srnka28
10.01.15,16:22
Účtujem s.r.o. s dvoma konateľmi, ktorí sú zároveň aj spoločníci a zamestnanci. Obaja majú 2 telefonne čísla a dva mobilné telefóny. Hovory uskutočňujú hlavne firemné, ale aj súkromné. Preto som uvažovala, že dám do nákladov iba 80% tak, ako je to pri pohonných hmotách. Je to však takto správne? Pri prípadnej kontrole potom už nemusím dokazovať, či sú všetky hovory firemné? Ak by som to takto spravila na aký nákladový účet potom zaúčtovať tých 20%? Ďakujem vopred za radu.
karakul
10.01.15,16:44
Krátiť výdavky firmy za súkromné použitie spoločníkmi, zamestnancami žiaden zákon nezakazuje, skôr naopak. Krátená suma sa neúčtuje do nákladov, ale ako pohľadávka - v tomto prípade na 355...
V prípade platcu DPH nezabudnúť na úpravu DPH.
srnka28
10.01.15,21:04
Ďakujem pekne za odpoveď, ešte by som sa spýtala, či je možné krátenú sumu nechať v nákladoch firmy - nedaňových, alebo tú krátenú časť musím od konateľov vybrať v hotovosti, prípadne strhnúť zo mzdy?
karakul
10.01.15,21:16
no keď to vykážeš ako súkromnú spotrebu a necháš v nákladoch firmy (t.j. nevyinkasuješ od nich) tak to budú mať nepeňažný príjem
srnka28
10.01.15,21:34
Dakujem :)
KEJKA
10.01.15,21:45
Na to krátenie urob smernicu, ktorú podpíšu konatelia.
Môžeš to zaúčtovať ako nedaňový náklad firmy, ak ide o platiteľa DPH, treba krátiť aj DPH alebo ju odviesť.