shanoy
10.01.15,14:29
Dobry den poradaci,
Potreboval by som od Vas radu. Som SZCO, pri podnikani pouzivam svoj sukromny automobil, ktory nemam v majetku firmy. Viem, ze si mozem dat do nakladov nahradu za najazdene km tj. 0,183 eura/km - budem si viest knihu jazd. Do nakladov by som si rad dal aj vydavky za spotrebovane pohonne latky. Tu je moznost ich urcit podla poctu najazdenych km, ceny pohonnej hmoty v case ich nakupu a priemernej spotreby uvedenej v technickom preukaze. A tu vznika moja otazka. Treba mat odlozene vsetky blocky tj. aby mi prekryli vsetky moje najazdene km, alebo staci si odkladat vzdy aspon jeden blocek z mesiaca, aby som urcil cenu benzinu? Podla § 19 zák.o dani z príjmu: 87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu; mi vyplyva, ze treba mat iba cenu platnu v case ich nakupu.

Dakujem za rady a odpovede.
Mila123
10.01.15,15:15
nájdi si stanovisko FS SR, kde je napísané (čierne na bielom), že musíš mať (v tomto prípade) doklady o nákupe PHM - nie iba časť, ale na všetok benzín/ naftu/ plyn a pod.
cloe
10.01.15,16:23
Prepáč, tiež ma to zaujíma a nemôžem to stanovisko nájsť. Našla som tento článok:http://ludskourecou.sk/2014/07/naklady-na-pohonne-hmoty-tak-treba-blocky-alebo-nie/.
veronikasad
10.01.15,16:37
Cloe, zo stanoviska FS citujem - pozri prvú vetu

výdavky na spotrebované PHL sú daňovými výdavkami vo výške stanovenej podľa cien platných v čase ich nákupu (na základe dokladov o nákupe), prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze. Ak sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok, alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, alebo z doplňujúcich údajov výrobcu alebo predajcu preukazujúcich inú spotrebu pohonných látok. Ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok, alebo sa tam neuvádza, postupuje sa podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok.
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/fyzicke-osoby/zivnostnici#VydavkyZivnostnikaFO
veronikasad
10.01.15,16:38
avalik
10.01.15,16:47
Pri používaní vozidla na pracovnú cestu je daňovník aj v prípade , že ide o vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnutého obchodného majetku a uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky, povinný preukazovať cenu pohonných látok platnú v čase nákupu „bločkami“ z ktorých bude zrejmá cena pohonných látok.

https://podpora.financnasprava.sk/index.php?type=page&urlcode=084982&title=Spotreba-pohonn%C3%BDch-l%C3%A1tok-u-motorov%C3%A9ho-vozidla-nezahrnut%C3%A9ho-do-obchodn%C3%A9ho-majetku-
cloe
10.01.15,20:24
Ďakujem