xgretkax
09.01.15,16:36
Pracujem v banke (momentálne na materskej dovolenke - MD), kde mi boli zverené kľúče, ktoré som ale v posledný deň pred odchodom na MD stratila v rámci pracoviska, záhadne sa stratili a aj po opätovnom hľadaní sa nenašli...Zamestnávateľ (moja priama nadriadená - riaditeľka) so mnou nespísala žiadny protokol o strate, nič, uzavrela to s tým, že tie kľúče sa určite nájdu. Prešlo 6 mesiacov od straty a zároveň čo som doma na MD, za ten čas ma nikto nekontaktoval ohľadom riešenia tejto situácie. Ja sama som bola párkrát v práci s tým, že som si prezerala kamerový záznam a snažila sa situáciu riešiť. Teraz po 6 mesiacoch som bola kontaktovaná mojou riaditeľkou s tým, že výmena kľúčov bude stáť 20.000 EUR a keďže ona to neriešila hneď, túto škodu si budeme deliť, to znamená, že by som mala banke uhradiť 10.000 Eur. Má banka právo odo mňa žiadať takúto náhradu?Hmotnú zodpovednosť mám podpísanú, ale spadajú do nej aj kľúče?Vopred ďakujem za všetky rady!!
Tweety
09.01.15,15:39
A máš v nej špecifikované za čo si hmotne zodpovedná? Mali by tam byť aj spomínané kľúče.
xgretkax
09.01.15,15:50
Znenie dohody o hmotnej zodpovednosti: Zamestnanec, ktorý je zamestnaný u zamestnávateľa na základe pracovnej zmluvy, preberá podpisom tejto dohody za ďalej uvedených podmienok hmotnú zodpovednosť za prípadný schodok na zverených hodnotách, (finančné hotovosti, valuty, šeky, cenné papiere, vkladné knižky, kreditné karty, ceniny, materiálové zásoby a ďalšie peniazmi oceniteľné hodnoty) ktoré je povinný vyúčtovať v zmysle ustanovenia 182 zák.práce, a ktoré prevzal pri inventarizácii zverených hodnôt podľa podmienok tejto dohody ako i za všetky hodnoty, ktoré mu budú postupne zverené k vyúčtovaniu v dobe platnosti tejto dohody.
mona091
09.01.15,16:09
ziadala by som, aby mi oficialne vycislili naklady, na zaklade oficialnych dokumentov od klucov, ktore si mala na zodpovednosti, to znamena, vsetky faktury o klucoch s prislusentstvom + montaz, potom na zaklade vycislenej a zdokladovanej sumy by som pokracovala v zmysle zakonnika, ako a do akej sumy uhradza zamestnanec skodu, tvoja riaditelka ma tiez problem, jej zodpovednost zacala dnom, kedy si nahlasila stratu klucov, dbaj o to, aby si preukazatelne mala moznost dokazat, ze si to riaditelke riadne a vcas oznamila

a dufam, ze uz davno mas celu tuto udalost oficialne nahlasenu
anonym222
09.01.15,20:28
Nie som právnik, ale samotná strata kľúčov určite nemôže spadať pod hmotnú zodpovednosť. Možno, iba ak by v dôsledku tejto straty vznikol nejaký schodok na finačných hodnotách, tovare a pod.
mona091
10.01.15,06:57
myslim, ze kluce prevzala na zaklade preberajuceho/odovzdavajuceho protokolu a tymto prijala aj zodpovednost za ich drzbu, a nasledky vyplyvajuce z drtby tejto zverenej hodnoty. Tieto kluce mala odovzdat protokolarne, ak sa stratili, mal sa spravit oficialny zapis a postupovat v zmysle dalsich predpisov. preto by som trvala na zdokladovani faktur, aby sa dali presne vycislit vsetky naklady, ktore suviseli zo zaobstaranim klucov v minulosti a potom by som riesila vysku a sposob uhrady nakladov, ktore by museli znasat zamestnanci, dolezite je, od coho boli kluce, ak od zamkov, ktore z bezpecnostnych dovodov menit netreba, ohradila by som sa voci uhrade nakladov, avsak ak to boli rozne bezpecnostne kluce, kde je nutna ich celkova vymena, pripustila by som spolupodiel, avsak vysku sumy by som si dala velmi dokladne preratat a vylucne oficialnym firemnym sposobom v sulade so vsetkymi predpismy, a dala by som si pozor, mi nehodili na hlavu viac, ako mi patri.
jelalim
10.01.15,08:19
Výmena kľúčov, ktoré banke pol roka nechýbala nemôže stáť €20.000!
Tweety
10.01.15,08:21
Neverím, že za takú dobu v banke nemenili kľúče. isto je to aj súčasť bezpečnostných predpisov. Ale tiež si myslím, že suma je nadhodnotená.
mona091
10.01.15,09:00
standartne jeden kluc, ak nie je zo zlata, urcite tolko nestoji, viem si predstavit 20 bezpecnostnych klucov s vymenou celeho systemu, co moze stat 20 t., tu to nie je teraz podstatne, neviem ake kluce prevzala a ani kolko, podstatne je, aby bola oficialne vycislena nahrada skody, ale tak, aby na jej ukor neobnovili bezpecnostne kluce tak, ze povodny stal 10 e, ale vyuziju prilezitost, a daju si nove bezpecnostne kluce po 1000e, no a urcite by som sa snazila celu zodpovednost preniest na riaditelku, ktora v danom case oficialne neriesila stratu klucov, pretoze ak boli tieto kluce z bezpecnostnych rezimov, riaditelka porusila zasadne bezpecnostne predpisy, no zadavatelka to musi preukazat