Terezia13
10.01.15,09:58
Je zriaďovateľ povinný dať odmenu pedagogickému zamestnancovi pri životnom jubileu vo výške jeho mesačného platu? Je to nárokovateľné? Poprípade musí to zriaďovateľ žiadať od školského úradu? Je to v nejakom zákone? Vie mi niekto poradiť?
Papierniková
11.01.15,17:14
Zákon 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme ...

§ 20
Odmena

(1) Zamestnávateľ môže poskytovať zamestnancovi odmenu za

a) kvalitné vykonávanie pracovných činností alebo za vykonanie práce presahujúcej rámec pracovných činností vyplývajúcich z dohodnutého druhu práce,

b) splnenie mimoriadnej pracovnej úlohy alebo osobitne významnej pracovnej úlohy, alebo vopred určenej cieľovej pracovnej úlohy, prípadne jej ucelenej etapy,

c) pracovné zásluhy pri dosiahnutí 50 rokov veku až do sumy jeho funkčného platu,

d) poskytnutie osobnej pomoci pri zdolávaní požiaru31) alebo mimoriadnej udalosti,32) pri likvidácii a odstraňovaní ich následkov, pri ktorých môže dôjsť k ohrozeniu života, zdravia alebo majetku, alebo

e) aktívnu účasť na zvýšení výnosov získaných podnikateľskou činnosťou zamestnávateľa, ktorý je príspevkovou organizáciou.

(2) Návrh na poskytnutie odmeny zamestnancovi podľa odseku 1 vrátane jej výšky písomne odôvodní príslušný vedúci zamestnanec.

+ pozri do poriadku odmeňovania vo vašej organizácii .... aká ste organizácia ?? a prečo zriaďovateľ ? ak ste samostatná organizácia odmeny priznáva riaditeľ ... v prípade ZŠ sú tieto refundované školským úradom ....
terezamaria
11.01.15,17:54
Nie je to nárokovateľná odmena, riaďte sa Kolektívnou zmluvou, ako je to uvedené v nej. Pokiaľ Kolektívnu zmluvu nemáte, tak to musí byť v Pracovnom poriadku, o akú výšku sa jedná pri konkrétnom životnom jubileu.
Terezia13
11.01.15,17:59
veď práve, to som jej aj vyplatila, teraz ale žiada, že som jej mala na jubileum od školského úradu ako zriaďovateľ žiadať odmenu do výšky jej platu - a to sme málotriedka a v zmiešanej triede má cca 8 detí
Terezia13
11.01.15,18:03
práve že som od školského úradu nežiadala, vyplatila som jej ako máme v smerniciach a ako máme stanovené v čerpaní soc. fondu, teraz ešte žiada výšku mesačného platu cez refundáciu zo školského úradu, to neviem, či jej je zriaďovateľ povinný poskytnúť aj odmenu cez refundáciu, či toto je nárokovateľné
vopred ďakujem
Papierniková
11.01.15,18:05
a čo máte v smernici ? bolo to 50r. ? koľko ste jej vyplatili
Terezia13
11.01.15,18:06
áno bolo to 50rokov
v smernici ako zamestnávateľ mám 50€ a z soc. fondu 50 €
terezamaria
11.01.15,18:10
Tak je všetko v poriadku, nikde nie je napísané, že to je vo výške mesačného platu.
Papierniková
11.01.15,18:12
zákon hovorí až do výšky jedného platu ... avšak ak máte v internej smernici určenú výšku tak ste postupovali správne v zmysle smernice ... tak ako v prípade odchodného je možnosť aj odmeny pri jubileu žiadať od školského úradu ... avšak len do výšky určenej v smernici resp. v KZ
terezamaria
11.01.15,18:16
Drž sa toho že...... môže..... a toho, čo máte v smernici k tomu vypracovanej.
Terezia13
11.01.15,18:25
ďakujem! odľahlo mi!