hej za socíku to riešil priamo zákon, ktorý v 1992 zrušili a nahradili to zákonom o cestovných náhradách, ktorý to už priamo nerieši. Ten rieši celkový čas strávený na pracovnej ceste, nie konkrétne na ceste, alebo ak idete na to od lesa, tak ako čas prekážky vo vykonávaní práce. Ale ja som nastavil niekedy dávno tieto poplatky podľa opatrenia, teraz už neviem ku ktorému zákonu, či ich vydávalo MF, alebo Min. soc. a práce, kde ako prílohu vydávali pravidelne pre rok tarify, kde sa odporúčali vzhľadom na ceny PHM a ceny amortizácie auta. Ceny dopravného na km(keď som to nastavoval, tak bolo v tabuľke 0,35€/km) a čas strávený na ceste(vtedy bolo v tabuľkách 8,29€/hod).

Takto to faktúrujem dobrých 10 rokov a nikdy s tým nebol problém, až teraz sa mi ekonómka odberateľa začala diviť, že čo to účtujem, i keď to nemám v položkách uvádzané "ako stratu času", ale ako čas strávený na ceste. Preto som sem nazrel, či tu niekto nemá tie tarifné tabuľky z minulosti. Niekedy ich dávali do Poradcu. Teraz som prezrel 3-4 ročníky spätne a už nič takého som nenašiel. Skoro som okoktavel, že čo mi to vlastne namieta :-) Tak som jej povedal, že si mali tovar doviezť na stavbu sami(asi zadarmo?) a zavolať suseda, aby im to namontoval a budú to mať bez dopravných nákladov a času na ceste. A ja som mohol byť bez nervu a zarábať si niekde inde, kde všetci chápu náklady aj na dopravu.
xatan
08.11.17,09:01
presne tak, pánkovia právnici to majú zadefinované ministerstvom spravodlivosti v zákone o odmenách. myslím, že ak si niekto kvalitne naštuduje zákon o cestovných náhradách, tak nemôže vzniesť takú požiadavku, že je to nezmysel.